Reklama

Przy eucharystycznym stole

Liturgia Eucharystyczna - Obrzędy Komunii św.

Niedziela toruńska 40/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Oto Baranek Boży” - te słowa wypowiedział św. Jan Chrzciciel, gdy zobaczył Jezusa nad Jordanem (por. J 1, 29). Słowa te nawiązują również do baranka paschalnego, spożywanego przez naród wybrany w Egipcie, w noc wyjścia z niewoli, baranka, którego krwią mieli zaznaczyć odrzwia swoich domów (por. Wj 11-3, 16). Chrystus stał się nowym Barankiem Paschalnym, którego krew uwolniła nas z niewoli grzechu i otworzyła nam bramy nieba.
„Błaganie: «Baranku Boży» śpiewa zwykle lub głośno recytuje schola albo kantor, lud zaś odpowiada. Wezwanie to towarzyszy łamaniu chleba i może być kilkakrotnie powtórzone, aż obrzęd się zakończy. Ostatnim razem wezwanie kończy się słowami: «Obdarz nas pokojem»” (Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 83).
Śpiew: „Baranku Boży” towarzyszy łamaniu chleba i zmieszaniu świętych postaci (o obrzędach tych mówiliśmy w poprzednich tygodniach). Zwyczajowo wykonuje się go trzykrotnie, ale Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego pozostawia nam w tym względzie pewną dowolność. Tak naprawdę śpiew ten powinien trwać dokładnie tak długo, jak obrzędy, którym towarzyszy, można więc wykonać go mniej lub więcej niż trzy razy, z tym, że ostatnie wezwanie kończy się słowami: „Obdarz nas pokojem”. W czasie odmawiania tego wezwania nie wykonujemy gestu bicia się w piersi! Towarzyszy on tylko wyznaniu grzechów na początku Mszy św.
„Modlitwą odmawianą po cichu kapłan przygotowuje się do owocnego przyjęcia Ciała i Krwi Chrystusa. Wierni czynią to samo, modląc się w milczeniu.
Następnie kapłan, trzymając nad pateną albo nad kielichem Chleb Eucharystyczny, ukazuje go wiernym i zaprasza ich na Ucztę Chrystusa. Posługując się ustalonymi słowami ewangelicznymi, razem z ludem wyraża akt pokory” (Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 84).
Po śpiewie: „Baranku Boży” powinna zostać zachowana chwila ciszy: czas na osobistą modlitwę kapłana1 i wszystkich uczestniczących we Mszy św. W modlitwie tej prosimy, by Bóg uczynił nasze serca godnymi przyjęcia Komunii św., by umocnił nas w dobrym i uleczył naszą dusze i ciało. Ewangelia wspomina o tym, że wystarczyło z wiarą dotknąć szat Jezusa, by zostać uzdrowionym (por. Mt 9, 20-22), tymczasem przyjmując Komunię św., nie tylko dotykamy Jezusa, lecz pozwalamy Mu wypełnić nas samych. Dlatego Komunia św. przyjmowana z wiarą może stać się źródłem naszego uzdrowienia. Trzeba tylko powiedzieć Jezusowi o naszych słabościach i chorobach, trzeba Mu zaufać.
Bezpośrednim przygotowaniem do Komunii św. jest zaproszenie kapłana na Ucztę Baranka2 i odpowiedź wszystkich obecnych wyrażająca pokorę i wiarę w Boże miłosierdzie3.

1 Kapłan odmawia jedną z dwóch poniższych modlitw:
„Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, Ty z woli Ojca, za współdziałaniem Ducha Świętego, przez swoją śmierć dałeś życie światu, wybaw mnie przez najświętsze Ciało i Krew Twoją od wszystkich nieprawości moich i od wszelkiego zła; spraw także, abym zawsze zachowywał Twoje przykazania i nie dozwól mi nigdy odłączyć się od Ciebie.
Panie Jezu Chryste, niech przyjęcie Ciała i Krwi Twojej nie ściągnie na mnie wyroku potępienia, lecz dzięki Twemu miłosierdziu niech mnie chroni oraz skutecznie leczy moją duszę i ciało”.
2 Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Błogosławieni, którzy zostali wezwani na Jego ucztę.
3 Panie, nie jestem godzien, abyś przyszedł do mnie, ale powiedz tylko słowo, a będzie uzdrowiona dusza moja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Mewa na dachu Kaplicy Sykstyńskiej "królową" mediów społecznościowych

2025-05-07 22:16

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Mewa siedząca długo na dachu Kaplicy Sykstyńskiej koło komina stała się w środę "królową" mediów społecznościowych. Obraz komina wraz z czuwającym przy nim pokaźnej wielkości ptakiem transmitowały przez ponad trzy godziny media na całym świecie dzięki zainstalowanej tam watykańskiej kamerze.

Więcej ...

W 2024 r. było więcej powołań męskich, a mniej żeńskich

2025-05-07 22:20

Karol Porwich/Niedziela

W 2024 r. do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło 301 mężczyzn, o 21 więcej niż w 2023 r. Żeński nowicjat zakonny rozpoczęło 66 kobiet, a w klasztorach kontemplacyjnych przybyło 15 mniszek, o 12 mniej niż rok wcześniej – poinformowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

Więcej ...

Zaproszenie na Ogólnopolską Pielgrzymkę osób modlących się za kapłanów

2025-05-08 16:33

BMWK

Betańska Misja Wspierania Kapłanów – BMWK, która jest dziełem prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej, organizuje Ogólnopolską pielgrzymkę osób modlących się za kapłanów. Odbędzie się ona 14 czerwca 2025 r. roku na Jasnej Górze. Tematem przewodnim pielgrzymki jest hasło: „Dla nas kapłan, z nami brat”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...