Reklama

Jasna Góra

Pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce na Jasną Górę

BPJG

Pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego w Polsce przybyła na Jasną Górę w sobotę, 6 lipca. To kontynuacja spotkań, które odbywały się w jasnogórskim sanktuarium na 1000-lecie Chrztu Rusi w 1988 r.

Kilkudziesięcioosobową grupę stanowili Polacy i Ukraińcy, którzy czasowo lub na stałe przebywają w naszym kraju, z różnych dekanatów: katowickiego, słupskiego, koszalińskiego, wrocławskiego i poznańskiego. Wchodzą one w skład eparchii (diecezji) wrocławsko-gdańskiej, skupiającej wiernych mieszkających na terenach na zachód od Wisły. Zwierzchnikiem tej diecezji jest biskup Włodzimierz Roman Juszczak.

Kościół greckokatolicki w Polsce to Kościół wschodni obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, uznający władzę i autorytet papieża. Polscy biskupi greckokatoliccy wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski. Prowincja kościelna obrządku greckokatolickiego w Polsce nosi nazwę Metropolii przemysko-warszawskiej, a w jej skład wchodzą dwie eparchie: Archieparchia przemysko-warszawska, obejmująca dekanaty po prawej stronie Wisły oraz Eparchia wrocławsko-gdańska, obejmująca dekanaty po lewej stronie Wisły. Liczba wiernych Kościoła Greckokatolickiego w Polsce szacowana jest na 55 tys. Zwierzchnikiem Kościoła Greckokatolickiego w Polsce jest arcybiskup Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski.

Reklama

Wraz z grupą pielgrzymów gościł na Jasnej Górze bp Włodzimierz Roman Juszczak, biskup wrocławsko-gdański Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Zapytany o powody obecności na Jasnej Górze ks. biskup odpowiedział: „Na Jasnej Górze jesteśmy od bardzo dawna. Przypomnę tylko, że na początku lat 80-tych każdego roku przybywaliśmy tutaj przed jubileuszem 1000-lecia Chrztu Rusi, i potem, w 1988 roku, tu właśnie, na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości 1000-lecia Chrztu Rusi. Następnego roku tutaj wyświęcony został pierwszy po wojnie biskup greckokatolicki, obecny arcybiskup Jan Martyniak (uroczystość miała miejsce 16 września 1989 roku na Jasnej Górze – przyp. red.). Oprócz tego bywamy często w mniejszych grupach. W tej chwili próbujemy odnowić nasze pielgrzymowanie do Matki Boskiej Częstochowskiej, która ma swoje korzenie też na Wschodzie. Przychodzimy tutaj z tymi wiernymi, którzy są z Polski, jak również tymi, którzy przyjechali z Ukrainy, żeby się modlić. Dzisiaj u nas jest święto Matki Bożej Bolesnej, i dlatego tym bardziej jesteśmy tutaj na tej modlitwie”.

Pielgrzymi zgromadzili się w południe przed obrazem Matki Bożej na nabożeństwie ku czci Maryi. „Modlimy się słowami molebnia - nabożeństwa wschodniego do Matki Boskiej, które wysławia Ją jako Bogurodzicę, jako naszą Matkę - mówił na zakończenie modlitwy bp Włodzimierz Juszczak - Kościół greckokatolicki ma głęboką nabożność do Matki Bożej. Za wspólną modlitwę przed ikoną Matki Boskiej wielkie Bóg zapłać. Gdyby komuś trafiło się spotkać grekokatolików na swojej drodze, to zapraszamy do wspólnej modlitwy, jest również możliwość uczestniczenia w sakramentach świętych”.

Na nabożeństwie zaśpiewał chór z parafii greckokatolickiej w Opolu.

2019-07-07 15:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielkanocne życzenia dla wiernych Kościołów wschodnich od Prezydenta RP

PBKP

"W pierwszym tysiącleciu Kościoła jeden z jego Ojców, św. Grzegorz z Nyssy, pisał: Wolność upodabnia nas do kogoś, kto nie ma pana i jest niezależny (…) Przez wolność zatem stajemy się podobni do Boga i szczęśliwi. W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości życzę Państwu, aby ten ważny wymiar Świąt Zmartwychwstania Pańskiego służył pomyślnemu rozwojowi Kościołów wschodnich oraz by umacniał Państwa w duchu ofiarnej służby Bogu i Ojczyźnie" - napisał Prezydent RP Andrzej Duda w życzeniach wielkanocnych dla wiernych Kościołów wschodnich.

Więcej ...

Premier: Powstanie w getcie warszawskim to jeden z wielkich heroicznych aktów niezgody na zło

2021-04-19 18:21

Mateusz Morawiecki/Facebook

Powstanie w getcie warszawskim to jeden z wielkich heroicznych aktów niezgody na zło - podkreślił w poniedziałek, w 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim premier Mateusz Morawiecki .

Więcej ...

Prof. Magda Teter: możemy mieć stuprocentową pewność, że oskarżenia o żydowskie mordy rytualne są fałszywe

2021-04-20 11:01

"Prawdą jest to, że były oskarżenia i procesy, ale nieprawdą, że Żydzi zabijali chrześcijańskie dzieci w jakichkolwiek celach rytualnych" - mówi prof. Magda Teter. Historyczka z Nowego Jorku i autorka książki poświęconej oskarżeniom Żydów o mordy rytualne i profanacje "Blood Libel: On the Trail of An Antisemitic Myth" w rozmowie z KAI wyjaśnia źródła antyżydowskich oszczerstw i omawia wybrane przykłady.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uwaga oszuści!

Niedziela Wrocławska

Uwaga oszuści!

Jak czytać Biblię?

Kościół

Jak czytać Biblię?

Morawiecki: każdy obywatel powyżej 18 roku życia otrzyma...

Wiadomości

Morawiecki: każdy obywatel powyżej 18 roku życia otrzyma...

UNESCO doceniła geniusz chrześcijański

UNESCO doceniła geniusz chrześcijański

Nowe cuda świętego stygmatyka

Wiara

Nowe cuda świętego stygmatyka

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości