Reklama

Ewa Kamińska

Zawsze służyła Polsce

2019-06-18 10:48

Ewa i Tomasz Kamińscy

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie oraz Muzeum Wsi Lubelskiej zorganizowały na terenie skansenu spotkanie z Anną Fenby Taylor, wnuczką Zofii Kossak, która po raz kolejny odwiedziła Lubelszczyznę, gdzie słynna pisarka się urodziła i spędziła pierwsze 20 lat życia.

Tego samego dnia odbywał się w skansenie pokaz tradycyjnych sianokosów. Po jego zakończeniu została odprawiona Msza św. w kościółku z Matczyna, w której wzięli udział także uczestnicy spotkania z wnuczką Zofii Kossak. Eucharystii przewodniczył ks. Eugeniusz Zarębiński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM. Homilię wygłosił ks. dr Krzysztof Stola, kapelan oddziału okręgowego w Lublinie Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana”. Przypomniał symbolikę żniw i sianokosów, zawartą w Piśmie Świętym, odnosząc je do powtórnego przyjścia Jezusa i obrazu ludzi niosących plony swojej pracy przy nawracaniu i ewangelizowaniu narodów. Podkreślił, że taka była Zofia Kossak, która poświęcała się dla innych, często z narażeniem życia, stając się świadkiem człowieczeństwa, Ewangelii, Chrztu, narodu. – Dobrze, że wspominamy ją w dniu, kiedy niebo łączy się z ziemią i kiedy oczekujemy powtórnego przyjścia Chrystusa jako żeńca – powiedział ks. Stola.

Marcin Sułek, dyrektor Oddziału Lubelskiego „Civitas Christiana” w pełnym kwiatów i zieleni ogrodzie dworu z Żyrzyna powitał licznie zgromadzonych uczestników spotkania. Bogna Bender-Motyka, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej powiedziała, że skansem jest miejscem przypominającym to, co z dawnej Polski już odeszło, lecz gdzieś głęboko jeszcze w sercach istnieje. Przypomniała fragment „Roku polskiego”, w którym pisarka przedstawiła niezwykle plastycznie czerwcowe sianokosy i polską przyrodę, pełną dźwięków i barw.

Reklama

Anna Fenby Taylor wspominała swoją babcię, do której przyjeżdżała na wakacje do Górek Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. – Tam babcia uczyła nas, jak patrzeć na przyrodę, na tradycję. Najważniejsze, że pokazywała, jak mieć szacunek do tego, co Pan Bóg stworzył – powiedziała. Przypomniała, że Zofia Kossak będąc na wygnaniu podjęła decyzję o powrocie do Polski, gdyż uważała, że nie da się zmienić Ojczyzny na emigracji, trzeba to czynić w Polsce. W trudnych powojennych realiach służyła krajowi poprzez swoją twórczość. Pisała do samego końca. Wielkim heroizmem z jej strony stało się odrzucenie nagrody państwowej. Spodziewała się nawet aresztowania. Wnuczka pisarki wyraziła radość, że książki jej babci są stale wznawiane i coraz mocniej przebijają się do świadomości społecznej.

Anna Zalewska z Fundacji Servire Veritati podkreśliła, że książki Zofii Kossak mają bardzo pozytywne przesłanie. Pisarka nikogo nie potępiała, ale przedstawiała konsekwencje konkretnych wyborów. Wierna wyznawanym wartościom, pokazywała je nie tylko w książkach, ale w swoim życiu. Anna Zalewska przedstawiła książkę pt. „Zofia Kossak. Listy”, w której można poznać pisarkę jako mamę, babcię, przyjaciółkę, człowieka wiernego swoim zobowiązaniom, pełnego kultury i taktu, ujmującego się za ludźmi pokrzywdzonymi, zawsze gotową do pomocy każdemu człowiekowi. Przytoczyła m.in. fragment listu, w którym Zofia Kossak napisała, że niezwykle lubi Lublin, w którym spędziła dużo chwil w czasach młodości i z którym wiąże się jej wiele wspomnień.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa autorstwa Filipa Rybczyńskiego. To czarno-białe analogowe fotografie z cytatami z książki „Rok polski”. Podkreślił on, że swoimi pracami chciał nie tyle ukazać tęsknotę Zofii Kossak za ojczyzną, ale zainspirowany książką opisać swoją własną tęsknotę. – Jest ona dużo mniejsza, nie taka piękna, jak Zofii Kossak, ale jest na pewno prawdziwa – powiedział młody autor wystawy.

Marcin Sułek, dziękując wszystkim uczestnikom spotkania, zapraszał na kolejne wydarzenia, z których najważniejsze będą jesienne kolejne Dni Zofii Kossak.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Bracia 24h

Bracia 24h

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Noc czuwania

Noc czuwania

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej

Nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej

Dzień Modlitw o uświęcenie kapłanów w Paradyżu

Dzień Modlitw o uświęcenie kapłanów w Paradyżu

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem