Reklama

Wydarzenia z diecezji

Diecezjalne dziękczynienie za chleb

Uroczysta Suma zwieńczyła uroczystości dożynkowe diecezji płockiej, które odbyły się w niedzielę 28 sierpnia w parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w Pniewie. Liturgii dziękczynnej za tegoroczne plony, ofiarowanej również w intencji rolników, przewodniczył biskup płocki Stanisław Wielgus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiernych przybywających z wieńcami dożynkowymi witał diecezjalny duszpasterz rolników diecezji płockiej ks. Krzysztof Biernat, który zachęcał do uczestniczenia we wspólnej Eucharystii, a także do nabywania „Kalendarzy Rolnika”, Tygodnika „Niedziela”, gazetki parafialnej oraz książek i pamiątek religijnych. Tuż przed rozpoczęciem uroczystości dzieci z miejscowego Zespołu Szkół pod czujnym okiem nauczycielek przygotowały pogram słowno-muzyczny o dożynkach na Kurpiowszczyźnie.
Wszystkich przybyłych na tę uroczystość wiernych, w tym przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, gminnych, kapłanów, a w szczególności Pasterza Kościoła płockiego powitał gospodarz parafii w Pniewie ks. kan. Adam Staniszewski, który powiedział m.in.: „W ubiegłym roku Ksiądz Biskup zaproponował, aby dożynki diecezjalne odbyły się w parafii Pniewo. Jesteśmy wdzięczni za to wyróżnienie i zaufanie, że należycie przygotujemy tę uroczystość. Kurpie to lud pracowity, pobożny i gościnny. Dlatego bardzo cieszymy się z przybyłych tak licznie gości z całej diecezji. Dziś na Chrystusowym ołtarzu składamy owoce ziemi i pracy ludzkich rąk. Pragniemy za te dary szczególnie podziękować. Czynimy to podczas Mszy św., gdyż Eucharystia jest najdoskonalszym dziękczynieniem za wszystkie dary otrzymane od Boga” - mówił Ksiądz Proboszcz.
Słowa powitania wygłosił również starosta pułtuski Tadeusz Nalewajk, który prosząc o modlitwę i błogosławieństwo, zapewniał jednocześnie, że rolnicy trwać będą przy ziemi żywicielce i duchowej wierności Kościołowi i Ojczyźnie.
Słowa powitania i zarazem podziękowania organizatorom za trud włożony w przygotowanie tej uroczystości do prawie dwutysięcznej rzeszy wiernych, zgromadzonych na Eucharystii wygłosił Pasterz Kościoła płockiego. „Ogromnie się cieszę, że to święto rolniczego trudu możemy przeżywać razem w tym miejscu, wśród tego ludu, który był zawsze wierny Chrystusowi i Ojczyźnie, którego życie wyznaczały te prastare, polskie słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna” - mówił Biskup Stanisław.
W pasterskim słowie skierowanym do zgromadzonych wiernych Biskup Wielgus powiedział: „We wszystkich kulturach i na całym świecie ludzie uprawiający ziemię, utrzymujący się z jej owoców, byli i są szczególnie związani z religią, z Bogiem, z siłami nadprzyrodzonymi. Jest tak dlatego, ponieważ to właśnie rolnicy każdego dnia uświadamiają sobie, ile wart będzie ich trud, ich zabiegi, ich kalkulacje i plany, jeżeli nie zostaną one wsparte Bożym błogosławieństwem. Oni dobrze wiedzą, ile warte są wszelkie techniczne urządzenia i najwspanialsze nawet wytwory ludzkiego umysłu wobec sił natury w momencie, gdy przyjdzie powódź, huragan, pożar, tsunami, susza, trzęsienie ziemi czy wybuch wulkanu. W takich momentach pycha człowieka, zachwyconego swoimi dziełami i sądzącego, że postęp cywilizacyjny zastąpi mu Boga, wali się w gruzy. (…)
Polscy rolnicy, wsłuchujący się w słowa Ewangelii, wiedzą dobrze, kim naprawdę jest człowiek i znają jego nadzwyczajną, otrzymaną od Boga godność. Ale jednocześnie dobrze też wiedzą, jakie jest miejsce człowieka wobec Boga. Polscy rolnicy nie ulegają pysze. Są wobec Boga pokorni. Bowiem nie raz i nie dwa razy w swoim życiu mieli okazję doświadczyć, jak bardzo ich życie zależy od wyroków Opatrzności. Nie raz i nie dwa razy uświadamiali sobie, że to przede wszystkim od Bożego błogosławieństwa zależy, czy ich ciężka praca przyniesie chleb; czy przyniesie ten chleb dla nich, dla ich rodzin i dla całego narodu.
Święto dożynek to święto dziękczynienia - składanego przez człowieka pokornego, wielbiącego Boga za zebrany szczęśliwie chleb. Zgromadzeni przed ołtarzem Pańskim dziękujemy dziś miłosiernemu Bogu za zebrane szczęśliwie plony. Dziękujemy za zdrowie dla nas samych i naszych rodzin, a także za zdrowie zwierząt, powierzonych przez Boga naszej opiece, a tak wiernie nam służącym. Dziękujemy za to, że miniony gospodarczy rok przeżyliśmy, nie cierpiąc głodu, zimna, epidemii i wielkich klęsk żywiołowych.
Wdzięczni jesteśmy Opatrzności, że jak w latach ubiegłych możemy dziś stanąć przed świętym ołtarzem, by podziękować Panu naszemu za największą doczesną świętość, jaką posiadamy - za chleb powszedni, który jest owocem naszej znojnej, tak bardzo niedocenianej przez możnych tego świata pracy, i o który modlimy się codziennie w Modlitwie Pańskiej, przypomnianej w dzisiejszej Ewangelii. (…)
Gdy Bóg powierza człowiekowi życiowe zadanie, daje mu też możliwości do jego wypełnienia. Daje mu określone siły, zdrowie, energię i zdolności. Naszym zadaniem jest je poszanować i wykorzystać jak najlepiej. Naszym obowiązkiem jest rozwinąć dane nam przez Boga talenty i zdolności, by służyć dobru.
Jako dzieci uczyliśmy się z katechizmu, że człowiek przyszedł na świat po to, aby Pana Boga znał, kochał, Jemu wiernie służył, a po śmierci królował z Nim w niebie. Na tym polega sens ludzkiego życia: kochać Boga i współtworzyć z Nim dobro. Praca jest więc czymś więcej jak tylko możliwością zapewnienia sobie i swoim bliskim środków na utrzymanie. Jest współpracą z Bogiem w czynieniu dobra i w kształtowaniu własnego życia, własnej osobowości. Jest też przygotowaniem każdego z nas na życie wieczne.
Taki jest także sens waszej rolniczej pracy. Owoce jej, które przynieśliście dzisiaj przed ołtarz, świadczą o tym, że dobrze wypełniliście powierzone wam przez Boga zadanie. Do tego, aby zebrać chleb, który da życie i zdrowie wielu ludziom, potrzebowaliście siły, talentów i Bożej opieki. Jako biskup Kościoła Płockiego dziękuję wam za wielki dar i wyrażam słowa najwyższego uznania dla waszego trudu” - mówił Biskup Płocki.
Po homilii Biskup Stanisław poświęcił przywiezione wieńce dożynkowe. Na zakończenie Mszy św. podziękowanie Księdzu Biskupowi za wspólną modlitwę i za poświęcenie owoców tegorocznych zbiorów złożyli starostowie dożynek Dorota Skoczeń z Cisk i Grzegorz Milczarczyk z Gładczyna, przekazując na ręce Księdza Biskupa chleb dożynkowy.
Uroczystość dożynkową w Pniewie zakończył krótki koncert orkiestry dętej z Pułtuska. To nie był jednak koniec świętowania: wszak pogoda była jak na zamówienie, więc uczestnicy uroczystości przeszli na plac przyszkolny, gdzie odbył się dalszy ciąg programu przygotowanego przez organizatorów tegorocznych dożynek - piknik rodzinny. Tu można było obejrzeć wystawę maszyn rolniczych, a także inne stoiska o tematyce rolniczej. Aby uprzyjemnić pobyt na imprezie, na scenie występowały zespoły, prezentując programy słowno-muzyczne, zaś głodni mogli skorzystać z przygotowanych punktów gastronomicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Krzysztof Świertok

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ojczyzna - dom dla wszystkich

2024-05-03 12:54

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, a zarazem w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, została odprawiona w sandomierskiej bazylice katedralnej Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...