Reklama

To były piękne i pożyteczne dni

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lipcowe dni, gdy lato w rozkwicie prezentuje całą bogatą gamę barw, są szczególnym czasem dla parafii Dubienka. Od wielu lat przez około dwa tygodnie gościmy niepełnosprawnych z naszej diecezji i okolic na wczasorekolekcjach organizowanych przez ks. kan. Stanisława Budzyńskiego z Grabowca. Te dni to błogosławiony czas dla niepełnosprawnych, ale także dla członków społeczności parafialnej.
Program wczasorekolekcji jest urozmaicony. Modlitwa przeplata się z wypoczynkiem, konferencje i pogadanki ze spacerami i zwiedzaniem okolic Dubienki. Parafianie spotykają się na co dzień z Chrystusem cierpiącym w bliźnim. Takie spotkania uczą, że nie tylko ja cierpię, ja choruję, ja się męczę. Cierpi bliźni, nie mogę więc narzekać i licytować się, kto bardziej jest doświadczony chorobą.
Bardziej jeszcze wzruszający widok to uśmiech na twarzy kogoś przykutego do wózka, naznaczonego cierpieniem na ciele, jakby Bożymi stygmatami. Uśmiech, który woła, że w zjednoczeniu z Bogiem można cieszyć się bliskością innych ludzi, okazaną pomocą ze strony innych.
Ludzie zdrowi często usprawiedliwiają nieobecność na Mszy św. chorobą, która okazuje się zupełnie błaha. Uczestnicząc we Mszy św., okazują znudzenie.
Byłem obecny na Mszach św. w czasie wczasorekolekcji, obserwowałem tych ludzi, ich piękne uczestnictwo we Mszy św., zaangażowanie w liturgię. Było to bardzo budujące.
Oprócz Mszy św. w programie wczasorekolekcji była Droga Krzyżowa w terenie, procesja różańcowa, a także modlitwy i konferencje. Udział w nich układał się w piękne świadectwo roli modlitwy w życiu człowieka.
Wczasorekolekcje to nie tylko modlitwa; był czas na spacery po okolicy, na odpoczynek oraz na dobrą rozrywkę, szczególnie przy ogniskach. W rozmowach wyczuwało się radość i zadowolenie, że ludzie mogli przeżyć takie dni.
Pięknym akcentem była wizyta bp. Mariusza Leszczyńskiego u niepełnosprawnych. Ksiądz Biskup odprawił dla nich Mszę św., wygłosił słowo Boże, razem z nimi spożył obiad, a następnie spotkał się z nimi na rozmowie i wspólnym śpiewie. Ksiądz Biskup zagrał na harmonijce ustnej, wykonując pieśni i piosenki, które słuchający podchwycili śpiewem.
Piękną kartę wczasorekolekcji w Dubience zapisali także wolontariusze. Byli wśród nich alumni naszego Seminarium Duchownego, jak również młodzi ludzie świeccy. Ile miłości bliźniego było w ich posłudze, jak wiele delikatności w odnoszeniu się do każdego człowieka. Tak było w kościele na nabożeństwach, także w czasie posiłków i w wielu innych sytuacjach, jakie stwarza codzienność. W swojej posłudze okazali się Samarytanami wobec Chrystusa obecnego w cierpiącym bliźnim.
Kolejne piękne dni w Dubience przeszły do historii. Były to wczasorekolekcje dla niepełnosprawnych, ale też rekolekcje dla społeczności parafialnej. Nauki rekolekcyjne głosili niepełnosprawni i wolontariusze swoją chrześcijańską postawą i bezinteresownością w służbie bliźniemu. Uczyli nas, jak spożytkować dla siebie krzyż, który zsyła Pan, jak wykorzystać go dla dobra swojego i bliźnich, uczyli nas radości wśród cierpienia czerpanej z łączności z Bogiem.
Takie dni, mamy nadzieję, pozostawią trwały ślad w życiu parafii, a spotkania na kolejnych wczasorekolekcjach umocnią wzajemną więź i pozwolą inaczej spojrzeć na codzienne życiowe krzyże.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Dar serca

2024-05-17 19:46

Małgorzata Pabis

- Cieszymy się, że nasza akcja, którą prowadzimy od wielu już miesięcy, trwa i angażuje wciąż nowe osoby – zapewnia Małgorzata Pabis.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli