Większość z 293 prezentowanych tu fotografii pochodzi z archiwów Polskiej Agencji Prasowej, której autorzy dokumentowali w 1980 i 1981 r. ówczesne dramatyczne wydarzenia na Wybrzeżu i w całej Polsce. Pozostałe fotografie wykonali autorzy niezależni.
Zdjęcia zostały dobrane w ten sposób, abyśmy mogli dziś odtworzyć owe burzliwe chwile między strajkami w sierpniu 1980 r. a wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 r. Na fotografiach oglądamy nie tylko najważniejsze momenty z tamtego okresu (jak podpisanie porozumień gdańskich) z udziałem polityków i znanych ludzi, lecz także sceny z udziałem zwykłych obywateli - robotników, działaczy związkowych, artystów i przygodnych obserwatorów. Możemy odczuć atmosferę ówczesnego czasu, pełnego dramatycznego napięcia i nadziei. Dla młodzieży wystawa może stać się lekcją historii najnowszej.
Autorzy ekspozycji uzupełnili prezentowane zdjęcia o kalendarium zachodzących wówczas wydarzeń, a także cytatami z ówczesnej prasy krajowej i zagranicznej, ulotkami „Solidarności”, montażem archiwalnych nagrań radiowych i piosenek. Ludzie zwiedzający wystawę otrzymają przy zakupie biletu bezpłatną płytę CDR, zawierającą prezentację multimedialną ekspozycji ze wszystkimi fotografiami i oprawą dźwiękową. Wystawę można oglądać do 18 września.
Pomóż w rozwoju naszego portalu