Reklama

Z urzędu biskupa sandomierskiego

Sandomierskie pielgrzymowanie

Niedziela sandomierska 32/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znowu przyszły wakacje. Czas wypoczynku. W różny sposób pragniemy go wykorzystać. Pragniemy odnowić nasze siły fizyczne i duchowe. Planując wakacje, wielu w swój terminarz wpisuje pielgrzymkę.
Miesiące wakacyjne sprzyjają pielgrzymowaniu. W tym czasie nawiedzane są liczne polskie i zagraniczne sanktuaria. Pątnicy udają się do nich różnymi środkami lokomocji. Szczególną grupę pielgrzymów stanowią pątnicy piesi zmierzający na Jasną Górę. Wyruszają oni niemal z całej Polski.
Wśród tych pieszych pielgrzymek mocno na mapę Polski wpisuje się nasza diecezja. Co roku ok. 2600-3000 pątników przemierza pieszo pielgrzymkowe szlaki, wyruszając z naszych terenów. W tym roku nasi pielgrzymi wędrują pod hasłem Rodzina mocna Eucharystią. W codziennych rozważaniach nawiązujemy do przeżywanego Roku Eucharystii, jak i do Diecezjalnego Roku Rodziny. Bo pielgrzymka to nie tylko wędrowanie, to przede wszystkim rekolekcje w drodze. Codzienny czas pielgrzymowania wypełniony jest modlitwą, rozważaniami, dyskusją i śpiewem. Jest to zmęczenie ciała, ale wzmocnienie ducha. Idąc na Jasną Górę, niesiemy ze sobą szereg intencji. Nasz trud i zmęczenie ofiarujemy w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI. Polecamy Panu Bogu sprawy Kościoła powszechnego i diecezjalnego. Przez przyczynę Matki Najświętszej pragniemy wypraszać pomoc i błogosławieństwo Boże dla naszych rodzin. Modlimy się również o jak najszybszą beatyfikację naszego zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II.
Można powiedzieć, że nasze diecezjalne pielgrzymowanie jest starsze niż nasza diecezja w obecnych granicach. Najwcześniej z terenu diecezji, bo już przed 23 laty, wyruszyła pielgrzymka z Janowa Lubelskiego. Rok później swoje piesze pielgrzymowanie rozpoczęli pątnicy z Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza i Stalowej Woli. Obecnie te miasta stanowią też główne centra pielgrzymowania z naszej diecezji. Najwcześniej, 2 sierpnia wyruszają pielgrzymi z Janowa Lubelskiego. Oni też mają do przejścia najdłuższa trasę (ok. 300 km). Opiekę duszpasterską nad nimi sprawuje 5 kapłanów z ks. Adamem Stachowiczem, kierownikiem tej kolumny. Kolumnie wyruszającej 4 sierpnia ze Stalowej Woli przewodzi ks. Bogdan Piekut, któremu w opiece nad pielgrzymami pomaga ok. 20 kapłanów. Jest to najliczniejsza pielgrzymka z naszej diecezji, która pokona trasę liczącą ok. 250 km. Również 4 sierpnia wyruszają pielgrzymi z Ostrowca Świętokrzyskiego i Sandomierza. Kierownikiem kolumny z Ostrowca Świętokrzyskiego jest ks. Jan Zając, któremu pomaga 5 kapłanów. Przemierzą oni trasę ok. 230 km. Podobną trasę przemierzą pielgrzymi z Sandomierza, którym będzie przewodził ks. Sylwester Dul, któremu pomocą służy 7 kapłanów. Pomocą duszpasterską we wszystkich kolumnach służą też diakoni, klerycy i siostry zakonne. Nad bezpieczeństwem pątników w drodze do Jasnogórskiej Pani służą bracia porządkowi i służba zdrowia.
Wszystkie cztery kolumny wyruszające z terenu naszej diecezji spotykają się przed Częstochową i już jako jedna Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej zmierzają przed tron Jasnogórskiej Pani.
W tym roku bp Andrzej Dzięga powołał nową grupę pielgrzymkową, „grupę srebrną”. To grupa specyficzna, łącząca pielgrzymów z terenu całej diecezji. Jest to grupa „duchowego pielgrzymowania”. Może należeć do niej każdy, kto swoją modlitwą chce wspierać pielgrzymujących i intencje przez nich niesione. Nie trzeba się nigdzie zapisywać. Duchowym pielgrzymem może stać się każdy, kto w czasie trwania pieszych pielgrzymek codziennie będzie uczestniczył we Mszy św., przyjmie Komunię św. i odmówi dziesiątek Różańca, a tam gdzie to możliwe, weźmie udział w Apelu z Pielgrzymami.
Nie mogąc w tym roku przemierzać pielgrzymkowego szlaku, chciejmy się łączyć duchowo z pielgrzymami i wspierać ich swoją modlitwą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty papieża Franciszka

Św. Beda Czcigodny

Wikipedia

Św. Beda Czcigodny

Święty Beda Czcigodny to jeden z najważniejszych doktorów Kościoła. Zawołanie papieża Franciszka: Miserando atque eligendo (Spojrzał z miłosierdziem i powołał) pochodzi właśnie z homilii tego świętego o powołaniu celnika Mateusza.

Więcej ...

Św. Grzegorz VII, papież

pl.wikipedia.org

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 26.): Afekt i efekt

2024-05-25 20:50

mat. prasowy

Czy Maryja może być papieżem? Jak się modlił Jan Paweł II, kiedy kula przeszyła jego brzuch? I co właściwie ma wspólnego afekt z efektem? Zapraszamy na dwudziesty szósty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przywołuje trzy mało znane i niesamowite wypowiedzi św. Jana Pawła II o Maryi oraz opowiada o Jej roli w życiu i pontyfikacie papieża z Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania