Reklama

O świętość Częstochowy

Niedziela częstochowska 34/2005

26 sierpnia przypada doroczna uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej - patronki zarówno metropolii częstochowskiej, jak i miasta Częstochowy. Bycie mieszkańcem Częstochowy, z wpisaną w historię Ojczyzny i każdej polskiej rodziny Jasną Górą - duchową stolicą Polski zobowiązuje do szczególnego realizowania życzeń Honorowego Obywatela tego miasta - Jana Pawła II, który zachęcał, aby Częstochowa żyła charyzmatem Jasnej Góry i wypełniała wolę Bożą.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O duchowej walce o świętość naszego miasta z inicjatorem modlitewnych spotkań w tej intencji - Konradem Głębockim, wykładowcą Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, radnym miasta, byłym prezesem Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, członkiem Rady Krajowej Akcji Katolickiej - rozmawia Mira Bodak.

Mira Bodak: - Czym jest dla Pana Jasna Góra?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konrad Głębocki: - Jest to najważniejsze miejsce w Polsce, gdzie można zawierzać swoje życie, losy rodziny, miasta, regionu, Polski, Europy i świata Królowej Polski. Czynił to wielokrotnie Papież Jan Paweł II. Pielgrzymi pokonują nawet kilkaset kilometrów, by przybyć do tego miejsca. My, częstochowianie, mamy Jasną Górę w bezpośrednim sąsiedztwie. Na ten przywilej mieszkania w cieniu Jasnogórskiej Królowej należy odpowiedzieć dobrym życiem. 26 sierpnia przeżywamy doroczne święto Patronki naszego miasta i archidiecezji. Jej uhonorowanie wyraża się choćby w imieniu głównej ulicy miasta (niestety, z błędem w imieniu Patronki, zamiast Aleje Najświętszej Maryi Panny są Aleje Najświętszej Marii Panny). Matka Boża z Jasnej Góry otacza szczególną opieką to miasto i przenika jego trudną rzeczywistość społeczną, gospodarczą i religijną. Dla mnie, częstochowianina, jest to wielki honor, że mieszkam w Częstochowie, że mam ten przywilej bywania na Jasnej Górze, ale jest to wielkie zobowiązanie.

- Jest Pan inicjatorem duchowej walki o godność Częstochowy, o świętość jej mieszkańców...

- Jak powiedział kiedyś o. Jean Danielou „Miasto, w którym ludzie umierają z głodu albo są bezdomni, jest nieludzkie; lecz nieludzkie jest również miasto, w którym nie jest obecna modlitwa jako ukryte światło”. Inicjatywa zrodziła się w 1999 r. i 13 października tego roku w domu Towarzystwa Chrystusowego (Księża Chrystusowcy) przy ul. Radomskiej w Częstochowie miała miejsce pierwsza modlitwa o świętość Częstochowy i regionu. Naszym duchowym opiekunem jest ks. prał. Jarosław Sroka. Od 6 lat każdego 13. dnia miesiąca od października do czerwca - realizując orędzie fatimskie - modlimy się o wewnętrzną przemianę częstochowian. Przeważnie jest to Msza św. z homilią maryjną, część Różańca z rozważaniem i Aktem Zawierzenia Częstochowy i regionu Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. W tych modlitwach od początku duchowo towarzyszy nam Ojciec Święty Jan Paweł II. Jego słowa, wypowiedziane w 1991 r., kiedy otrzymał honorowe obywatelstwo naszego miasta, są dla nas jego testamentem. W nich nakreślił przyszłość Częstochowy, życzył miastu i jego mieszkańcom, aby żyli charyzmatem Jasnej Góry i coraz lepiej wypełniali wolę Bożą.
Początkowo zaledwie kilka osób spotykało się u Księży Chrystusowców. Co miesiąc pojawiali się jednak także nowi ludzie. Od 2000 r. spotkania mają miejsce w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Nie jest to grupa sformalizowana. Wszyscy, którzy pragną włączyć się w modlitwę, mogą to uczynić. W 2004 r. w poszczególne miesiące modlitwę podejmowały ruchy, bractwa, stowarzyszenia. Zastanawialiśmy się nad nową formułą naszych spotkań i w tym roku zaprosimy poszczególne parafialne oddziały Akcji Katolickiej. Zapraszamy różne środowiska, polityków, osoby sprawujące kluczowe funkcje w mieście, w instytucjach publicznych, władze lokalne, artystów. Mam nadzieję, że w przyszłości środowiska te będą popularyzować tę modlitwę.

Reklama

- Ta duchowa inicjatywa daje szansę każdemu na włączenie się w naprawianie Częstochowy…

- Każdy w swoim sercu może zrobić coś dla naszego miasta, jest to przede wszystkim podjęcie wewnętrznej naprawy samego siebie i myślę, że wytrwała modlitwa, nawracanie się każdego z nas mogą spowodować zmianę w naszym mieście, która przełoży się także na sprawy społeczno-gospodarcze i inne, które leżą nam na sercu. Jeżeli będziemy wypełniali w naszym życiu wolę Bożą, wtedy destrukcja w życiu społeczno-gospodarczym i administracyjnym zostanie zahamowana. Wytrwała modlitwa i praca naszej grupy stają się impulsem dla innych. Cieszę się, że równolegle do naszej inicjatywy powstają kolejne, które nas uzupełniają. W ramach Rady Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Częstochowskiej powstała np. grupa modlitwy o dobro w konkretnych miejscach w naszym mieście. Jest to związane z mapą miasta, na której zaznaczane są punkty, gdzie zło atakuje w sposób bardzo widoczny, są to np. miejsca, gdzie sprzedawany jest alkohol, gdzie mieszczą się agencje towarzyskie czy miejsca związane z okultyzmem. Działa też diakonia modlitwy o świętość Częstochowy, która powstała przy Radzie, w której osoby modlą się w tej intencji, podejmują post czy inne wyrzeczenia.

- Częstochowa - miasto Matki Bożej niejednokrotnie rozczarowuje pielgrzyma, bo spotyka się on z brakiem życzliwości, czasami pada ofiarą złodziei itd. Poza tym jest to miasto, w którym jest duże bezrobocie, w którym brak perspektyw, w którym szerzy się alkoholizm, okultyzm.

- Pielgrzymi nie tylko na Jasnej Górze, ale i w mieście, oczekują lepszej rzeczywistości, mają nadzieję, że tutaj, w mieście Maryi, jest inaczej, lepiej pod każdym względem, i dlatego często są rozczarowani. Jest to także jeden z bardziej istotnych motywów naszej modlitwy. Są jednak znaki nadziei - organizujemy Dzień Papieski w naszym mieście przy dużej pomocy władz miasta, czy tworzy się centrum inżynieryjne firmy TRW (Zakład Produkcji Poduszek Powietrznych), które da zatrudnienie dla ponad 200 osób. Oby było jak najwięcej w przyszłości takich dobrych znaków. Sługa Boży Jan Paweł II życzył Częstochowie rozwoju charyzmatycznego, ale i rozwoju na każdej innej płaszczyźnie. Doświadczamy wysłuchanych przez Boga naszych modlitw zanoszonych przez wstawiennictwo Niepokalanego Serca Matki Bożej. Takim przykładem jest fakt, że w Częstochowie nie powstało duże kasyno mimo, że taki wniosek zgłoszony został przez lewicowych radnych na Radzie Miasta. Powstanie takiego kasyna byłoby całkowicie sprzeczne z charyzmatycznym rozwojem Częstochowy. Może także w jakiejś mierze nasza modlitwa przyczyniła się np. do tego, że w końcu wysiłki władz miasta, by w Częstochowie działał sąd rejestrowy (chociaż jego oddziały są tylko w miastach wojewódzkich) przyniosły efekt. Wierzę, że przy połączeniu sił duchowych i modlitewnych oraz dobrego działania nasze miasto będzie świeciło przykładem świętości, a także będzie przykładem gospodarności i godnego życia mieszkańców. Wszystko powierzam Niepokalanemu Sercu Matki Bożej, które może nas przemienić, abyśmy byli solą ziemi, nie tylko dla Częstochowy, ale i dla całej Polski.

- Dziękuję za rozmowę i życzę Panu opieki Królowej Polski - Patronki Częstochowy.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24
św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Więcej ...

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...

Zielonoświątkowy apel kardynała Schönborna o pokój i zrozumienie

2024-05-17 20:01
Kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn wezwał do wykorzystania zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego do promowania pokoju i wzajemnego zrozumienia. Pięćdziesiątnica to święto Ducha Świętego. „Jak możemy Go sobie wyobrazić? Jak On działa? Wszyscy wiemy, czym On nie jest. Z pewnością nie jest tam, gdzie panuje zły duch: nienawiść i wzburzenie, niezgoda i zazdrość, kłamstwa i oszczerstwa, spory i wojny” - napisał arcybiskup Wiednia 17 maja w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli