Reklama

Aspekty

Lutol Suchy: Ruszyły prace porządkowe po pożarze kościoła

Karolina Krasowska

24 lipca ruszyły prace porządkowe w spalonej świątyni

Rozpoczęły się prace porządkowe i odbudowa kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła w Lutolu Suchym, który w Boże Ciało 20 czerwca br. uległ pożarowi. 24 lipca świątynię odwiedzili bp Tadeusz Lityński oraz diecezjalny ekonom ks. kan. Wojciech Jurek, którzy spotkali się z proboszczem parafii i przedstawicielami lokalnej społeczności.

Do tragedii doszło 20 czerwca br. W tym czasie wierni świętowali uroczystość Bożego Ciała w kościele parafialnym w Chociszewie. - Stała się tragedia. W Boże Ciało 20 czerwca o godz. 12.35 zapalił się kościół. Przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej na prawym ołtarzu w prezbiterium. Ogień poszedł do góry i przez więźbę dachową przedostał się do wieży kościoła. Strażacy chcieli ją uratować, ale niestety się nie udało - mówi ks. Ryszard Fido, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Chociszewie, do której należy kościół w Lutolu. - Ogień wybuchł w prezbiterium - nie na wieży - podkreśla ks. Fido, gdyż jak mówi w niektórych mediach pojawiały się błędne informacje nt. miejsca wybuchu pożaru. 

Zobacz zdjęcia: Ruszyły prace porządkowe po pożarze kościoła w Lutolu Suchym

24 lipca kościół w Lutolu Suchym odwiedzili bp Tadeusz Lityński oraz ks. kan. Wojciech Jurek. - Rozpoczynamy dzisiaj etap rozbiórki po pożarze kościoła w Lutolu Suchym. Potrwa on pewnie ok. 2 tygodnie. Następnie przystąpimy do prac stricte budowlanych - odbudowy więźby dachowej i demontażu wieży. Zrobiona jest już pełna inwentaryzacja, za chwilę odbędzie się spotkanie z konstruktorem i projektantem - powiedział ks. kan. Jurek.

Zainteresowani pomocą w odbudowie kościoła w Lutolu Suchym wszelkie informacje znajdą na stronie internetowej parafii: www.parafiachociszewo.pl

Cały tekst w wydaniu drukowanym Niedzieli-Aspektów.

2019-07-24 11:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pożar w polsko-francuskim kościele w Corbeil-Essonnes

2020-07-05 08:43

https://polskifr.fr

Poważne zniszczenia spowodował pożar, który wybuchł w sobotę rano w kościele należącym do polsko-francuskiej parafii Paroisse St. Paul w Corbeil-Essonnes w regionie paryskim w regionie Île-de-France. Spalona została całkowicie zakrystia oraz większość dachu. Zalane są niższe kondygnacje.

Więcej ...

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

2020-07-06 13:30

Paweł Wysoki

Nagła i przedwczesna śmierć ks. Wojciecha Szlachetki, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Abramowie, okryła żałobą Rodzinę Zmarłego, duchownych i wiernych, którym gorliwie służył.

Więcej ...

Turcja: Hagia Sophia może być znowu meczetem

2020-07-10 17:00

PAP

Hagia Sophia

Turecki naczelny sąd administracyjny anulował decyzję prezydenta Mustafa Kemal Atatürka z 1934 roku o przekształceniu w muzeum dawnej świątyni chrześcijańskiej Hagia Sophia, w której od XV wieku mieścił się meczet. Ostateczna decyzja w sprawie przywrócenia tej historycznej budowli charakteru muzułmańskiego miejsca kultu zależy teraz od obecnego szefa państwa Recepa Tayyipa Erdoğana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Siedem

Komentarze

Siedem "grzechów" głównych kampanii Trzaskowskiego

Carlo Acutis, przyszły błogosławiony nastolatek:...

Wiara

Carlo Acutis, przyszły błogosławiony nastolatek:...

O. Kowalczyk SJ: dziś całe narody, niegdyś...

Kościół

O. Kowalczyk SJ: dziś całe narody, niegdyś...

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej  ks....

Kościół

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks....

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli...

Wiadomości

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli...