Reklama

Nowy Obraz Parafii

Aby wszyscy stanowili jedno

Niedziela lubelska 37/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W każdym człowieku tkwi tęsknota za życiem wspólnotowym, będącym realizacją jednego celu, jakim jest osiągnięcie świętości. Człowiek nie idzie do nieba sam, ale we wspólnocie, toteż wszelkie ruchy o szerokim zasięgu, które są adresowane do wszystkich - bez względu na światopogląd i wyznanie - mają istotne znaczenie. Ruch dla Lepszego Świata, założony po II wojnie światowej przez o. Riccardo Lombardiego SJ, stawia sobie za cel służbę odnowie Kościoła poprzez propagowanie i budowanie duchowości komunii. Obecnie ok. 50 milionów ludzi jest zaangażowanych w realizację projektów soborowej odnowy parafii, diecezji i zakonów w 40 krajach świata. Jednym z nich jest Nowy Obraz Parafii (NOP) - projekt przemiany parafii w duchu Soboru Watykańskiego II, tak by wszyscy mieszkańcy włączyli się w pracę na rzecz budowania rzeczywistej wspólnoty osób odpowiedzialnych za siebie nawzajem. Choć nie jest on jeszcze w Polsce rozpowszechniony, to jednak znaczna liczba osób doskonale rozumie znaczenie NOP-u i co ważne, chce się tym doświadczeniem dzielić z innymi.
W Polsce jest 18 parafii realizujących NOP w 11 diecezjach, najwięcej w Małopolsce. Są dalsze, które przygotowują się do wprowadzenia programu. Najstarszą stażem jest parafia św. Barbary w Trzebini, która od 1983 r. buduje nowe oblicze wspólnoty wiary pod kierunkiem proboszcza ks. Władysława Gila. Na Lubelszczyźnie najbardziej zaawansowaną wspólnotą jest parafia św. Barbary w Łęcznej, która od 11 lat idzie drogą odnowy, początkowo pod kierunkiem ks. Adama Lewandowskiego, potem ks. Stanisława Zająca, a obecnie proboszcza ks. Andrzeja Lupy. Łęczyńska parafia w dniach 20-21 sierpnia br. była gospodarzem corocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Parafii, realizujących posoborowy program odnowy pod hasłem Aby wszyscy stanowili jedno. Na spotkanie przyjechało ok. 450 przedstawicieli z 16 parafii. Przybyła też gorąco witana delegacja z Postaw na Białorusi. Pielgrzymów i parafian przywitał w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 gospodarz ks. Andrzej Lupa. Ks. Marian Wrona z Szówska, dyrektor Polskiej Grupy Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata, wyraził wielką radość, że spotkanie odbywa się w parafii, która wydaje List do Parafian „Droga do Emaus”, gdyż całe życie jest właśnie taką drogą do Emaus. Podkreślił, że obecne spotkanie jest okazją do doświadczenia wspólnoty Kościoła i posilenia się Jezusem Chrystusem, który wszystkich jednoczy. Każdy z pielgrzymów otrzymał niebieski znaczek - symbol dążenia do jedności i znak wspólnoty ludu Bożego.
Poszczególne parafie przedstawiały się i wypowiadały specjalną modlitwę w intencji wspólnoty. Mówiono o sposobach pracy, o mozolnym budowaniu wspólnot sąsiedzkich. Nie pomijano też porażek i trudności, gdyż nawet w parafiach, które weszły już w kolejne etapy NOP-u, nie brakuje osób biernych, krytykujących lub przyglądających się z boku wysiłkom innych. Szczególnie poruszająca była prezentacja parafian z Trzebini. Jedna z uczestniczek podkreślała, jak działanie i formacja w ramach programu stopniowo zmieniała ich samych oraz relacje międzyludzkie. Dużym sukcesem parafii było zorganizowanie Synodu Parafialnego i przejście do trzeciego etapu. Diakonia muzyczna na melodię Barki przedstawiała z humorem każdą parafię, a wszyscy śpiewali refren. Po prezentacji młodzież łęczyńska przedstawiła Misterium Eucharystyczne, opracowane na podstawie nauczania Jana Pawła II. Wieczorne spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim i błogosławieństwem udzielonym przez kapłanów. Mieszkańcy parafii św. Barbary już niecierpliwie czekali na pielgrzymów, by ugościć ich w swoich domach.
W niedzielę o godz. 9.00 rozpoczęła się dalsza część spotkania. Ks. Stanisław Zając, moderator programu posoborowej odnowy parafii archidiecezji lubelskiej, wygłosił konferencję o wspólnotowym wymiarze Eucharystii. Przywołał obraz raju i człowieka, który spożywając zakazany owoc, zdecydował, że sam może określać, co jest dobre, a co złe. Zrywając wspólnotę z Bogiem, postawił siebie na pierwszym miejscu, zamykając się na innych. Antidotum na skażenie zamknięcia się w sobie stanowi Eucharystia. Chrystus przywraca zniszczony porządek i daje życie. Eucharystia leczy z grzechu i egoizmu. Ważne jest jednak, by człowiek był przygotowany do tej uczty weselnej, miał odpowiedni „strój”. Człowiek bez właściwego stroju to ten, który ma tylko swoje potrzeby i nie liczy się z innymi. Musimy zadbać o to, by otworzyć się na drugiego człowieka poprzez przebaczenie, przez gotowość bycia w komunii, by życie stało się ciągłym dzieleniem się Chrystusem z innymi. W świadectwach mówiono o znaczeniu Eucharystii w życiu parafii, grup sąsiedzkich, rodziny i osobistym. „Wszystkie wydarzenia w parafii swój początek biorą z Eucharystii”- powiedziała Danuta z Tarnobrzega. „Staramy się, by Bóg był zawsze na pierwszym miejscu - mówiła Iwona z Torunia, która przyjechała wraz z mężem i córką. - Od 17 lat zamawiamy Mszę św. w rocznicę ślubu. Wszystko łączymy z Eucharystią i z Niej czerpiemy siłę”. Agnieszka z Szówska mówiła o posłudze poszczególnych grup sąsiedzkich, które kolejno przygotowują obsługę liturgiczną w niedzielę. Cennym zwyczajem jest udział wspólnoty sąsiedzkiej w pogrzebach zmarłych sąsiadów oraz w adoracji Najświętszego Sakramentu w każdy piątek. Ks. prof. Mieczysław Nowak, pierwszy i wieloletni dyrektor Polskiej Grupy Promotorów, powiedział: „Kiedy odkrywa się Eucharystię, kiedy otwierają się na Nią uszy, a zwłaszcza serce, to wtedy jest najpiękniejszy dzień w naszym życiu”.
Kulminacją pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył bp Artur Miziński. Wraz z nim Mszę św. odprawiało 20 kapłanów. Na początku Eucharystii uczestnicy zwrócili się do najbliżej stojących i wyrazili akt pokuty, mówiąc: „Przepraszam Cię za moje grzechy”. Było to bardzo silne doświadczenie. W homilii Biskup Artur powiedział, że codziennie musimy sobie odpowiadać na pytanie: co znaczy w moim życiu, że Jezus jest dla mnie Synem Boga żywego? Odpowiedzią jest szukanie naszego miejsca w Kościele zbudowanym na Apostole Piotrze. Nowy Obraz Parafii jest niezwykle cennym darem dla Kościoła naszych czasów. „Dziękuję Wam za podjęcie tej drogi przeżywania przez Was wiary we wspólnocie parafialnej połączonej z wielką za nią odpowiedzialnością (...). Nie ustawajcie w Waszym pielgrzymowaniu, nie zatrzymujcie się w połowie drogi, bądźcie radosnymi dawcami, bo takich miłuje Bóg i zarażajcie swoją wiarą, radością, pokojem i miłością braci” - mówił bp Artur Miziński.
Jako dar ołtarza parafie złożyły Książki Roku - plany pracy na najbliższy rok oraz przywiezione przez siebie chleby, którymi dzielono się po Mszy św. Ks. Andrzej Lupa dziękował Księdzu Biskupowi, kapłanom, siostrom i wszystkim pielgrzymom za przybycie; gorące podziękowania złożył parafii za trud organizacji pielgrzymki. Wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę torebki z węglem z Bogdanki, z cukierkami i długopisem. Przed kościołem Biskup Artur spotkał się z każdą grupą i udzielił błogosławieństwa. Po posiłku w rodzinach pielgrzymi wyjechali. Z podziwem patrzyliśmy na mieszkańców parafii św. Barbary, gościnnie podejmujących przyjezdnych. Świetna organizacja spotkania świadczy o dojrzałości i dużej integracji różnych instytucji z Kościołem oraz samych mieszkańców, którzy pod kierunkiem proboszcza, księży wikariuszy i sióstr franciszkanek umieli skoordynować swoje działania. Było to możliwe dzięki wcielaniu w życie zasady działania NOP-u: Nie jeden wszystko, lecz każdy po trochu, wedle swoich możliwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42
Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego