Papież utworzył egzarchat apostolski dla grekokatolików
pb (KAI) / Watykan
Grzegorz Gałązka
Papież Franciszek utworzył egzarchat apostolski dla katolików ukraińskich obrządku bizantyjskiego we Włoszech. Jego administratorem apostolskim sede vacante (nieobsadzonej stolicy) został kard. Angelo De Donatis, wikariusz generalny diecezji rzymskiej. Będzie on pełnił tę funkcję do czasu wyboru przez Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i zatwierdzenia przez papieża nowego egzarchy.
Grekokatolicy ukraińscy pojawili się we Włoszech około 20 lat temu. Opiekę duszpasterską dla nich organizowała początkowo Służba Migrantes Włoskiej Konferencji Biskupiej. Powołano koordynatora krajowego, a poszczególne wspólnoty lokalne podlegały miejscowym biskupom obrządku łacińskiego. Łączność z arcybiskupstwem większym UKGK zapewniała osoba wizytatora apostolskiego dla grekokatolików w Hiszpanii i we Włoszech, którym obecnie jest 73-letni bp Dionizy Lachowicz OSBM.
Liczba grekokatolików ukraińskich we Włoszech sięga 70 tys. Skupieni są oni w 145 wspólnotach, w których duszpasterstwo prowadzi 62 duchownych.
Nowo utworzony egzarchat (odpowiednik wikariatu apostolskiego w Kościele łacińskim) obejmuje całe terytorium Włoch. Katedrą został kościół świętych Sergiusza i Bakchusa w Rzymie.
„Prośmy dziś Pana, za wstawiennictwem Apostoła, aby ożywił naszą wiarę i pomógł nam być wiernymi aż do końca naszemu powołaniu jako uczniowie-misjonarze” – powiedział Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej w Watykanie.
Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: VI niedziela zwykła
2025-02-14 14:06
Bp Andrzej Przybylski
Pracownia Piotra Bruegela, Spis/fot. Grażyna Kołek
Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.
Między tablicą a ołtarzem: Historia nauczania religii w polskich szkołach
2025-02-15 18:06
Andrzej Sosnowski
Red.
Andrzej Sosnowski
Religia w polskiej szkole to temat, który od lat budzi emocje, zarówno wśród uczniów, rodziców, jak i decydentów. Jej obecność na lekcjach to efekt złożonej historii, w której splatają się losy Kościoła, państwa i społeczeństwa. Jak zmieniało się nauczanie religii na przestrzeni dekad? Kiedy była obowiązkowa, a kiedy zniknęła z planu lekcji? Jakie wydarzenia wpłynęły na obecny kształt tych lekcji? Oto fascynująca podróż przez dzieje jednego z najbardziej wartościowych przedmiotów w polskim systemie edukacji.