Reklama

Kościół

Zakończyły się obchody 75. rocznicy operacji „Ostra Brama”

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Msza św. w kościele św. Teresy w Wilnie, Apel Pamięci i ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie. Zakończyły się centralne obchody 75. rocznicy operacji „Ostra Brama”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość zgromadziła weteranów walk o niepodległość RP, uczestników operacji "Ostra Brama", żołnierzy Armii Krajowej z okręgu wileńskiego i nowogródzkiego wraz z rodzinami, członków Rady Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, członków Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, przedstawicieli duchowieństwa, ludzi nauki i kultury, członków Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz zdjęcia: Obchody 75. rocznicy operacji „Ostra Brama”

- To jest miejsce święte, jedno z tych miejsc, które kształtowało i kształtuje naszą tożsamość. Jedno z tych miejsc, bez których nie można zrozumieć dziejów Rzeczpospolitej, miejsc, które tworzą nasz polski kod kulturowy – mówił podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na cmentarzu na Rossie znajduje się grób Marii z Bilewiczów Piłsudskiej i serce twórcy niepodległej Polski - Marszałka Józefa Piłsudskiego, które jego wolą w 1936 roku zostało tutaj pochowane, a także groby żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej i groby żołnierzy Armii Krajowej poległych w operacji „Ostra Brama”.

Reklama

W uroczystości uczestniczył m.in. sędzia Bogusław Nizieński, Przewodniczący Rady do spraw Kombatantów į Osób Represjonowanych, który zaapelował do młodego pokolenia o pamięć o przeszłych wydarzeniach. - Nam nie wolno o tym zapomnieć, że swojej polskiej ojczyźnie i miastu nad Wilią oni życie oddali, bo taki na nas ciąży chrześcijański i patriotyczny obowiązek. Dlatego też zwracam się w tym momencie do was młodzieży z apelem, abyście wy, młodzi, gdy nas już nie stanie w wypełnianiu tego patriotycznego obowiązku, nas zastąpili. Pamiętajcie, że ci, którzy podjęli walkę w lipcu 1944 roku z wrogiem į flagę biało-czerwoną zatknęli na wieży na Górze Zamkowej zostali przez drugiego naszego wroga boleśnie zranieni – zostali z miasta, za które walczyli krew przelewali, wywiezieni do sowieckich łagrów na głód, choroby i poniewierkę, których wielu do swego miasta już nie wróciło - mówił pochodzący z Wilna sędzia Bogusław Nizieński.

Podczas uroczystości na Rossie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria” weteranom i osobom zasłużonym w kultywowanie pamięci o operacji „Ostra Brama”. Ceremonię zakończyła modlitwa za dusze spoczywających na cmentarzu, oddanie salwy honorowej i złożenie wieńców oraz wiązanek kwiatów w Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-08 07:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. T. Jasiński: Opatrzność wyróżniła Wilno jako miejsce narodzin kultu Miłosierdzia Bożego

B.M.Sztajner/Niedziela

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Opatrzności Bożej, że zechciała wyróżnić nasze miasto tak wielkim darem jak nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i że tu powstała jedna z dwóch (po Ojcze nasz) modlitwa podyktowana przez Pana Jezusa – powiedział KAI ks. Tadeusz Jasiński, proboszcz parafii Świętego Ducha w Wilnie. Przed zbliżającą się Niedzielą Miłosierdzia – 11 kwietnia opowiedział on o obchodach tego święta w mieście, które odegrało ogromną rolę w narodzinach tego kultu i o jego osobliwościach na Litwie.

Więcej ...

Kard. Dziwisz: O dziedzictwie Jana Pawła II nie wolno nam zapomnieć

2024-04-26 09:15

Karol Porwich/Niedziela

- O tym dziedzictwie nie wolno nam zapomnieć, bo byłoby to wielką szkodą dla Kościoła i społeczeństwa, borykającego się przecież z wieloma skomplikowanymi wyzwaniami. Wiele przenikliwych i jasnych odpowiedzi na trudne pytania możemy odnaleźć w nauczaniu Jana Pawła II. Trzeba tylko po nie sięgać - mówi kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni jego osobisty sekretarz, w rozmowie z KAI. Jutro przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...