Reklama

W diecezjach

Poznań: nagrody Zasłużeni dla Kultury Chrześcijańskiej

Radomil/pl.wikipedia.org

W uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, patronalne święto stolicy Wielkopolski, abp Stanisław Gądecki uhonorował poetkę Marię Magdalenę Pocgaj, muzyka i dyrygenta prof. Leszka Bajona oraz Firmę Organmistrzowską rodziny Cepków z Popowa nagrodami za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość odbyła się w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich.

– Piękną odsłoną świętowania uroczystości patronów naszej katedry i miasta Poznania jest spotkanie z ludźmi sztuki i wręczenie im nagród zaproponowanych przez członków Rady ds. Inicjatyw Naukowych i Kulturalnych Archidiecezji Poznańskiej – powiedział bp Damian Bryl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Rady ds. Inicjatyw Naukowych i Kulturalnych Archidiecezji Poznańskiej w słowie powitalnym przywołał fragment Listu do Artystów św. Jana Pawła II, w którym papież Polak zawarł przekonanie o konieczności współpracy Kościoła ze sztuką. – Aby głosić orędzie, które powierzył mu Chrystus, Kościół potrzebuje sztuki. Musi bowiem sprawiać, aby rzeczywistość duchowa, niewidzialna, Boża, stawała się postrzegalna, a nawet w miarę możliwości pociągająca – przypomniał bp Bryl, przytaczając słowa św. Jana Pawła II.

W laudacji Roman Bąk, poeta i tłumacz, podkreślił, że poznańska poetka Maria Magdalena Pocgaj do sztuki słowa doszła przez sztukę obrazu, przez wyczucie formy. Przypomniał, że z wykształcenia jest ona plastykiem, z upodobania fotografikiem, z ducha – poetką. – Z potrzeby serca jest człowiekiem drogi, chrześcijanką zdążającą do Pana – stwierdził. Zaznaczył, że tym, co wyróżnia poetkę jest „wysłuchiwanie słowa Bożego, a także spotkanie z Nim, Panem i Życiem”. Roman Bąk przekonywał, że poetka znajduje Boga nie tylko w krajobrazach przyrody, ale „pośród współczesnego miasta i świata, a także poznańskiego, bamberskiego Górczyna”.

Laureatka, dziękując za wyróżnienie, zaprezentowała wiersz o żonie św. Piotra.

Prof. dr hab. Halina Lorkowska, rektor Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, podkreśliła w laudacji, że dla prof. dr hab. Leszka Bajona muzyka jest całym jego życiem. – Niezwykle uzdolniony muzycznie od dziecka, z rodzinnego domu wyniósł miłość do śpiewu, do chóru, do tworzenia wspólnoty. Ta wspólnota leży u podstaw filozofii bycia dyrygentem – zaznaczyła prof. Lorkowska. Zauważyła, że prof. Bajon, kierownik artystyczny chóru kameralnego „Motet et Madrigal”, od swojego mistrza, prof. Stefana Stuligrosza, przejął sztukę tworzenia chóru, bycia z chórem. – Potrafi kierować zespołem, prowadzić przez świat muzyki po to, by go przekazywać drugiemu człowiekowi – podkreśliła w laudacji.

Reklama

Prof. Lorkowska zwróciła uwagę, że prof. Bajon ogromną część swojego artystycznego życia poświęcił amatorom, miłośnikom muzyki. – Działalność prof. Bajona to spełnienie przesłania: kto śpiewa, ten się dwa razy modli. Piękne słowa modlitwy umuzycznione i wspólnota ludzkich serc i głosów śpiewająca na Bożą chwałę : to zadanie stawia sobie przed swoimi chórami prof. Leszek Bajon – stwierdziła prof. Lorkowska.

Kustosz, wieloletni pracownik Poznańskiego Muzeum Instrumentów Muzycznych Janusz Jaskulski przedstawił działalność Firmy Organmistrzowskiej rodziny Cepków z Popowa, która budową, renowacją i rekonstrukcją organów zajmuje się od lat 50. XX wieku. Podkreślił w laudacji, że budowa organów należy do trudnej, żmudnej, wymagającej czasu i poświęcenia sztuki. – Aby odnieść sukces w tej dziedzinie, potrzebne są zamiłowanie do rękodzieła, znajomość obróbki materiałów, cierpliwość i dokładność – zaznaczył Jaskulski.

Laureaci otrzymali medale z brązu. Na awersie wyryto sylwetki oraz łacińskie imiona świętych Piotra i Pawła, a na rewersie – herb abp. Gądeckiego z jego imieniem, nazwiskiem i tytułem piastowanej godności.

Nagroda za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej wręczana jest rokrocznie w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy są patronami miasta i miejscowej katedry.

Maria Magdalena Pocgaj ur. w Poznaniu (1955), z wykształcenia jest plastykiem. Jako literat zadebiutowała wierszami w prasie katolickiej (1992). Jest autorką kilkunastu tomików wierszy, w tym religijnych, metafizycznych zbiorów poezji, m.in. „A włosy im czesał biblijny wiatr”, poświęconego kobietom w Biblii. Jej tomiki wierszy były nagradzane w wielu konkursach ogólnopolskich.

Reklama

Prof. Leszek Bajon jest założycielem i kierownikiem chóru kameralnego „Motet et Madrigal”, współpracuje też z wieloma chórami przyparafialnymi w archidiecezji poznańskiej, należącymi do Federacji Caecilianum, m.in. chórem parafialnym „Don Bosco” przy kościele pw. św. Jana Bosko na Winogradach w Poznaniu oraz chórem „Vocantes” przy parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Murowanej Goślinie.

Firma Organomistrzowska rodziny Cepków stanowi kontynuację ponad 50-letniej rodzinnej tradycji. Od dwóch pokoleń zajmuje się budową, renowacją i rekonstrukcją organów kościelnych na terenie całego kraju i poza jego granicami. Pierwszą realizacją była budowa organów w Imielinie k. Katowic, w Jastrzębiu-Moszczenicy i Rybniku-Boguszowicach. Zakład posiada niezbędne uprawnienia pozwalające wykonywać pracę przy organach zabytkowych.

msz / Poznań

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2019-06-29 20:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań będzie świętować 1050-lecie powstania pierwszego biskupstwa w Polsce

Boudewijn Berends / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

„Poznań. Chrystus i my” – pod takim hasłem upłynie organizowany w 2018 roku w stolicy Wielkopolski jubileusz 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Rodzice i synowie w seminarium

2024-05-06 13:17

Mikołaj Wręczycki/WMSD Częstochowa

Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?