Reklama

Kościół

75. rocznica operacji „Ostra Brama”

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Na Wileńszczyźnie trwają obchody 75. rocznicy operacji „Ostra Brama” zorganizowane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ambasadę Rzeczypospolitej w Wilnie.

Operacja „Ostra Brama” rozpoczęła się w nocy z 6 na 7 lipca 1944 r. Żołnierze Armii Krajowej walczyli z Niemcami o Wilno. Oddziały dowodzone przez ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka” chciały przejąć miasto przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Ostatecznie Polsce żołnierze walczyli wspólnie z Sowietami, by po kilku dniach wyzwolić Wilno spod niemieckiej okupacji. Jednak krótko po tym NKWD dokonało aresztowania polskich żołnierzy. Dowództwo i żołnierze AK zostali rozbrojeni. Większość z nich trafiła do więzień lub została zesłana w głąb Związku Radzieckiego.

Zobacz zdjęcia: 75. rocznica operacji „Ostra Brama”


Reklama

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza św. polowa w Skorbucianach w intencji żołnierzy Armii Krajowej z okręgów wileńskiego i nowogródzkiego poległych w walce o Wilno. To właśnie w tym miejscu przysięgę składali żołnierze AK walczący o Wilno. Tutaj się modlili i tu oddawali ostatni hołd poległym towarzyszom broni. W Skorbucianach znajduje się kwatera 16 grobów żołnierzy AK.

W Eucharystii, której przewodniczył ks. Jerzy Witkowski, rektor tutejszej kaplicy, uczestniczyli kombatanci i weterani AK, represjonowani członkowie opozycji antykomunistycznej, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, poczty sztandarowe, grupy rekonstrukcyjne oraz harcerze.

– Rozpoczynając 75. rocznicę obchodów operacji „Ostra Brama” gromadzimy się, aby klęknąć przed Bogiem i podziękować Mu za przykład prawdziwej miłości tych, którzy oddali swoje życie i tych, którzy odeszli z biegiem lat, ale też tych, którzy nadal żyją. Klękamy przed Bogiem, bo On jest przede wszystkim Dawcą tej prawdziwej miłości i patriotyzmu, który czerpiemy z Bożych nakazów, szczególnie z czwartego przykazania – mówił w homilii ks. Witkowski.

Po Mszy św. minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył kombatantom medale „Pro Bono Poloniae”, a na grobach poległych żołnierzy AK złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Następnym punktem były Bogusze. Tam, przy pomniku upamiętniającym aresztowanie sztabu Sztabu Wileńskiego Armii Krajowej przez NKWD, odbyła się ceremonia składania wieńców.

- Trudno wspominać, takie to były przeżycia, że aż dreszcz bierze człowieka. Wtedy wszyscy szliśmy do walki z chęcią, z entuzjazmem, ażeby ta nasza Wileńszczyzna należała do Polski. Ale niestety tak się nie stało. Dzisiaj czuję obecność, ducha moich kolegów, bo przecież oni oddali swoje życie za Wilno, aby było ono nasze – mówił „Niedzieli” por. Stanisław Poźniak, prezes Klubu Weteranów Armii Krajowej w Wilnie, który uczestniczył w operacji „Ostra Brama” - miał 14 lat. Pan Stanisław pełnił funkcję łącznika w 3. Wileńskiej Brygadzie AK „Szczerbiec”. W organizacji przyjął pseudonim „Furman”, dowoził broń i amunicję do Wołkorabiszek.

Kolejnym punktem obchodów było upamiętnienie poległych pod pomnikiem żołnierzy AK w Kalwarii Wileńskiej. W miejscu tym spoczywa 32 żołnierzy AK poległych pod Krawczunami. Tu cześć żołnierzom AK oddał marszałek Sejmu Marek Kuchciński z przedstawicielami litewskiego parlamentu.

Zwieńczeniem uroczystości będzie niedzielna Msza Święta w kościele pw. św. Teresy w Wilnie w intencji poległych, zmarłych i żyjących uczestników Operacji „Ostra Brama” oraz ich rodzin, a także apel pamięci przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie.

Łukasz Krzysztofka

2019-07-06 22:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na szlaku miłosierdzia

Dominik Sobczyk

Na polskim cmentarzu na Rossie

Miejsca związane z kultem Bożego Miłosierdzia były motywem pielgrzymowania 51 pątników, którzy w dniach 29-31 lipca wyruszyli do Sokółki, Augustowa, Wilna i do Świętej Lipki .

Więcej ...

Jasna Góra: w niedzielę rozpocznie się nabożeństwo czterdziestogodzinne przed Wielkim Postem

2020-02-20 18:14

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Modlitwa o dobre przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, o powołania zakonne i kapłańskie do Zakonu Paulinów w roku jubileuszowym założyciela bł. Euzebiusza, o trzeźwość narodu wpisze się tegoroczne intencje nabożeństwa czterdziestogodzinnego Adoracji Najświętszego Sakramentu na Jasnej Górze. Stanowi ono tradycyjnie przygotowanie do Wielkiego Postu i rozpocznie się w najbliższa niedzielę.

Więcej ...

Papież: trzeba odzyskać prawdziwe znaczenie prawa w Kościele

2020-02-21 21:05

Vatican News

Również kościelne prawo karne jest środkiem duszpasterskim. Kiedy bowiem inne środki nie przynoszą rezultatów, dla naprawienia skandalu i przywrócenia sprawiedliwości, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich kar.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce...

Sport

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce...

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

50 konfesjonałów to za mało

Wywiady

50 konfesjonałów to za mało

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

o. Adam Szustak przeprasza za publiczne wyrażenie poparcia...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Wiara

Pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu...

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Duchowość

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Temat Pana Boga jest dzisiaj w...

Ten wybór jest oczywisty!

Wiara

Ten wybór jest oczywisty!