Reklama

U progu Tygodnia Miłosierdzia

Być „świadkiem Przemienienia”

Niedziela kielecka 40/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z s. Iwoną Stachurską, nazaretanką, kierującą Działem Pomocy Doraźnej Caritas Diecezji Kieleckiej, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Agnieszka Dziarmaga: - W dniach 3-10 października obchodzimy w Kościele Tydzień Miłosierdzia. Hasłem tego tygodnia są słowa: „Eucharystia posłaniem do służby potrzebującym”. Czym jest dla Siostry to wezwanie Kościoła?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

S. Iwona Stachurska: - Odpowiadając na to pytanie chcę nadmienić, że problem ludzkiej biedy był mi bliski od najmłodszych lat. Po wstąpieniu do Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu z radością mogłam stwierdzić, że działalność charytatywna jest też głęboko wpisana w nasz charyzmat. Franciszka Siedliska, założycielka Zgromadzenia, szła z siostrami szerzyć królestwo Bożej miłości wśród najbardziej potrzebujących, bez względu na narodowość i wyznanie. Siostry ratowały chorych, wspierały ich materialnie, niosły Boże słowo i pomoc. Wezwanie do pełnienia tej misji wciąż trwa, wciąż jest aktualne. Dzisiaj Kościół w sposób szczególny podkreśla ważność służby na rzecz ubogich. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas homilii wygłoszonej w Tarnowie 10 czerwca 1987 r. mówił: „Przychodzą do was ludzie udręczeni, poniżeni, zagrożeni w swoim człowieczeństwie. Szukają świadków Przemienienia. Niech ich znajdują w was. Niech nigdy ten, kto szuka świadka Przemienienia nie trafi na nieufność, czy obojętność. Lepiej zaufać temu, kto może na zaufanie nie zasłużył, aniżeli odtrącić jednego, kto owej ufności jest spragniony i głodny”.

- Aby być świadkiem Przemienienia dla potrzebujących, trzeba się wewnętrznie przemieniać, upodabniać do Chrystusa.

- Tydzień Miłosierdzia obchodzony w Roku Eucharystycznym jest wezwaniem do głębszej kontemplacji Jezusa Chrystusa, by później tym lepiej rozpoznawać Go w ludziach słabych, biednych, potrzebujących pomocy. Tydzień Miłosierdzia jest też czasem pogłębionej refleksji nad pracą, którą wykonuję.

- Jaki jest zakres pracy i obowiązków Siostry w Caritas?

Reklama

- Praca w dziale Pomocy Doraźnej Caritas Diecezji Kieleckiej daje możliwość bezpośredniego zetknięcia się z ludźmi potrzebującymi pomocy. Polega ona na zaradzeniu biedzie materialnej, m.in. przez wydawanie żywności (pieczywa, ziemniaków, warzyw i in.), odzieży, zakup lekarstw, pomocy szkolnych. Przygotowujemy paczki świąteczne, wspomagamy potrzebujących przez wydawanie opału, sprzętu AGD, mebli, opłacamy bilety na dojazdy do szkół, rachunki za energię i gaz, dajemy zapomogi. Przed świętami organizowane są zbiórki żywności w sklepach na terenie Kielc, z których przygotowuje się i rozdaje paczki dla podopiecznych Caritas. Za nami początek roku szkolnego - był to czas przygotowywania i rozdawnictwa wyprawek szkolnych dla dzieci z najuboższych rodzin. Jest też organizowana pomoc dla rodzin poszkodowanych w klęskach żywiołowych, np. podczas pożarów, powodzi.
Zdarza się, że osoby potrzebujące materialnego wsparcia są także dotknięte chorobą fizyczną czy duchową, spowodowaną m.in. różnego rodzaju uzależnieniami. Ludzie ci noszą też w sobie pragnienie, aby ktoś ich wysłuchał, aby mieli przed kim się wypłakać, czasem wykrzyczeć swoją biedę. Wysłuchanie ich jest równie ważne, a niekiedy ważniejsze niż pomoc materialna. To jest właśnie to szukanie przez nich świadka Przemienienia, który pomógłby im przemienić siebie.

- Jakie są najpilniejsze potrzeby, z którymi Siostra spotyka się na co dzień w swej pracy?

- Najpilniejszą potrzebą jest pomoc zagubionemu człowiekowi w odnalezieniu sensu życia w Bogu, aby wyzbył się lęków i uwierzył w wartość swego człowieczeństwa. Dokonać się to może właśnie na drodze zaangażowania jak największej liczby ludzi dobrej woli - na rzecz ubogich.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

2025-05-06 18:37
Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Vatican Media

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska stanowi niezrównaną atrakcję. Jest to nie tylko dzieło sztuki, ale także świadectwo relacji między człowiekiem a nieskończonością.

Więcej ...

NA ŻYWO: Liturgia rozpoczęcia konklawe - wyraz wiary w moc Ducha Świętego

2025-05-06 20:45

Tama66/pixabay.com

Jutrzejsze popołudniowe rozpoczęcie konklawe będzie miało przede wszystkim charakter modlitwy, a jego liturgia będzie wyrazem zawierzenia Bogu wyboru papieża.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...