Reklama

Lublin

Wizyta Patriarchy Gruzji

Niedziela lubelska 40/2005

W dniach 2-7 września br. na zaproszenie metropolity Sawy z oficjalną wizytą przebywał w Polsce patriarcha katolikos Gruzji Eliasz II. Złożył on wizytę m.in. w metropolitalnym soborze św. Marii Magdaleny w Warszawie, w monasterze Świętych Marty i Marii na Grabarce, w Muzeum Powstania Warszawskiego, w miejscu męczeńskiej śmierci wspólnego patrona Cerkwi gruzińskiej i polskiej św. Grzegorza Peradze - w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu oraz spotkał się z najwyższymi władzami Rzeczypospolitej Polskiej. Wieczorem 4 września br. patriarcha Eliasz II odwiedził Lublin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Przeczystym Twoim Obrazem” w porze akatystu do Przeczystej Bogurodzicy i pieśnią ku czci świętych męczenników ziemi chełmskiej i podlaskiej rozbrzmiewała lubelska cerkiew Przemienienia Pańskiego, gdy krótką wizytę złożył w niej Patriarcha Gruzji wraz z metropolitą Sawą oraz towarzyszącym duchowieństwem i hierarchami gruzińskimi i polskimi z Biskupem Jakubem z Białegostoku. W świątyni gości powitał ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej abp Abel. Władyka Abel przypomniał wielowiekowe tradycje więzi Kościoła prawosławnego w Polsce i Cerkwi gruzińskiej, jak również historyczną świetność chrześcijańskiej Gruzji. „My w Polsce pamiętamy - mówił abp Abel. - Ziemia Iberii to ziemski przybytek Przenajświętszej Bogarodzicy. Chrześcijaństwo na terenach dzisiejszej Gruzji pojawiało się już w czasach apostolskich. Dwóch biskupów z terytorium dzisiejszej Gruzji brało udział w pierwszym Powszechnym Soborze w Nicei”. Po wspólnej modlitwie i krótkim zwiedzaniu lubelskiej cerkwi, abp Abel wręczył patriarsze Eliaszowi II ikonę św. Mikołaja, otrzymując z rąk Głowy Cerkwi w Gruzji ikonę Świętej Trójcy. Katolikos Gruzji w krótkim wystąpieniu podkreślił, że pielgrzymuje do Polski jako do kraju bardzo doświadczonego w ciągu dziejów i spełnia swoje pragnienie odwiedzenia lokalnej Cerkwi, która ma doświadczenie męczeństwa za wiarę. Po spotkaniu ze społecznością parafii prawosławnej w Lublinie, gruzińscy goście udali się na teren obozu koncentracyjnego na Majdanku, aby pomodlić się w intencji tam pomordowanych, wśród których było wielu przedstawicieli narodu gruzińskiego. W zaproszeniu do tej modlitwy i odwiedzin obozu zagłady, władyka Abel powiedział m. in.: „Nasz Lublin jest także naznaczony piętnem martyrologii, śladem człowieka, który człowiekowi zgotował smutny los na lubelskim Majdanku, gdzie za kilkanaście minut wzniesiemy nasze modlitwy...”. Wszystkim obecnym na modlitewnym spotkaniu katolikos Eliasz II ofiarował pamiątkowe ikonki Świętej Trójcy i przekazał swoje błogosławieństwo.
Patriarcha Gruzji dwukrotnie spotkał się z Papieżem Janem Pawłem II, najpierw w Rzymie, a potem w swojej siedzibie w Tbilisi. Patriarcha ma 72 lata, a przed przyjęciem stanu mniszego w 1957 r. nosił świeckie imię Irakliusz Sziolaszwili. Zwierzchnikiem Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej jest od 1977 r. Eliasz II słynie z umiłowania śpiewu, życia duchowego i szacunku do Polski jako kraju Papieża oraz z pogodnego usposobienia. Zapytany w jednym z wywiadów o swoją decyzję pójścia do zakonu i seminarium w czasach stalinowskich w kraju, z którego pochodził Józef Stalin, odpowiedział: „Był to okres prześladowań Cerkwi. To dalszy ciąg tej nauki, której nie ukończył Stalin. Tak więc Stalin nie ukończył seminarium, a mnie się z Bożą pomocą udało”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli