Reklama

Sawin, parafia Przemienienia Pańskiego

Zatroskana o wolność i wierność

Niedziela lubelska 34/2005

U wejścia do kościoła parafialnego Przemienienia Pańskiego w Sawinie w czasie misji przed peregrynacją parafianie postawili krzyż z napisem „Misje maryjne. Peregrynacja 2005”. Jest on od tej pory świadkiem duchowych przemian, zainicjowanych obecnością Jasnogórskiej Matki w dniach 20-21 lipca br. Uroczystości przybycia Maryi przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Matko Boga i ludzi, nawiedzająca naszą parafię sawińską w znaku Jasnogórskiej Ikony! - rozpoczął swoje powitanie ks. Mieczysław Marszałek, proboszcz parafii. - Wyrażam głęboką radość z Twojej obecności na tej ziemi, na której żołnierze powstania styczniowego, przepojeni duchem umiłowania Ojczyzny i Kościoła, toczyli boje z zaborcami, oddawali życie z ostatnim szeptem na ustach: Bóg, Honor i Ojczyzna. Na tej ziemi, która podczas ostatniej wojny i okupacji wydała szereg synów Polski walczących o wolność i niepodległość Ojczyzny w szeregach partyzanckich i na różnych frontach, często oddając w ofierze swoje młodzieńcze życie. Maryjo! Na Twoje przybycie przygotowywaliśmy się przez misje św. Oczyściliśmy nasze serca w sakramencie pokuty...”. W słowach skierowanych do Matki Ksiądz Proboszcz mówił o trudnych sprawach duszpasterskich i zjawiskach społeczno-kulturowych: zachwianiu wartości moralnych, pogoni za sukcesem, posiadaniem, władzą, popularnością, o zrywaniu kontaktu z Kościołem przez fałszywych nauczycieli, o chorych i cierpiących oraz o niedocenionych za swoją pracę rolnikach. Polecał osobę zasłużonego duszpasterza parafii ks. kan. Edwarda Seredy, który uczestniczył w uroczystej koncelebrze.
Matkę Bożą witali także: przedstawiciel władz samorządowych wójt gminy Sawin Andrzej Mazur oraz Dominika Król i Justyna Majówka w imieniu młodzieży. W powitaniu, ale i w przygotowaniu dekoracji i oprawy uroczystości wzięli udział także: Grzegorz Świca, Maria Borkowska, Bożena Przykorzyńska, Zofia i Agata Mazur, Krystyna Uryn, przewodniczący Rady Gminy Hubert Wiciński oraz zawsze obecni w posłudze przy parafii strażacy. Młodzież ułożyła wielobarwny kwiatowy kobierzec na szlaku przybycia wizerunku Maryi. Obecne były poczty sztandarowe: Gimnazjum w Sawinie, Kombatantów Gminy Sawin, Rady Gminy, Gminnego Koła PSL, OSP Sawin, OSP Bukowa Wielka, Ligi Polskich Rodzin z powiatu chełmskiego, „Solidarności” Rolników Indywidualnych. List papieski odczytał dziekan chełmski ks. kan. Tadeusz Kawala, który za swej młodości kapłańskiej był wikariuszem w Sawinie. Śpiewem liturgię słowa ubogacił pochodzący z sawińskiej parafii ks. kan. Lech Sutryk.
Na pasterkę, sprawowaną z udziałem seniorów - ks. L. Sutryka i ks. E. Seredy w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, przybyli księża rodacy - ks. Zbigniew Kiszowara i paulin o. Marian Pytel. Z bliskich stron Sawina, z okolic Włodawy, pochodzi o. Marek Kowalski, kustosz Jasnogórskiego Wizerunku, którego 93-letnia mama przybyła również na uroczystości do parafii Przemienienia Pańskiego. W całodobowym czuwaniu podczas obecności Maryi Częstochowskiej w Sawinie uczestniczyli: dzieci i matki w stanie błogosławionym, chorzy i osoby w podeszłym wieku, nauczyciele i pracownicy gminy, służba zdrowia, rzemieślnicy, licznie przybywający parafianie z kaplic filialnych: w Bukowie Wielkiej, Chutczu, Petryłowie i Tomaszówce.
W homilii Biskup Mieczysław przypomniał, że naród polski ponad tysiąc lat temu stał się „zbiorowym uczniem” Jezusa Chrystusa na podobieństwo św. Jana spod kalwaryjskiego Krzyża. Akcentował potrzebę postawy wdzięczności i przebaczenia, która należy do dziedzictwa kultury chrześcijańskiej, obecnej w polskiej duszy. Ksiądz Biskup przestrzegał przed brakiem poszanowania życia ludzkiego w osobach starszych i ostrzegał, że „budowanie życia bez Boga i przeciw Bogu nie powiedzie się. Jesteśmy pokoleniem Jana Pawła II, dlatego mamy przejąć dziedzictwo wiary, nadziei i miłości, jakie zostawił Polsce, Kościołowi w Polsce i na całym świecie Jan Paweł II”.
Peregrynacja Jasnogórskiej Matki Kościoła w Sawinie, przebiegała w scenerii trwającej renowacji fundamentów zabytkowej świątyni. To sięganie do fundamentów obecne będzie także w sferze duchowej, w ludzkim pragnieniu wolności. Nasza pobożność maryjna, jak mówił Ksiądz Biskup, „ma swój fundament biblijny w Bożym objawieniu. Jeżeli chcemy być wiernymi słuchaczami Słowa Bożego, czytelnikami Pisma Świętego, nie możemy pominąć także prawdy o Maryi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przypadki św. Feliksa

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich;
ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje
zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania
nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich; ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli