Reklama

Człowiek bez barier

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jaś Mela w wyniku tragicznego wypadku utracił lewe podudzie i prawe przedramię. Licealista z Malborka nie stracił jednak wiary w siebie. Przypomnijmy, że po wielomiesięcznej rehabilitacji oraz specjalistycznym treningu, Jaś stał się najmłodszym polarnikiem na świecie, zdobywając wraz z Markiem Kamińskim, w jednym roku (2004) dwa bieguny. Jaś jest pierwszą na świecie osobą niepełnosprawną, która dokonała tego wyczynu. Podczas spotkania w Chicago z dziećmi leczonymi przez Fundację „Dar Serca” pokazał, że człowiek niepełnosprawny nie oznacza wcale skazany na życiową porażkę.
Przebywając w chicagowskiej Fundacji „Dar Serca” organizacji, która zajmuje się leczeniem dzieci z poważnymi chorobami układu kostno-ruchowego, Jaś Mela stał się wręcz namacalnym dowodem na siłę woli i... wiarę, która góry może przenosić.
- Naszym celem jest zdobycie dwóch biegunów w ciągu jednego roku - wyjaśniał przed rokiem podczas przygotowań do wyprawy podróżnik Marek Kamiński. - Jednocześnie chcemy pokazać, że osoba kaleka nie musi być izolowana; że z pomocą innych, niepełnosprawny młody człowiek może dokonywać rzeczy, które są trudne nawet dla zdrowych ludzi.
- Amputowanie ręki i nogi było dla mnie prawdziwym końcem świata - opowiadał o sobie Jaś. - Jednakże dzięki pomocy, przede wszystkim rodziców, przyjaciół, lekarzy i oczywiście Marka Kamińskiego, mogłem powrócić do normalnego życia, normalnego dla człowieka bez ręki i nogi. Ważne jest to, aby nie narzekać, żeby być szczęśliwym z życia jakie się ma.
Jaś ponad trzy miesiące spędził w szpitalu walcząc o życie. Przez pierwsze tygodnie nie używał protezy, poruszał się po mieszkaniu o jednej kuli i wówczas okazuje się, że np. przeniesienie herbaty z jednego pokoju do drugiego jest rzeczą niemożliwą. Później przyszła proteza - najpierw najtańsza i najprostsza, o której trudno było chodzić. Po jakimś czasie Jaś otrzymał protezę, dzięki której nie tylko może swobodnie chodzić, ale nawet biegać, skakać i stać na jednej nodze. Tragiczny wypadek miał miejsce trzy lata temu. Dzisiaj Jaś opowiada o tym swobodnie, jakby nic się nie stało. Nie wstydzi się mówić o swoim kalectwie, aż nie chce się wierzyć, że ten młody człowiek jest już tak dojrzały emocjonalnie. Podczas spotkania z dziećmi z „Daru Serca”, szybko stał się on dla nich wzorem, jak należy radzić sobie w ekstremalnych sytuacjach, jak trzeba akceptować swoją niepełnosprawność, aby normalnie funkcjonować. Jasiowi to się już udało, być może spotkanie z dziećmi z „Daru Serca”, pozwoli im łatwiej i szybciej zaakceptować swoją niepełnosprawność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów