Reklama

Ludzie Jana Pawła II

Niedziela dolnośląska 31/2005

O tworzącym się w Wałbrzychu dziele „Ludzie Jana Pawła II” z założycielami ks. Zbigniewem Stankiem, Tomaszem Plutą oraz Piotrem Wojnowskim rozmawia ks. Wojciech Baliński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Wojciech Baliński: - Jak powstała Grupa Inicjatywna „Ludzie Jana Pawła II”?

Ks. Zbigniew Stanek: - 7 kwietnia w Wałbrzychu na stadionie sportowym odprawiliśmy uroczystą Mszę św. w intencji zmarłego Papieża Jana Pawła II. Wzięło w niej udział ok. 30 tys. mieszkańców Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju, Boguszowa-Gorc i okolic. Przy organizacji uroczystości okazało się, że wielu ludzi potrafiło ze sobą owocnie współpracować w tak krótkim czasie. Przeżyliśmy wtedy podniosłe chwile. Wówczas w wielu wypowiedziach pojawiła się szczera chęć podtrzymywania tego klimatu. Postanowiliśmy więc pobudzać lokalną społeczność poprzez inicjatywy związane z życiem i działalnością naszego Papieża. Stąd właśnie „Ludzie Jana Pawła II”.

- Kto tworzy tę grupę?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Przede wszystkim ludzie świeccy. To oni byli inicjatorami Mszy św. i pielgrzymki pod krzyż na górze Chełmiec (ponad 800 m n. p. m). Od początku zależało nam, aby ta inicjatywa uzyskała akceptację naszego biskupa Ignacego Deca i tak się stało.

- Jak już mówiliście, wszystko zaczęło się od śmierci Jana Pawła II. Wiem, że jeden z Was był inicjatorem wyjścia po tej Mszy św. na górę Chełmiec...

Tomasz Pluta: - Kiedy dotarła do mnie ta smutna informacja z Watykanu, czułem wewnętrzną potrzebę bycia we wspólnocie. Oglądając przekazy telewizyjne zrozumiałem, że dzieje się coś wyjątkowego. Narodziło się we mnie pragnienie, aby również w Wałbrzychu pożegnać Jana Pawła II w wyjątkowy sposób. Podzieliłem się moim pomysłem wyjścia pod krzyż na górze Chełmiec (ponad 7 km drogi w jedną stronę) z przyjaciółmi. Przyjęli mój pomysł z radością i pomogli w organizacji. Uzyskaliśmy przychylność i olbrzymie wsparcie od władz miasta, szefów spółek miejskich, harcerzy, straży pożarnej i miejskiej i wielu innych. Dzięki temu ok. 10 tys. ludzi mogło bezpiecznie pielgrzymować pod krzyż, gdzie o 21.00 odśpiewano Apel Jasnogórski, a na dźwięk dzwonów kościelnych o 21.37 zapalono świece na górze i w całym mieście. Byliśmy świadkami, jak w tym momencie pielgrzymowały całe rodziny, znajomi, sąsiedzi, ludzie młodzi i starsi, zdrowi i chorzy. Byliśmy świadkami cudu.

Reklama

- Teraz Wasza grupa zbiera świadectwa od uczestników wspomnianych wydarzeń?

Tomasz Pluta: - Tak. Chcemy ocalić od zapomnienia te wyjątkowe przeżycia, świadectwa ludzi składających niejednokrotnie ofiarę ze swej fizycznej niemocy, pokonujących swoje słabości i przeciwności. Pragniemy, by na zawsze pozostało w świadomości mieszkańców Wałbrzycha i okolic, że w tych dniach zdaliśmy egzamin, byliśmy razem z naszym umiłowanym Janem Pawłem II, z którego byliśmy i jesteśmy dumni. Napiszemy więc książkę i choć zatytułujemy ją Wałbrzyszanie Janowi Pawłowi II, to tak naprawdę ona będzie dla nas wszystkich, byśmy pamiętali, że można być razem.

- Jakie są inne plany grupy „Ludzie Jana Pawła II”?

Piotr Wojnowski: - Przygotowując oprawę muzyczną Mszy św. na stadionie udało się połączyć wiele grup z całego miasta i okolic i zagrać w jedności. Zainspirowało nas to do podjęcia próby zorganizowania Festiwalu Piosenki Religijnej - i już dziś informujemy, że 22 października br. w hali wałbrzyskiego OSiR-u odbędzie się I Przegląd Piosenki Religijnej. W tej inicjatywie pomaga nam Urząd Miejski w Wałbrzychu, OSiR i WOK. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkie zespoły parafialne z Wałbrzycha i okolic. To spotkanie rozpoczniemy Mszą św. o godzinie 9.00, której przewodniczyć będzie bp Ignacy Dec.

- Już kilka razy z inicjatywy Waszej grupy odbyła się „Sztafeta Apelowa”, która jest wyrazem pamięci modlitewnej o zmarłym Ojcu Świętym Janie Pawle II. Gdzie odbędzie się kolejne spotkanie?

Ks. Zbigniew Stanek: - Sztafeta Apelowa odbywa się co miesiąc w innej parafii. Najbliższa będzie miała miejsce 26 sierpnia br. w parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Dziećmorowicach.

- Grupa „Ludzie Jana Pawła II” działa dopiero dwa miesiące, a już ma tak wiele konkretnych owoców. Czy nie boicie się, że może ten zapał zgasnąć?

Ks. Zbigniew Stanek: - Dbamy, by nasz zapał nie osłabł - poprzez modlitwę i podejmowanie działań, zaangażowanie nowych ludzi i środowisk. Zasada: „masz pomysł, więc zajmij się jego realizacją” powoduje ograniczenie gadulstwa na rzecz działania. I tego konsekwentnie się trzymamy.

- Życzę zatem dalszych wspaniałych inicjatyw i dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

KUL. Przez litanię do serca Maryi

2024-05-06 06:05

KUL

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?