Reklama

Owoc serc

Niedziela sosnowiecka 40/2005

18 września podczas uroczystej Eucharystii bp Adam Śmigielski SDB dokonał aktu konsekracji świątyni pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej. Ten historyczny moment przypadł w szczególnym czasie - roku śmierci ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II i rozpoczęcia pontyfikatu Benedykta XVI, Roku Eucharystyii, roku wielkich rocznic historycznych, jak choćby 25. rocznicy powstania „Solidarności”, roku wyborów parlamentarnych. W dziejach dąbrowskiej wspólnoty było to wydarzenie dziejowe, nic więc dziwnego, że na uroczystość poświęcenia kościoła przybyła ogromna rzesza wiernych parafian, zaproszeni goście oraz duchowieństwo. Uroczystość rozpoczęła się przed frontonem kościoła, gdzie po zaprezentowaniu historii wspólnoty przedstawiciele parafian przekazali Księdzu Biskupowi klucze, by jako pierwszy przekroczył progi świątyni pełnej światła, blasku i piękna. Proboszcz parafii ks. kan. Stefan Wyporski, budowniczy świątyni, zaznaczył, że świątynia ta to „owoc wysiłków, trudów i zabiegania, ale także owoc naszych serc, modlitwy, żywej wiary i gorliwości”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Rozpoczyna się Najświętsza Liturgia. Ksiądz Biskup poświęca ołtarz, mury kościoła i wiernych tworzących żywy Kościół. Podnosi Biblię, wskazując, że w tej świątyni mówi do nas Bóg. Następują kolejne obrzędy konsekracji: namaszczenie olejami świętymi ołtarza i ścian kościoła. Na ołtarzu pojawia się kadzielnica, a woń kadzidła roznosi się dokoła jak modlitwa. Zostają zapalone wszystkie światła w kościele. Jest to symboliczny znak dla parafian, że odtąd i oni mają być światłem tego świata, mają być zawsze wierni Bogu i Kościołowi, niech będzie zawsze pełny i żywy wiarą i miłością. Do głównego ołtarza przeniesiony zostaje Najświętszy Sakrament. Pojawia się biały obrus, a ołtarz zostaje przyozdobiony kwiatami.
Ksiądz Biskup wyraził swoją radość z faktu, że Dąbrowa Górnicza ma kolejną, wspaniałą świątynię, która jest ozdobą i dumą nie tylko parafii, ale całej okolicy. „To już 40 świątynia konsekrowana w naszej diecezji w czasie mojej biskupiej posługi, a 4 w tym mieście” - podkreślał Pasterz diecezji. „Najpiękniejszym darem, jaki można było złożyć Bogu na tę doniosłą okoliczność, było duchowe przygotowanie wiernych. Rekolekcje w parafii przeprowadził ks. Henryk Korzeniowski SDB. Wierni uczestniczyli też w apelach, nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz pojednali się z Bogiem w sakramencie spowiedzi św. Podczas tych liturgicznych spotkań gorąco prosiliśmy o wiele łask Bożych dla naszej wspólnoty” - mówi zatroskany nie tylko o zewnętrzną stronę swojej parafii, ale jeszcze bardziej o jej stan duchowy proboszcz ks. kan. Stefan Wyporski.
Świątynia ta jest jedyną świątynią w mieście, która nosi wezwanie Bożego Ciała. W ten sposób zdaje się wskazywać, że nadzieję pokładamy w Eucharystii. „Świątynia ta jest wielkim wyznaniem wiary całego miasta w Przenajświętszy Sakrament” - mówi Ksiądz Proboszcz.

A wszystko zaczęło się…

17 sierpnia 1988 r., kiedy to ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Stanisław Nowak ustanowił wikariat terenowy pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wydzielając go z parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Obejmował on swym zasięgiem ulice: Chopina, Łukasińskiego, Żeromskiego, Sienkiewicza oraz Sobieskiego. Duszpasterzem został mianowany dotychczasowy wikariusz parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego ks. Stefan Wyporski. Pierwsza Msza św. odprawiona została 1 września 1988 r. w prywatnym domu przystosowanym na potrzeby kaplicy, a stojącym przy ul. Szpitalnej 4. „Był to niewielki domek, który wymagał całkowitego remontu, bo był w stanie totalnej ruiny. Jednak ludzie, zwłaszcza z ul. Kasprzaka, wzięli sprawy w swoje ręce, wyremontowali, zreperowali, odmalowali budynek. Przez pierwszy rok właśnie tam się gromadziliśmy. Warunki były kiepskie, wierni stali na drodze przed domkiem, ale atmosfera była niepowtarzalna. Tego nie zapomnimy nigdy. Naprzeciw był szpital, pacjenci otwierali okna i uczestniczyli w Eucharystiach i nabożeństwach. W domku mieściły się też salki katechetyczne. Uczyliśmy tam wówczas 1000 dzieci. Następnie poza osiedlem wybudowaliśmy tymczasową kaplicę. Parafianie jednak musieli dochodzić do niej okrężnymi drogami, gdyż trwała budowa przedszkoli i szkoły oddzielającej kaplicę od osiedla.
24 grudnia 1989 r. została poświęcona” - wspomina Ksiądz Proboszcz. Wreszcie w roku 1991 nastąpiła satysfakcjonująca parafię zmiana lokalizacji, a władze okazały dalece idącą pomoc. Jesienią 1991 r. ruszyła budowa kościoła według projektu architekta Zygmunta Fagasa. Konstruktorem był Krystian Błaszczok, zaś kierownictwo budowy objął Tadeusz Łuczyk. Od samego początku życzliwą pomoc okazywali ks. prał. Stanisław Paras oraz ks. Antoni Idasiak.

Pisanie historii

Parafia liczy obecnie ok. 7 tys. wiernych, 30% z nich wierzy i praktykuje. „Podziwiam ich za zaangażowanie w sprawy wspólnoty, za ich pełną ofiarności postawę. Gdyby nie oni nic by tutaj nie było. Oczywiście jest grupa osób, na których pomoc o każdej porze dnia i nocy zawsze mogę liczyć. To filary parafii, osoby mocno zakorzenione we wspólnotę, głęboko przeżywające wszystkie jej wydarzenia zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej” - podkreśla Ksiądz Proboszcz. Parafianie są z kolei pełni wdzięczności dla swojego Duszpasterza, który z determinacją, odwagą i oddaniem „rozpoczął pisanie” historii tej rodziny parafialnej. „To człowiek z charyzmą, już teraz zaprawiony w budowlanych bojach, Kapłan o doskonałym wyczuciu estetyki i piękna, które widać w naszej świątyni” - zaznaczają parafianie.
Parafrazując słowa Symeona, chciałoby się powiedzieć: Teraz, o Panie, oczy moje ujrzały Twoje zbawienie. Pełna wzruszeń i refleksji uroczystość konsekracyjna dobiegała końca. Wierni wracali do swoich domów z przekonaniem, że przygotowali Bogu godne mieszkanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Więcej ...

Watykan: Kardynałowie oddają głosy w drugim głosowaniu na konklawe

2025-05-08 10:31

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Kardynałowie zamknięci na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili w czwartek rano do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Na ten dzień przewidziano cztery głosowania: dwa przed południem i dwa po południu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...