Reklama

Wspomnienia z Rzymu (2)

Niedziela zamojsko-lubaczowska 34/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie mojego pobytu w Rzymie miałem także możliwość, wraz z ks. Witoldem Batyckim, zwiedzenia pobliskiej Ostii. Oglądaliśmy tam kościół wzniesiony w nowoczesnym stylu oraz imponujące zaplecze przykościelne, przeznaczone dla celów duszpasterskich, między innymi dla dzieci i młodzieży. W drodze powrotnej do Rzymu podziwialiśmy ruiny starożytnej Ostii (Ostia Antica), niegdyś słynnego portu, gdzie w 387 r. zmarła św. Monika, matka św. Augustyna.
Z nieukrywaną radością przyjęliśmy także niespodziewaną propozycję od ks. prał. M. Mokrzyckiego wzięcia udziału w najbliższym konsystorzu w czwartek 24 lutego o godz. 11.00 w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. W związku z tym mieliśmy ogromną nadzieją, że teraz już na pewno spotkamy się z Ojcem Świętym.
Jednakże w środę 23 lutego Jan Paweł II nie przybył osobiście na audiencję generalną do Auli Pawła VI, a zgromadzeni w niej pielgrzymi mogli dzięki telebimom zobaczyć i usłyszeć Papieża z Jego biblioteki.
Następnego dnia ok. godz. 10.00 przybyłem wraz z ks. Witoldem do Sali Klementyńskiej w Pałacu Apostolskim na oczekiwany konsystorz. W sali zgromadzili się kardynałowie z sekretarzem stanu kard. Angelo Sodano na czele oraz inni zaproszeni goście - arcybiskupi, biskupi, kapłani, członkowie życia konsekrowanego, a wśród nich siostry józefitki oraz niewielka grupa wiernych świeckich. Przybył także kard. Marian Jaworski, arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego, w związku z planowaną kanonizacją bł. Józefa Bilczewskiego (1860-1923), arcybiskupa metropolity lwowskiego, oraz bł. ks. Zygmunta Gorazdowskiego (1845-1920), kapłana tejże archidiecezji, założyciela sióstr józefitek. Zwięzły komunikat abp. Piero Mariniego, mistrza papieskich celebracji liturgicznych, o obradach konsystorza ukazał się w Dzienniku Watykańskim „L’Osservatore Romano” (17 lutego, nr 39, s. 1).
Gdy uczestnicy konsystorza zajęli już swoje miejsca w Sali Klementyńskiej, pozostała już tylko chwila oczekiwania na Ojca Świętego. Ale Papież tym razem na konsystorz, niestety, nie mógł przybyć. W Jego imieniu spotkaniu przewodniczył kard. A. Sodano. Punktualnie o godz. 11.00 rozpoczęły się obrady. Na początku abp Piero Marini odczytał list Jana Pawła II, adresowany do sekretarza stanu kard. A. Sodano, w którym pisał m.in.: „Ze względu na ostrożność poradzono mi, bym śledził przebieg konsystorza z mego apartamentu za pośrednictwem telewizji”. W dalszej części listu Jan Paweł II informował, że kanonizacja pięciu błogosławionych, a wśród nich abp. Bilczewskiego i ks. Gorazdowskiego, odbędzie się 23 października br.
Po odczytaniu listu papieskiego przystąpiono do realizacji kolejnych punktów programu, na które złożyły się: śpiew hymnu i psalmów z bieżącego dnia oraz modlitwa za Kościół i za Papieża. Na zakończenie kard. A. Sodano udzielił uczestnikom spotkania błogosławieństwa (Ordo Consistorii Ordinarii Publici, in Aedibus Vaticanis, die 24 Februarii 2005).
W konsystorzu wzięło udział 35 kardynałów, 26 arcybiskupów i biskupów, a wśród nich Polacy: wspomniany kard. M. Jaworski, kard. Andrzej M. Deskur, kard. Zenon Grocholewski i abp Edward Nowak. Po zakończeniu konsystorza, który trwał ok. godziny, dowiedzieliśmy się, że Jan Paweł II został przewieziony do kliniki Gemelli. Późnym wieczorem otrzymaliśmy wiadomość, że przeszedł zabieg tracheotomii i że czuje się dobrze.
W tych dniach mieliśmy też okazję nawiedzić kościół Księży Jezuitów pw. św. Andrzeja Apostoła na Kwirynale, gdzie w jednej z kaplic znajdują się relikwie św. Stanisława Kostki, wielkiego świętego polskiego, patrona dzieci i młodzieży. Po modlitwie zwiedzaliśmy miejsca, w których niegdyś mieszkał i modlił się św. Stanisław Kostka jako nowicjusz jezuicki.
Korzystając natomiast z zaproszenia o. Romana Wadacha OFM Conv., spowiednika w Bazylice św. Piotra (przed laty wikariusza w Horyńcu-Zdroju), odwiedziłem jeszcze Ojców Franciszkanów Konwentualnych, którzy na Watykanie mają swój klasztor. O godz. 21.00 w kaplicy klasztornej prowadziłem Gorzkie żale i wygłosiłem słowo Boże. W nabożeństwie uczestniczyło kilku zakonników, siostry zakonne oraz osoby świeckie pracujące w Watykanie. Przed Krzyżem Chrystusa modliliśmy się gorąco o zdrowie Papieża.
W piątek 25 lutego Dziennik Watykański „L’Osservatore Romano” podał komunikat o stanie zdrowia Jana Pawła II. Opublikował też list Papieża do kard. A. Sodano, dotyczący ostatniego konsystorza i obszerną relację z jego obrad (Giovanni Paolo II ricoverato al Policlinico Gemelli, „L’Osservatore Romano”, s. 1; Concistoro Ordinario Pubblico per il voto su cinque Cause di Canonizzazione, s. 1, 5).
Tegoż dnia, wieczorem, w przeddzień wyjazdu do Polski, przewodniczyłem nabożeństwu Drogi Krzyżowej w kaplicy w Instytucie Polskim, podczas którego modliłem się wraz z kapłanami o zdrowie Jana Pawła II.
Nasz pobyt w Rzymie, któremu - w obliczu postępującej choroby Ojca Świętego - towarzyszyła głęboka, pełna nadziei refleksja nad sensem ludzkiego życia i cierpienia w blasku Tajemnicy Krzyża i Zmartwychwstania Chrystusa, na zawsze pozostanie w moim sercu.
Dziś, z perspektywy kilku miesięcy od tamtych pamiętnych chwil, pragnę wyrazić Bogu wdzięczność za tę bezcenną łaskę, że mogłem być w Rzymie właśnie w tych chwilach, gdy życie następcy św. Piotra - Jana Pawła II zbliżało się do swego ziemskiego kresu.
Gdy trwałem przez chwilę, wraz z ks. M. Mokrzyckim, przy pustym tronie Jana Pawła II w jednej z sal Pałacu Apostolskiego, nie myślałem wówczas, że koniec życia Papieża jest już tak blisko. Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca, ale tron papieski, dzięki Bożej Opatrzności, nie pozostał pusty. Objął go nowy Papież - Benedykt XVI, przyjaciel Jana Pawła II, sługi Bożego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Prof. Tomkiewicz: Jako naród nosimy rany stanowiące część tożsamości

2024-05-20 10:19

Adobe Stock

Skutki doznanych zbrodni wojennych to rany, które w sobie jako naród nosimy, ale które są też częścią naszej tożsamości. One nas tworzą, to doświadczenia naszych przodków - powiedziała portalowi Polskifr.fr prof. Monika Tomkiewicz, badacz z warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej. 20 maja przypada 82. rocznica mało znanej zbrodni w Święcianach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj