Reklama

Temat tygodnia

Papieski dokumentalista

Co trzeba zrobić aby stworzyć dobrą kronikę? Po pierwsze - należy mieć na to ochotę i czas. Po drugie - należy zakupić czyste kartki papieru formatu A3. Po trzecie - trzeba zgromadzić materiały na interesujący nas temat, dokonać selekcji i wybrać konwencję. Po czwarte - trzeba mieć wiele cierpliwości i wkładać w pracę wiele serca. Witold Wilczyński z Będzina jest wierny tym zasadom od 28 lat. Właśnie w połowie lat 70. pojawiła się u niego pierwsza myśl, by dokumentować pontyfikat najpierw Pawła VI, później Jana Pawła I i w końcu Jana Pawła II. Owocem jego prac jest ponad 35 tomów kronik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku trzeba powiedzieć, że informacje z życia Kościoła w latach 70. były reglamentowane. A skromne wzmianki w prasie codziennej należały do rzadkości. Wychodziły, co prawda, pojedyncze tytuły z przymiotnikiem „katolicki”, ale i one były objęte cenzurą i nakład tych wydawnictw był znikomy. „Niejeden raz musiałem zwalniać się z pracy, by być przed kioskiem akurat wtedy, gdy była dostawa towaru. W przeciwnym razie o kupnie nie było mowy, bo do kiosku przychodziły tylko niektóre tytuły i to w ilości jednej, dwóch sztuk” - wspomina Witold Wilczyński.
Pierwsze tytuły prasowe i informacje o Papieżu zaczął pan Witold zbierać już w połowie lat 70. „Nie miałem zamiaru jeszcze wówczas tworzyć kroniki tylko jakoś szkoda było mi wyrzucić te informacje. Jednak gdy przyszedł rok wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową podjąłem decyzję. To epokowe wydarzenie należało w jakiś sposób utrwalić” - tłumaczy motywy swojego działania Wilczyński. I tak powstała pierwsza kronika pod znamiennym tytułem: „1978 - rok trzech pontyfikatów”. „Pamiętam, że pierwsze kolorowe zdjęcie nowego Papieża Jana Pawła II otrzymałem od ks. prałata Władysława Sobczyka, proboszcza parafii św. Tomasza w Sosnowcu, który przywiózł je z Rzymu” - podkreśla kolekcjoner.
Pierwsza kronika ma najmniej stron. I to nie ze względu na to, że niezbyt gorliwie szukał artykułów, ale ze względu na to, że wzmianek było niewiele. O wyborze Polaka na głowę Kościoła katolickiego peerelowskie gazety pisały zdawkowo i ogólnie. Dla przykładu w Trybunie Robotniczej znalazła się tylko niewielka kilkuwersowa notatka z tego wielkiego wydarzenia. Niemniej jednak z biegiem lat, szczególnie przy okazji pielgrzymek do Polski, o Ojcu Świętym polskie gazety i czasopisma pisały coraz więcej. I ślad tych artykułów jest widoczny w kronikach Witolda Wilczyńskiego.
Stopniowo, w kolejnych tomach kronik, pojawiały się obok czarno-białych fotografii, kolorowe zdjęcia, foldery, pocztówki. Im bliżej lat 90. tym kroniki stawały się grubsze i bardziej kolorowe. Z biegiem czasu pojawiły się w nich także tytuły włoskie, francuskie, a nawet rosyjskie. Choć te ostatnie nigdy nie rozpisywały się o Janie Pawle II.
Kolekcjoner opracowuje nie tylko kroniki obejmujące dany rok, ale także kroniki tematyczne, jak np. pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, czy kroniki dokumentujące ważniejsze wydarzenia z życia Kościoła, jak np. Rok Jubileuszowy.
Obecnie nasz Kolekcjoner pracuje nad ostatnim tomem zamykającym Pontyfikat Jana Pawła II. „Pragnę oddać to wydarzenie jak najbardziej precyzyjnie i prawdziwie, by zachować wzniosłą atmosferę ostatnich dni naszego kochanego Ojca Świętego i czas do uroczystości pogrzebowych oraz pierwsze reakcje po pogrzebie. I mimo bolesnych treści wiem, że nie będzie to smutna kronika, bo znajdą się w niej artykuły mówiące o ustanowieniu procesu beatyfikacyjnego i licznych cudach wyjednanych dzięki modlitwie do Sługi Bożego Jana Pawła II” - podkreśla Witold Wilczyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Trudny patron

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady