Reklama

Patrzeć z nadzieją w przyszłość

Niedziela częstochowska 36/2005

Dlaczego powinniśmy iść 25 września na wybory? Czy mamy jeszcze jakieś perspektywy rozwoju ku dobru wszystkich, a zwłaszcza polskich rodzin?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Czesławem Ryszką - pisarzem i dziennikarzem, redaktorem Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, posłem na Sejm w latach 1997-2001, obecnie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w okręgu częstochowskim - rozmawia Mikołaj Browarski.

Mikołaj Browarski: - Przy okazji każdych wyborów przekonuje się Polaków, że wybieramy lepszą przyszłość, a potem okazuje się, że lepiej już było, że wybraliśmy polityków lewicy, postkomunistów, liberałów, jednym słowem takich, którzy o Polsce tylko mówią, a niewiele robią, aby było lepiej. Był Pan posłem III kadencji Sejmu, jak było wówczas, gdy prawica wygrała?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czesław Ryszka: - Wygrała? To za dużo powiedziane. Wybrano 203 posłów prawicy, a do rządzenia potrzeba co najmniej 231. AWS nie rządził więc samodzielnie, tylko z Unią Wolności. Jak ta koalicja wyglądała, każdy pamięta. UW szantażowała nas stale, że jak nie dostanie tego czy innego ministerstwa lub stanowiska, to wyjdzie z koalicji. W końcu czegoś tam nie dostali i wyszli. Dzisiaj ta partia pod zmienioną nazwą ma w swoich szeregach czołowych postkomunistów.

- Czytelnicy „Niedzieli” znają te sejmowe „przepychanki”, ponieważ opisywał je Pan na bieżąco w cyklu „Prosto z Sejmu”. Większość tych tekstów ukazała się następnie w wydaniu książkowym w Bibliotece „Niedzieli”. Ale przecież te lata to nie był to czas zupełnie zmarnowany?

- Mało kto pamięta, że ta kadencja Sejmu była walką o Polskę, o Boże rozumienie polityki, była wielką próbą postawienia na pierwszym miejscu spraw Polaków i dobra Ojczyzny. Na pewno próbą nie ostatnią, ponieważ wszystkie dobre dla Polski ustawy, jakie wówczas zawetował prezydent Aleksander Kwaśniewski, dzisiaj ma w swoim programie Prawo i Sprawiedliwość. Trzeba to podkreślić: weta prezydenta działały wyłącznie na korzyść ludzi lewicy, byłych funkcjonariuszy SB, służb mundurowych i partyjnych, ponadto miały charakter antyrodzinny i antynarodowy.

Reklama

- Proszę przypomnieć, które ustawy zawetował wówczas prezydent Aleksander Kwaśniewski?

- Z powodu antypolskiej polityki prezydenta Kwaśniewskiego - nie lękam się tak powiedzieć - przepadły ustawy o powszechnym uwłaszczeniu, o prokuratorii generalnej, o reprywatyzacji, o zmianach w ustawie o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, w której chcieliśmy uprzywilejować produkcję polską i zakazać reklamy skierowanej do dzieci, o zmianach w kodeksie karnym zakazujących szerzenia pornografii. Wreszcie - prezydent zawetował ustawy prorodzinne w imię załatania rzekomej dziury budżetowej.
Muszę jednak przypomnieć, że mimo wszystko udało się wówczas uchwalić ustawy, które służyły poprawie życia i bezpieczeństwa Polaków. Były to m.in. ustawy o mieszkaniach zakładowych i spółdzielczych, które mają bodaj w części przekazać ludziom należną im własność; z rozwiązań na rzecz rodziny wymienić należy wzmocnienie ochrony życia, wydłużenie urlopów macierzyńskich, dobrą ustawę o rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka, rodzinnych domach dla seniorów, utworzenie powiatowych centrów pomocy rodzinie, powołanie rzecznika praw dziecka, zmiany w ustawie o pomocy społecznej, o przeciwdziałaniu narkomanii, zakazie reklamy alkoholu, separacji małżeńskiej; wprowadzono wiele zmian ustawowych, aby poprawić bezpieczeństwo - w ustawie o policji, o ruchu drogowym, o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwym; w oświacie zrównano szkoły publiczne i niepubliczne, stworzono większe szanse dla uczniów szkół wiejskich, dla studentów wprowadzono kredyty studenckie, powołano cztery nowe uniwersytety; w rolnictwie wprowadzono ustawę o rentach strukturalnych dla rolników, powołano koncern Polski Cukier, weszła w życie ustawa o dopłatach do paliwa rolniczego, uchroniono lasy państwowe przed prywatyzacją; w kodeksie pracy doszły rozwiązania dotyczące skrócenia czasu pracy, poprawy funkcjonowania zakładów pracy chronionej, o państwowej inspekcji pracy; zaostrzono kodeksy karne, uchwalono ustawę o sądach powszechnych, kuratorach sądowych, powołano Instytut Pamięci Narodowej, a także Rzecznika Interesu Publicznego prowadzącego procesy lustracyjne.

- „Załatwiła” AWS wspomniana „dziura budżetowa”. O tym było wówczas głośno.

- To był polityczny majstersztyk w wykonaniu SLD, ale dokonany rękami naszego ministra finansów. Na koniec kadencji - aby raz na zawsze „załatwić” prawicę i AWS - wymyślono bardzo sprytne wytłumaczenie dla wszystkich cięć finansowych, jakie postanowiono dokonać: dziura budżetowa. Tłumacząc się brakiem pieniędzy, SLD po objęciu władzy cięło bezlitośnie wydatki tam, gdzie powinny one służyć rodzinie, szkole, polskiej kulturze, zdrowiu itd. Okazało się, że żadnej dziury budżetowej nie było, pieniędzy było tyle, ile zawsze, czyli mało, tłumaczenie okazało się jednak skuteczne politycznie. Lewica wygrała, a opozycja w minionej kadencji Sejmu niewiele potrafiła uczynić - poza powołaniem kilku komisji śledczych. Na szczęście dla Polski, obecnie postkomuniści pokłócili się, podzielili, stąd mamy dziś znowu szansę wrócić do naprawiania Polski. W polityce liczy się wierność wyznawanym wartościom, uczciwość i odpowiedzialność. Sądzę, że Prawo i Sprawiedliwość daje nadzieję na lepszą Polskę, dlatego kandyduję z ramienia tej partii.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy miłujesz Mnie?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli