Reklama

Westerplatte południa

„Na Boga! To jest niewiarygodne!”. Te słowa powiedzieć miał niemiecki oficer patrząc na grupę dziewięciu polskich żołnierzy, którzy 3 września 1939 r. w Węgierskiej Górce złożyli broń przed VII Bawarską Dywizją Piechoty.
By uczcić bohaterstwo polskich żołnierzy, 1 września każdego roku w Węgierskiej Górce odbywają się patriotyczno-religijne uroczystości. Na Mszy św. przy forcie „Wędrowiec” społeczeństwo gminy wiarą dziękuje Bogu za „niewiarygodne”. Dziękuje za „Westerplatte południa”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia

Dość powiedzieć, że 30 sierpnia 1939 r. ważnego strategicznie odcinka na drodze od południa ku Kotlinie Żywieckiej i Bielsku-Białej bronić miało 68 żołnierzy w czterech fortach. Obiekty te nie były w pełni wykończone: brakowało w nich oświetlenia, wentylacji, wody pitnej, pancernych wież i łączności. Ostatecznie, po wycofaniu części żołnierzy broniło się tu 37 Polaków.
3 września Niemcy zdobyli ostatni fort „Wędrowiec”, z którego wyszło 9 obrońców pod dowództwem kpt. Tadeusza Semika.
„Gdzie pozostali?” - zapytał niemiecki oficer dowódcę fortu. „Nie ma i nie było reszty, majorze!” - odpowiedział kpt. Semik. Trudno uwierzyć, że przeciwko niemieckiej dywizji liczącej 18 tys. żołnierzy, ponad tysiąc samochodów i pojazdów pancernych, wspieranych przez lotnictwo i artylerię - stanęło 37 obrońców w fortach Węgierskiej Górki.
1 stycznia 1979 r., w 40-lecie wybuchu II wojny światowej Węgierska Górka została odznaczona Krzyżem Grunwaldu III klasy.

Dziś

Przy drodze prowadzącej od Węgierskiej Górki do Żabnicy stoi fort „Wędrowiec”, obok którego zbudowano niewielki amfiteatr, gdzie co roku odbywają się obchody upamiętniające obronę „Westerplatte południa”. Uroczystości rozpoczynają się przed Urzędem Gminy, skąd uczestnicy przechodzą w kierunku fortu. Biorą w nich udział przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, wojskowa orkiestra i oczywiście mieszkańcy Węgierskiej Górki, Cięciny, Żabnicy i Ciśca. W ubiegłym roku, w 65. rocznicę wybuchu II wojny światowej obchody 1 września uświetnił swoją obecnością prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi

Od lat młode pokolenie wychowywane jest w duchu wdzięczności, pamięci i szacunku wobec wrześniowych wydarzeń w Węgierskiej Górce. W amfiteatrze pod fortem „Wędrowiec” nigdy nie brakowało dzieci i młodzieży - przecież szkoła podstawowa nosi imię Obrońców Węgierskiej Górki. Uczniowie przedstawiają okolicznościowy program artystyczny, włączając się w ten sposób w obchody wrześniowej uroczystości. Podobnie społeczność harcerzy Hufca w Węgierskiej Górce oddać chce cześć bohaterom: harcerze razem z żołnierzami w czasie trwania uroczystości pełnią honorową wartę przy tablicy upamiętniającej walkę obronną.

Eucharystia

Przez długie lata powojenne niemożliwością było, by słowa patriotycznych przemówień mogły przeplatać się z modlitwą. Dopiero w 1989 r. odprawiona została pierwsza Msza św. pod fortem „Wędrowiec”. Od tego czasu cała uroczystość nabrała nowego wymiaru - pamięci modlitewnej za poległych czy też żyjących obrońców Węgierskiej Górki. Tego roku, obok księży proboszczów gminnych parafii, przy ołtarzu stanął kapelan Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ks. mjr Wojciech Warchoła. Wdzięczność wobec ludzi spotyka się z wdzięcznością wobec Boga. Za wolność, za przelaną krew, za „niewiarygodne” …

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Turniej WTA w Rzymie - Świątek awansowała do finału

2024-05-16 18:27
Ida Świątek

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Ida Świątek

Iga Świątek awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Liderka światowego rankingu tenisistek w półfinale wygrała z rozstawioną z "trójką" Amerykanką Coco Gauff 6:4, 6:3.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...