Ojciec Święty przypomniał, że liczni wierni gromadzili się co dzień na Mszy św., jaką kard. Sardi odprawiał przy jednym z ołtarzy bazyliki watykańskiej [pod którym pochowany jest św. Jan XXIII - KAI].
Paolo Sardi urodził się 1 września 1934 r. w małym miasteczku Ricaldone w Piemoncie na północy Włoch. Po ukończeniu szkoły podstawowej kształcił się w seminariach duchownych – niższym i wyższym w Turynie, a następnie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uzyskując na nim licencjat z teologii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r. i po kilku latach pracy duszpasterskiej zaczął wykładać w 1963 r. teologię moralną w diecezji Acqui, a następnie w Turynie. W tymże roku uzyskał też doktorat z prawa kanonicznego na Gregorianum, a następnie studiował prawo na Katolickim Uniwersytecie Świętego Serca w Mediolanie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W 1978 r. rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. W 1996 r. św. Jan Paweł II mianował go nuncjuszem apostolskim do zadań specjalnych, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia następnego roku w bazylice św. Piotra w Watykanie. W 2004 r. abp Sardi został mianowany wicekamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego. Rok później otrzymał Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.
W 2009 r. Benedykt XVI mianował go propatronem Zakonu Maltańskiego, po czym na konsystorzu w 2010 r. włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, dzięki czemu nowy kardynał stał się już patronem Zakonu. W 2011 r. przestał pełnić urząd wicekamerlinga. W marcu 2013 r. kard. Sardi wziął udział w konklawe, które wybrało papieża Franciszka. W 2014 r. przeszedł na emeryturę.
Był członkiem kilku różnych urzędów kurialnych, m.in. Kongregacji: Spraw Kanonizacyjnych oraz Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.