Reklama

Eucharystia

Księga Daniela

Niedziela legnicka 40/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy Izraelici - jak Egipcjanie lub Babilończycy - uważali, że Bóg spożywa składane Mu ofiary pokarmowe? Z pewnością nie!
W Księdze Daniela zachowała się nawet satyra na oszukaństwa kapłanów Bela, zabierających pokarmy składane bóstwu (Dn 14,1n). Również dla Jahwe przynoszono chleby, lecz wymieniano je co szabat. Krew i tłuszcz nazywano wprawdzie „pokarmem”, a ołtarz „stołem Jahwe”, lecz w znaczeniu przenośnym! Wyobrażenia zapożyczone z religii ościennych wzbogaciły jedynie religijny słownik człowieka biblijnego. Psalmista zwraca uwagę na inność Boga - Stwórcy wszechświata. W Jego imieniu woła:

Gdybym łaknął, nie powiem tobie,
bo mój jest świat i co go napełnia.
Czy będę jadł mięso wołów
albo pił krew kozłów?
(Ps 49,12n).

Jeżeli składano w ofierze krew i tłuszcz, to w przekonaniu, że należą do Boga (Kpł 3,16), a pokropienie czy spalenie miało znaczenie symboliczne. Dlatego nie ma podstaw twierdzenie, jakoby Izraelici praktykowali coś w rodzaju uczty z Panem Bogiem. Wymownym szczegółem jest fakt, iż z mięsa ofiar pojednania nie wydzielano jakiejś części dla Jahwe.
W religijnej świadomości Izraelitów utrwaliło się przekonanie o możliwości przebłagania Boga i zadośćuczynienia Mu za popełnione zło. Ofiary te są więc świadectwem rozwijającego się pojęcia grzechu. Składano je za grzechy popełnione przez nieuwagę!
Ofiarę przebłagalną za grzechy określano tym pojęciem co grzech - chatta’t. Dlatego Paweł, myśląc o przebłagalnej ofierze Jezusa, mógł napisać: „On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy stali się w Nim sprawiedliwością Bożą” (2Kor 6,21). W słowach apostoła należy widzieć odniesienie do „ofiary za grzechy”, a nie do samego grzechu. Wyraźniejszy sens uzyskalibyśmy tłumaczeniem: On to dla nas ofiarą za grzech uczynił....
Księga Liczb wymienia święta, w czasie których należało składać ofiarę przebłagalną, a mianowicie podczas: nowiu księżyca, Paschy, Święta Tygodni, siódmego nowiu, Dnia Pojednania, każdego dnia Święta Namiotów (Lb 28-29). Istotną rolę odgrywała w czasie Wielkiego Dnia Pojednania (Kpł 16). Arcykapłan dokonywał dwóch ofiar pojednania: za siebie i za lud.
Z rytuałem pojednania łączyło się wypędzanie jednego z kozłów na pustynię dla Azazela. Księga Henocha spopularyzowała motyw Azazela jako demona pustyni (9,6; 10,4-8).
Rytuał ofiarniczy wzbogacił się w różnorodność ofiar. Składano ofiary całopalne, przebłagalne i zadośćuczynienia za cały lud Izraela, za jego religijnych przedstawicieli, za poszczególnego człowieka, za świątynię. Dalsze rozważania domagają się refleksji nad znaczeniem gestu włożenia rąk, którym posługiwano się przy składaniu ofiar ze zwierząt.
Szczególnie zaś ważną rolę odgrywał on w ofiarach za grzechy. Oto tekst koronny, zresztą jedyny, w którym położenie ręki oznacza przeniesienie grzechu:
Aaron położy obie ręce na głowę żywego kozła, wyzna nad nim wszystkie winy synów Izraela, wszystkie ich przestępstwa dotyczące wszelkich ich grzechów, włoży je na głowę kozła i każe człowiekowi na to przeznaczonemu wypędzić go na pustynię (Kpł 16,21).
Przytoczony tekst kojarzy się nam i słusznie z Dniem Pojednania. Zauważmy jednak, że wypędzenie kozła nie jest już ofiarą pojednania, gdyż tej dokonał Aaron wcześniej; na ofiarę przebłagalną złożył cielca za swoje, a kozła za grzechy ludu. Wypędzenie kozła następuje później i oznacza jedynie oddalenie grzechu. Podobne rytuały oddalania grzechu czy nieszczęścia praktykowali także, np. Hetyci i Grecy. W tego rodzaju praktykach oddalania grzechu nałożenie rąk oznaczało rzeczywiście przeniesienie grzechu. Wypędzenie kozła nie było, ściśle biorąc, rytuałem ofiarnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś rozpoczyna się konklawe. Pierwszy dym ujrzymy wieczorem

2025-05-07 08:03

Vatican Media

O godzinie 16.30 uroczystym wejściem kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej rozpocznie się konklawe – wybór 267. papieża w historii Kościoła. Jeszcze tego samego wieczora odbędzie się pierwsze głosowanie nad wyborem nowego Biskupa Rzymu. Dzień wcześniej kardynałowie wzywali do kontynuacji reform Franciszka.

Więcej ...

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka

2025-05-06 15:02

Vatican Media

Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Więcej ...

Pielgrzymka katechetów i katolickich wychowawców

2025-05-07 18:01
Cudowna figura NMP Osobowickiej poddana została renowacji i tzw. datowaniu. Oszacowano, że pochodzi z początków XVII wieku

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Cudowna figura NMP Osobowickiej poddana została renowacji i tzw. datowaniu. Oszacowano, że pochodzi z początków XVII wieku

Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej zaprasza wszystkich nauczycieli religii, katechetów i katolickich wychowawców archidiecezji wrocławskiej wraz z bliskimi na pielgrzymkę do Sanktuarium NMP Osobowickiej na Świętym Wzgórzu we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...