Reklama

Rozmowy z bratem Stanisławem

Cum grano salis

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Red. Lidia Dudkiewicz: - Znany to aforyzm, będący zachętą do mówienia i pisania z domieszką dowcipu, z rozwagą, po namyśle.

Br. Stanisław Rybicki FSC: - Zawdzięczamy tę sentencję Pliniuszowi Starszemu, żyjącemu w pierwszym wieku (23-79 r.). Pozostały po nim cenne prace historyczne, literackie, filologiczne. Jego Historia naturalna to dzieło o charakterze encyklopedycznym. Zginął podczas wybuchu Wezuwiusza. Podobno aż do śmierci notował swoje naukowe spostrzeżenia. Jakże cenny jest jego postulat, by swoje poglądy głosić „cum grano salis”, nie pochopnie. A skoro już o soli mowa, to warto przytoczyć przysłowie utrwalone przez Aleksandra Fredrę: „Zjesz beczkę soli, nim poznasz dowoli”. To znów zachęta do przezorności w mówieniu, a zwłaszcza w publikacjach. Tak zwana „attycka sól” to właśnie umiejętność trafnej wypowiedzi, trafnej, a zarazem dowcipnej. Stefan Żeromski, charakteryzujący pisarstwo Aleksandra Głowackiego, powiadał: „Humor tak subtelny i cięty, że może stać obok Prusa prawdziwa sól attycka”. Ów attycyzm to kierunek retoryczny cechujący się szlachetną prostotą pozbawioną przeciwstawianej mu fałszywej kwiecistości, zwanej azjatyzmem.

- Czy ten kwiecisty azjatyzm to nie owa „mądrość tego świata”, która jest „głupstwem u Boga”? (por. 1 Kor 3, 19).

- O tej szlachetnej elokwencji mówi nam Biblia w Księgach „sapiencjalnych” Starego Testamentu, ale też w Pismach Nowego Przymierza. W Ewangelii wg św. Łukasza Chrystus zapewnia swoich uczniów: „Ześlę wam mądrość taką, że nie będą mogli jej się oprzeć” (Łk 21, 15). Relacjonując apostolską mowę św. Szczepana, Autor Dziejów powiada o jego prześladowcach: „Nie mogli przeciwstawić się skutecznie mądrości i Duchowi, z którego (natchnienia) przemawiał” (Dz 6, 10). Apostoł Paweł raz po raz podkreśla, że nie szuka mądrości, której szukali Grecy (por. 1 Kor 1, 22), że Chrystus go powołał do głoszenia „mądrości od Boga” (1 Kor 1, 30), że jego nauczanie „nie miało nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości” (1 Kor 2, 4), gdyż „mądrość tego świata jest głupstwem u Boga” (1 Kor 3, 19). Biskupa Tymoteusza, swego ucznia, upomina: „Unikaj... teorii, które są wyrazem rzekomej mądrości” (1 Tm 6, 12).
Przy tym jednak umiał Paweł posługiwać się ironią, ową solą attycką, gdy pisał: „My głupi dla Chrystusa, wy mądrzy” (1 Kor 4, 10), gdy dowcipnie sugerował: „Chętnie przecież znosicie głupców, sami będąc mądrymi” (2 Kor 11, 19). Przy tym wszystkim modlitewnie błagał Boga, by go obdarzył „pełnią mądrości i zrozumienia” (Ef 1, 8).

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Europa: rośnie liczba ataków na chrześcijan. „Problem przez lata był niedostrzegany”

2026-08-05 18:09

Karol Porwich/Niedziela

Według najnowszych danych liczba ataków na chrześcijan i instytucje chrześcijańskie w Europie wyraźnie rośnie. Czy mamy do czynienia jedynie z pojedynczymi przestępstwami, czy raczej z szerszym zjawiskiem? Jaką rolę odgrywają w tym zmiany społeczne, ekstremizm polityczny i terroryzm islamistyczny? Czy skala problemu jest dostatecznie dostrzegana przez polityków i opinię publiczną? - na te pytania Christiana Peschkena odpowiada Anja Tang z OIDAC Europe

Więcej ...

Leon XIV w Asyżu: każdy ma swoje zadanie w odbudowie Kościoła

2026-08-06 09:26
Papież Leon XIV w Asyżu

Vatican Media

Papież Leon XIV w Asyżu

Od chrześcijan będzie się coraz bardziej oczekiwać, że staną się budowniczymi pokoju w społeczeństwach kuszonych, by wykorzystywać religię instrumentalnie do przeciwstawiania sobie różnych tożsamości – powiedział Leon XIV podczas spotkania z młodzieżą w Asyżu. Odpowiadając Karolinie z Zagrzebia, Papież mówił o pojednaniu, oczyszczeniu pamięci i ewangelicznym radykalizmie - relacjonuje Vatican News.

Więcej ...

Portugalia: najstarszy proboszcz świata obchodzi 100. urodziny

2026-08-06 14:51

Magdalena Pijewska

Ksiądz Tobias Álvares da Silva, najstarszy na świecie proboszcz, obchodzi dziś swoje 100. urodziny. Kapłan posługujący w parafii Pedralva, w archidiecezji Braga, w północno-zachodniej Portugalii, rozpoczął ten dzień od odprawienia porannej Mszy świętej, na której stawili się liczni parafianie, a także przedstawiciele władz regionu. Duchowny, który jest najstarszym mieszkańcem gminy Pedralva, gdzie posługuje od 75 lat, spotka się z miejscową ludnością wieczorem w miejscowym kościele parafialnym, gdzie po Mszy świętej odbędzie się uroczysta kolacja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

Wiara

Nowenna przed wspomnieniem św. Maksymiliana Marii Kolbego

Przemienienie Pańskie. Prawdziwa tajemnica światła

Kościół

Przemienienie Pańskie. Prawdziwa tajemnica światła

Nowenna za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża

Wiara

Nowenna za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża

DJ Padre Guilherme przyciąga tysiące słuchaczy. Z...

Kościół

DJ Padre Guilherme przyciąga tysiące słuchaczy. Z...

Medjugorie: Zatrzymany Polak przyznał się do winy i...

Wiadomości

Medjugorie: Zatrzymany Polak przyznał się do winy i...

Na Madagaskarze masowo znikają dzieci

Wiadomości

Na Madagaskarze masowo znikają dzieci

Wizerunek świętego Jana Pawła II sprofanowany podczas...

Wiadomości

Wizerunek świętego Jana Pawła II sprofanowany podczas...

Filip Gurłacz: Każdy niesie swój krzyż; nie da się go...

Wiara

Filip Gurłacz: Każdy niesie swój krzyż; nie da się go...

Odpust Porcjunkuli: łaska szczególna, na życzenie św....

Kościół

Odpust Porcjunkuli: łaska szczególna, na życzenie św....