Reklama

Polonijne lato

Lubelskie Lato Polonijne organizowane jest już od piętnastu lat. Odbywa się zawsze w drugiej połowie lipca, a jego siedzibą staje się w tym czasie Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS. W tym roku w zajęciach uczestniczyło 313 osób z 33 państw.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najliczniej reprezentowana była Ukraina, Białoruś, Rosja i Kazachstan. Byli także przedstawiciele Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Francji oraz Brazylii i Australii. Większość uczestników stanowili ludzie młodzi, których decyzja przyjazdu do Lublina wypływała ze świadomości posiadania polskich korzeni i chęci poznania kraju, kultury i języka przodków. W ramach Lata przygotowano dla nich kilka różnych form zajęć. Najwięcej, bo aż 80 osób, skorzystało z praktyk językowo-metodycznych, przygotowanych z myślą o studentach ze Wschodu. Mieszkańcy wschodniej Europy zainteresowani byli także trzystopniowym „Studium metodyki języka polskiego”. Natomiast w zajęciach studium folklorystycznego wzięli udział przedstawiciele m.in. Francji, Niemiec i Brazylii. Na zajęcia „letniej szkoły języka i kultury polskiej” zdecydowały się 63 osoby, w tym z Belgii, Kuby i USA. Studenci mieli do wyboru także kurs języka i kultury polskiej oraz humanistyczny.
Jednak nauka nie jest jedynym celem Lata. - Istotna jest wymiana doświadczeń, przełamywanie uprzedzeń i obalanie mitów na temat obywateli innych państw - mówił dyrektor Lata prof. Jan Mazur. Zwiedzanie lubelskich zabytków, w tym kościołów, od wielu lat jest obowiązkowym punktem programu. Dla obywateli państw zza wschodniej granicy jest to często pierwsza okazja do głębszego kontaktu z katolicyzmem, utożsamianym z kwintesencją polskości. - Sprzyja temu duchowa opieka, jaką nad naszymi studentami sprawuje bp Ryszard Karpiński - mówił prof. Mazur.
W ciągu kilkunastu lat w zajęciach Lata uczestniczyło kilka tysięcy osób. Jego istnienie jest ściśle związane z powstaniem Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS, które - utworzone tuż po przemianach w 1989 r. - miało przybliżać polską kulturę obcokrajowcom i służyć Polakom zza wschodniej granicy. Od początku kieruje nim prof. Jan Mazur, który za najważniejszy cel powołania Centrum i Lata uważa potrzebę odbudowania inteligencji polskiej, która na Wschodzie została zniszczona oraz umożliwienie studentom poznania kraju i kultury ich przodków. - Studiują u nas przyszli działacze polonijni i nauczyciele języka polskiego. Mamy nadzieję, że nauka w Centrum ułatwi im w przyszłości świadomą identyfikację z narodowością polską. Chcemy też dopomóc im odnaleźć się w realiach współczesnego świata - mówi prof. Mazur. Ponadto działalność Centrum uczula społeczeństwo polskie na sprawy dotyczące Polonii, która stanowi część naszego narodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w maju

2024-05-16 16:49

Karol Porwich/Niedziela

33 689 różańców odmówiono od początku maja aż do dzisiaj w ramach akcji „Wyzwanie 50 tys. różańców”. To inicjatywa promowana przez amerykańskiego biskupa Roberta Barrona wraz z zespołem katolickiej aplikacji Hallow. Jak pokazuje mapa wydarzenia, biorą w nim udział ludzie z całego świata.

Więcej ...

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli