Reklama

Odkryta perła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 czerwca 1997 r. sługa Boży Jan Paweł II w homilii podczas kanonizacji bł. Jana z Dukli wypowiedział historyczne już dzisiaj, ale jakże aktualne wciąż słowa:
„... Umiłowani bracia i siostry! Ziemia, na której stoimy, jest przesiąknięta i nabrzmiała świętością Jana z Dukli. Ten święty zakonnik piękną bieszczadzką ziemię nie tylko rozsławił, ale przede wszystkim uświęcił. Jesteście spadkobiercami tego uświęcenia. Krocząc po tej ziemi, nakładajcie na jego drogi wasze drogi życiowe. Tutaj odczuwamy wszyscy w tajemniczy sposób owo bogactwo chwały Jezusa Chrystusa objawiającej się w Jego świętych (por. Ef 1, 18), o których pisał Apostoł Paweł. Wydała bowiem ta ziemia wielu autentycznych świadków Chrystusa, ludzi, którzy w pełni zawierzyli Panu Bogu i poświęcili swoje życie dla głoszenia Ewangelii. Idźcie ich śladami!
Wpatrujcie się w ich życie! Naśladujcie ich czyny, aby świat widział wasze dobre uczynki i chwalił Boga, który jest w niebie (por. Mt 5, 16). Niech trwa ta wiara, jaką św. Jan zasiał w sercach waszych praojców, rozrośnie się w drzewo świętości i niech «przynosi owoc obfity, i niech owoc ten trwa» (por. J 15,5). Na tej drodze niech wam towarzyszy Matka Chrystusa, czczona w licznych sanktuariach tej ziemi...”.
Akcja Katolicka archiprezbiteratu Krosno, pomna tych słów, a także wypełniająca czynem testament sługi Bożego Jana Pawła II, mająca głęboko w sercu słowa płynące z Placu Świętego Piotra w Rzymie, wypowiedziane przez obecnego Ojca Świętego Benedykta XVI, że Jan Paweł II „spogląda na nas z okna Domu Boga Ojca i nam błogosławi”, i tak bardzo wdzięczna za dar powołania tego Stowarzyszenia, 9 lipca br. wczesnym rankiem wyruszyła z parafii pw. Świętych Piotra Apostoła i Jana z Dukli w Krośnie na przetarty już pielgrzymi szlak, na swoją II Pieszą Pielgrzymkę w intencji rychłej beatyfikacji naszego umiłowanego Rodaka.
Tradycyjnie już na pątniczym szlaku dar ludzkiego serca okazała nam Stanisława Baran z Niżnej Łąki, u której pielgrzymi otrzymali poczęstunek i mogli znaleźć chwile ochłody przed lipcowym słońcem.
Po adoracji Najświętszego Sakramentu w miejscowym kościółku Niżnej Łąki, pielgrzymi starym traktem węgierskim kontynuowali swoje pielgrzymowanie, a ich kolejnym miejscem odpoczynku był drewniany zabytkowy kościół parafialny w Wietrznie pw. św. Michała Archanioła.
Proboszcz tej parafi ks. Andrzej Szajner, po gorącym przywitaniu pielgrzymów odkrył przed nimi „Perełkę Wietrzańską” Matkę Bożą z Dzieciątkiem Anielskim. Królowa Aniołów z Wietrzna jest umieszczona w katalogu słynących łaskami, ale nie koronowanych obrazów. Dzięki wypowiedziom Księdza Proboszcza pielgrzymi mogli odkryć piękno wizerunku, jego wartość artystyczną i religijną.
Autor obrazu szkoły krakowskiej jest nieznany. Czas powstania datuje się na około 1480 r. Obraz wykonany jest techniką tempery na desce lipowej. Wymiary obrazu po konserwacji z 1980 r. wynoszą 131 x 88,5.
Według legendy pochodzi z Koszyc w obecnej Słowacji.
Nieco ponad 2/3 wysokości obrazu zajmuje złote, gładkie tło, zaś pozostałą część od dołu zielona łączka porośnięta bujną roślinnością. Postać Maryi wypełnia niemal całą wysokość obrazu. Po jej bokach unoszą się dwaj aniołowie, dotykający Jej bioder wyciągniętymi rękoma. Matka Boża zwrócona w trzech czwartych do patrzącego, podtrzymuje lewą ręką na wysokości piersi małego Jezusa. Niebieski (dziś mocno ściemniały) płaszcz o jasnozielonej podszewce, spływa ku ziemi szerokimi fałdami, układając się pod stopami tak, że po ich prawej stronie powstaje ostre, wielokątne zawinięcie.
Twarz Maryi i Dzieciątka nawiązuje w swoich formach do idealizującego nurtu malarstwa małopolskiego, rozwijającego się jeszcze w latach 70. Wieku XV.
Ksiądz Proboszcz Wietrzna uchylił nam rąbka tajemnicy i opowiedział o początkach kultu związanego z tym obrazem.
Wietrzno pojawia się w źródłach już w roku 1277, kiedy to Mikołaj Bogoria Skotnicki nadał je cystersom z Koprzywnicy, do których wieś ta należała aż do kasaty klasztoru. Jan Długosz wspomina o kościele w Wietrznie jako parafialnym. Pierwotna, najprawdopodobniej drewniana budowla nosiła niezmienne do dziś wezwanie św. Michała Archanioła.
Z zachowanych dokumentów wizytacyjnych jedynie akta wizytacji dokonanej w 1602 r. przez Bernarda Maciejowskiego wymieniają wezwania ołtarzy. Dwa zawierały przedstawienia pasyjne, w głównym zaś znajdował się wizerunek Matki Bożej.
Jeżeli przyjmiemy, że wzmianka wizytacyjna dotyczy tego obrazu, to świadczy to, że był on już także w poprzednim XV-wiecznym kościele w Wietrznie.
W przekazie utrwalonym w pamięci ludzi panuje mocne przekonanie, że obraz został przywieziony z Koszyc i tu doznawał wielkiej czci. Przed I wojną światową na odpusty do Wietrzna przychodziły dosłownie tysiące Słowaków, jak to pamiętają starzy ludzie, a między innymi kapucyn o. Konstanty, znany kaznodzieja, który twierdzi, że przed 1914 r. było na odpuście św. Michała Archanioła 5 tys. ludzi, w tym także ze Słowacji.
Babcia Stefania Czaja z Pirogów z Wietrzna, opowiadała piszącemu te słowa, że za jej dzieciństwa w ich rodzinnym domu i domach sąsiadów zatrzymywali się na nocleg pielgrzymi ze Słowacji i nawet słowackie młode pary przyjeżdżały, aby w Wietrznie zawrzeć związek małżeński przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Królowej Aniołów.
Po odnowienu obrazu w 1980 r., dla ożywienia kultu Matki Bożej, zaczęto - zawsze w pierwszą niedzielę sierpnia - uroczyście obchodzić Odpust Porcjunkuli, czyli Matki Bożej Anielskiej. W każdą środę odprawiana jest Nowenna Nieustająca, na które to nabożeństwo przychodzi spora gromada ludzi starszych i dzieci.
Po wysłuchaniu tego swoistego świadectwa o Matce Bożej Królowej Aniołów do naszej grupy pielgrzymkowej z parafii Świętych Piotra i Jana z Dukli a także Ojców Kapucynów i Świętego Ducha z Krosna, dołączyli pielgrzymi z parafii Wietrzno, Bóbrka, Żeglce z ks. Wojciechem Szarkiem, Kopytowa, Łęki Dukielskie, Leśniówka, Faliszówka, Pustyny, św. Wojciech. Idąc śladami św. Jana z Dukli i sługi Bożego Jana Pawła II, mając w pamięci łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Anielskim dotarliśmy na Puszczę do św. Jana z Dukli uczestnicząc w koncelebrowanej Mszy św. i uroczystościach odpustowych.
To świadectwo żywej wiary, złożone w szczególności przez młodzież, która w grupie ponad 80 pielgrzymów stanowiła 2/3 uczestników tej 25-kilometrowej pieszej pielgrzymki było jednym wielkim modlitewnym dziękczynieniem za dar sługi Bożego Jana Pawła II, który jeszcze na swoim ziemskim szlaku pielgrzymowania zostawił nam na wieczystą pamiątkę św. Jana z Dukli, byśmy mogli za Jego wstawiennictwem wypraszać potrzebne nam łaski.
Niech Matka Boża Anielska „Perełka Wietrzańska” skutecznie oręduje w niebie za sługą Bożym Janem Pawłem II i wyprasza potrzebne łaski dla ożywienia wiary przez powołanie Akcji Katolickiej w tej parafii, łaski tak bardzo potrzebne wiernym i miejscowemu Księdzu Proboszczowi przy remoncie zabytkowego kościoła znajdującego się wśród obiektów szlaku podkarpackiej architektury drewnianej, aby w przyszłości stał się dla potomnych sanktuarium z uhonorowanym łaskami słynącym obrazem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

Więcej ...

Działacze Opozycji Antykomunistycznej i Osoby Represjonowane pielgrzymowali do Rokitna

2024-05-20 11:38
W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Marek Budniak

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z przyczyn politycznych województwa lubuskiego 19 maja odbyli swoją III Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj