Reklama

Dom wypoczynkowy „Stella Matutina” Sióstr Boromeuszek w Międzyzdrojach (1)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adres: ul. Krótka 5, 72-510 Międzyzdroje
Tel. (0-91) 328-11-56
Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza (SCB) - siostry boromeuszki trzebnickie
Przełożona: s. Justicja Paszek, s. Inviolata (kucharka), s. Donata (zakrystianka)
Kapelan: ks. prał. Tadeusz Sosnowski

Nazywane perłą Bałtyku Międzyzdroje są popularnym już od końca XIX wieku uzdrowiskiem i kąpieliskiem leżącym na wyspie Wolin. Tutejszy mikroklimat, lecznicze wody mineralne (solanki) i wspaniała przyroda Wolińskiego Parku Narodowego zapewniają szukającym wypoczynku i wzmocnienia zdrowia naprawdę wyśmienite warunki. W końcu XIX wieku w Międzyzdrojach podobnie jak w innych pomorskich miejscowościach nadmorskich rozwinęło się duszpasterstwo wczasowe i kuracyjne dla będących w diasporze wyznawców Kościoła katolickiego. Stali mieszkańcy i kuracjusze oraz wczasowicze z Międzyzdrojów mieli w tym czasie duże trudności z dotarciem do kościoła w Świnoujściu ze względu na znaczną odległość. Ten problem leżał na sercu odpowiedzialnemu za Międzyzdroje proboszczowi ze Świnoujścia - ks. P. Völkelowi. Starał się on o urządzenie w Międzyzdrojach osobnego domu kuracjusza. W nim odprawiana byłaby Msza św. dla kuracjuszy, nielicznych miejscowych katolików, przede wszystkim zaś dla wczasowiczów.
Wybudowaniem takiego domu w Międzyzdrojach zainteresowane były Siostry Boromeuszki z Trzebnicy. Wystąpiły one do Ministerstwa Wyznań Religijnych o zezwolenie na osiedlenie się w Międzyzdrojach. Pozytywną decyzję otrzymały 22 kwietnia 1898 r. Tego też roku dostały działkę budowlaną na wybudowanie własnego domu. Pierwsze siostry boromeuszki przybyły z początkiem czerwca 1899 r., zamieszkując tymczasowo w willi hrabiego d’Houssouville. Zajęły się chorymi i wczasowiczami i przystąpiły do budowy własnego domu z kaplicą. Kamień węgielny położono w październiku 1901 r. Rok później, 1 września 1902 r. odbyło się poświecenie domu i obszernej kaplicy publicznej. Była to pierwsza katolicka kaplica na wyspie Wolin. Od tego roku Siostry Boromeuszki zajmowały się już właściwą opieką ambulatoryjną nad chorymi i wypoczywającymi. W latach 1911-12 dom został powiększony. Siostry zakupiły też przylegającą do ich nieruchomości parcelę łącznie ze stojącą tam willą „Marta”. Została ona zaadaptowana na dom wczasowy, w 1913 r. zamieszkało w nim już 101 osób. Od 1920 r. dom przyjmuje kuracjuszy, a w miesiącach wolnych od wypoczywających służy jako placówka rekolekcyjna dla księży, sióstr zakonnych i nauczycielek. Jako ciekawostkę warto podać, że z wypoczynku korzystał tutaj także kompozytor Feliks Nowowiejski.
Ówczesny folder reklamowy zachęcał: „W pensjonacie znajdziesz przyjemny i spokojny pobyt przez cały rok oraz rodzinną atmosferę. W pomieszczeniach znajduje się kaplica, która jest do dyspozycji kuracjuszy. Zapewnia się tu pełne wyżywienie”. Podczas II wojny światowej siostry opiekowały się chorymi, ludźmi starszymi, uchodźcami. Przebywający w okolicy polscy robotnicy i żołnierze pochodzenia polskiego mieli tu możliwość spowiadania się i pobierania nauki w języku polskim, a działo się to dzięki księżom tu przebywającym. W 1945 r. rosyjski komendant uszanował miejsce jako szpital, zakazując plądrowania. W 1946 r. lekarz powiatowy zakazał zajęcia domu i inwentarza. Jednakże w kwietniu tego roku w domu urządzono punkt opatrunkowy, izbę chorych Polskiego Czerwonego Krzyża. Przebywający w 1952 r. z wizytą na Pomorzu Zachodnim kard. Stefan Wyszyński (dwudniowa wizyta w Międzyzdrojach) 2 maja odwiedził Dom Wypoczynkowy „Stella Matutina”, wpisując się do księgi pamiątkowej z życzeniami, „aby dla upracowanych Sług Kościoła był umocnieniem ciała i odnowieniem ducha” (w tym czasie placówka nastawiona jest na wypoczynek księży).
Pozbawione prawa własności do swego majątku siostry odzyskały go częściowo - dom i kaplicę - w 1961 r. W 1999 r. obchodzono uroczyście 100-lecie pełnienia służby miłosierdzia przez Siostry Boromeuszki na rzecz mieszkańców Międzyzdrojów i kuracjuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Suplika do Królowej Różańca Świętego

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Marzena Cyfert

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Tylko dwa razy w roku – 8 maja i na październikowe święto Królowej Różańca – odmawiamy modlitwę zwaną Supliką do Królowej Różańca Świętego w Pompejach.

Więcej ...

„Pokój Łez” - miejsce, w którym kardynał staje się papieżem

2025-05-08 08:33

Vatican Media

Na ścianie Sądu Ostatecznego w Kaplicy Sykstyńskiej, po obu stronach ołtarza, znajdują się dwoje zamkniętych, niezbyt dużych drzwi. Te po lewej prowadzą do tak zwanego „Pokoju Łez”, do którego tuż po wyborze wchodzi nowo wybrany papież, aby przebrać się i na kilka minut oddać się modlitwie. Jak mówi ks. prałat Marco Agostini, ceremoniarz papieski, tam papież uświadamia sobie, kim się stał, kim od tego momentu będzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...