Reklama

Jezus fundamentem serca

Niedziela łowicka 39/2005

„Bogu niech będą dzięki za ten wielki dar, jakim są szkoły katolickie na ziemi kutnowskiej. Chcemy tą Eucharystią rozpocząć nowy rok szkolny nie tylko szkół katolickich, ale wszystkich szkół w diecezji. Modlitwą obejmujemy dziś uczniów, rodziców, nauczycieli i twórców wszystkich placówek edukacyjnych. Liczymy na to, że owocny przykład Kutna pozwoli przenieść tę szlachetną inicjatywę kształcenia i wychowania katolickiego do miast ościennych w naszej diecezji” - powiedział na rozpoczęcie uroczystej Mszy św. bp Andrzej Franciszek Dziuba.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W koncelebrze Mszy św. udział wzięli ks. Stanisław Gancarek - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy oraz ks. prał. Stanisław Pisarek, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Kutnie - gospodarz uroczystej Eucharystii. Podczas uroczystej Eucharystii obecne były także delegacje młodzieży z I Gimnazjum w Kutnie oraz liczna grupa wiernych, zgromadzonych w świątyni.
Witając Księdza Biskupa i zgromadzonych w świątyni wiernych, Ksiądz Proboszcz przypomniał, że mija właśnie 5 lat od chwili powstania Katolickiego Przedszkola w Kutnie i Katolickiej Szkoły Podstawowej w Wierzbiu. Już 4 lata liczy sobie Gimnazjum Katolickie w Wierzbiu, a 3 lata pierwsze Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Kutnie. - Tym sposobem katolicka oświata spięta została edukacyjną klamrą, świadczącą dzieciom i młodzieży pełne wychowanie - od przedszkola do matury - zauważył z dumą Ksiądz Proboszcz.
Z działalnością, problemami i osiągnięciami Katolickich Szkół zapoznała Księdza Biskupa Anna Rzymkowska, dyrektor pierwszej na ziemi kutnowskiej Szkoły Katolickiej w Wierzbiu. W krótkim wystąpieniu wyraziła ona radość z obecności Ordynariusza diecezji w inauguracji nowego roku szkolnego oraz z wielkiego, wyraźnie odczuwalnego wsparcia, udzielanego przez Księdza Biskupa Szkołom Katolickim. Z radością podkreśliła, że katolicka oświata i wychowanie „przebijają się”, zyskując na kutnowskiej ziemi coraz szersze kręgi sprzymierzeńców, a nawet sojuszników. Miarą sukcesu, jaki odnosi katolicka edukacja, może być brak jakichkolwiek kłopotów z naborem uczniów, tak do Szkoły Podstawowej, jak i Gimnazjum oraz Liceum.
W kazaniu bp Andrzej F. Dziuba nawiązał do Ewangelii, przypominając, iż „najpierw człowiek jest dobry lub zły w swoim sercu’’. Właśnie w sercu jest fundament ludzkiego dobra i zła, z którego rodzą się dobre i złe czyny. Zło i dobro zatem to owoce naszego serca. By owoce były dobre, trzeba postawić dobry fundament, którym zawsze jest Jezus Chrystus. Bp Dziuba stwierdził, że budowanie na Jezusie gwarantuje trwałość budowli. Stąd właśnie bierze się wielka radość ze szkół katolickich, bo one właśnie budują fundament serca, wsparty na Jezusie. Z takiego fundamentu rodzą się dobre myśli i czyny, stąd potrzeba nam szkół katolickich w diecezji i kraju.
W zakończeniu Mszy św. Ordynariusz Łowicki wyraził wielkie zadowolenie z prężnie rozwijającej się oświaty katolickiej w Kutnie i regionie oraz życzył twórcom Szkół, nauczycielom uczniom i rodzicom satysfakcji z pracy i spełnienia wszelkich oświatowych zamierzeń i pragnień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Kim był św. Florian?

Więcej ...

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...