Reklama

Niedziela Lubelska

Ruch Śwatło-Życie

Siła oazy

Paweł Wysoki

Setki osób - od dzieci szkolnych po małżeństwa i rodziny - spędzają wakacje na rekolekcjach organizowanych przez Ruch Światło-Życie. Letnie oazy są czasem wypoczynku i modlitwy, okazją do pogłębienia relacji z Bogiem i bliźnimi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 15-dniowych rekolekcjach oazowych, zorganizowanych przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej dla dzieci i młodzieży, uczestniczy ok. 500 osób. Do tego trzeba doliczyć kilkadziesiąt rodzin, które biorą udział w rekolekcjach dedykowanych osobom z kręgów Domowego Kościoła. To daje potężną armię ludzi dostrzegających wartościowy program na życie, pozostawiony w ideałach ks. Franciszka Blachnickiego.

Chrześcijańska formacja

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ruch oazowy rozrasta się; szczególne ożywienie zauważamy w rozwoju kręgów Domowego Kościoła - mówi ks. Jerzy Krawczyk, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. Jak podkreśla, młodzi ludzie chętnie decydują się na chrześcijańską formację nie tylko w czasie wakacji, ale także w ciągu roku nauki i pracy. Ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987) opracował metodę 15-dniowych wakacyjnych rekolekcji przeżyciowych dla różnych grup wiekowych; praca formacyjna zapoczątkowana na oazie jest kontynuowana w małej grupie w parafii. Celem powstałego w ten sposób Ruchu Światło-Życie jest wychowanie dojrzałych chrześcijan i zrealizowanie soborowej wizji Kościoła - wspólnoty wspólnot.

Mimo upływu czasu i zmieniającego się świata idee ks. Blachnickiego nie tracą na aktualności. - Ks. Franciszek Blachnicki, nazywany „prorokiem żywego Kościoła”, pozostawił wciąż aktualne przesłanie. Dla mnie szczególnym odkryciem były słowa o zagrażającym człowiekowi konsumpcjonizmie; to, co on obserwował ponad 30 lat temu na Zachodzie, dziś dotyka nas, którzy utożsamiamy się z wizją życia w fotelu. Ten problem dostrzega także papież Franciszek, który zachęca nas, by wstać z kanapy - mówi ks. J. Krawczyk.

Wypoczynek i modlitwa

Korzystając ze sprawdzonej metody, moderator diecezjalny wraz z zespołem zaangażowanych kapłanów i animatorów przygotował 9 wakacyjnych oaz dla dzieci i młodzieży. Sam poprowadził Oazę Dzieci Bożych dla najmłodszych członków i sympatyków Ruchu Światło-Życie. - Każda oaza ma swój program, który zależy od typu i stopnia. W przypadku dzieci więcej czasu przeznaczamy na wypoczynek, gry i zabawy terenowe, ale wprowadzamy także elementy formacji, których z czasem przybywa - wyjaśnia ks. J. Krawczyk. - Na oazie w Nadrybiu znaleźliśmy czas na wyprawę nad jezioro, wędrowaliśmy ścieżką przyrodniczą, gościliśmy przedstawicieli służb mundurowych. Czas wypełniły gry i zabawy, ale to nie znaczy, że nie było elementów formacyjnych. Dzieci codziennie modliły się i uczestniczyły w Mszy św., uczyły się jak na co dzień żyć blisko Pana Boga - dzielił się moderator.

Reklama

Wraz z wiekiem w programie oazowym przybywa elementów formacyjnych, aż po czas konkretnych decyzji i wyboru pójścia za Chrystusem. - Jestem zbudowany tym, że wiele młodych osób, mimo dylematów serca i różnych propozycji współczesnego świata, decyduje się na osobisty rozwój na drodze Ruchu Światło-Życie - podkreśla ks. Krawczyk. Dla niego wielkim bogactwem oazy, ale też naszej ojczyzny, są członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, którzy podejmują całkowitą abstynencję i w swoich środowiskach dają świadectwo trzeźwego życia. - Oaza jest moją rodziną; drogą rozwoju oraz służby Bogu i bliźniemu - podkreśla kapłan.

W szkole Jezusa

Oazową drogą wędrują tysiące osób. W czasie roku formacyjnego, w małych grupach przy parafiach, trudno dostrzec potęgę wspólnoty. Okazją do dzielenia się radością przyjaźni z Chrystusem są „dni wspólnoty”. Szczególne znaczenie mają te wakacyjne, organizowane w 13. dniu oazy. 11 lipca odbył się pierwszy wakacyjny Dzień Wspólnoty Oazy Wielkiej Gilead. W parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie gościło kilkaset osób z 6 oaz dziecięcych, młodzieżowych i rodzin z Nadrybia, Siostrzytowa, Bychawy, Lublina, Hanny i Nałęczowa.

- Jako młode małżeństwo stwierdziliśmy, że nie możemy sami iść przez życie i poszukiwaliśmy dla nas wspólnoty. Gdy przy parafii powstał krąg Domowego Kościoła, zobaczyliśmy w tym okazję do rozwoju i umocnienia małżeństwa, a także wielką pomoc w chrześcijańskim wychowaniu dzieci - mówią Emilia i Piotr, którzy do Nałęczowa przyjechali z okolic Warszawy. - Rodzinom coraz trudniej jest po chrześcijańsku wychowywać dzieci, a dzięki Domowemu Kościołowi mamy szansę sami wzrastać i dawać przykład naszym dzieciom - podkreślają małżonkowie. Animatorkę Wiktorię, na co dzień mieszkającą na terenie parafii pw. Trójcy Świętej w Lublinie, oaza zachwyciła doświadczeniem żywego Kościoła. - Młodzi szukają Kościoła i chcą żyć wiarą; kiedyś sama szukałam drogi i znalazłam ją dzięki przyjaciołom z oazy, dlatego dziś z radością oddaję swój czas innym. Nie wyobrażam sobie innego życia - podkreśla nastolatka. - Chociaż są wakacje, zapisaliśmy się do szkoły Pana Jezusa. Od najlepszego Nauczyciela uczymy się miłości; nie czekamy na świadectwa, ale sami dajemy je naszym życiem. Naprawdę warto - przekonuje Jaromir.


Podziel się:

Oceń:

2019-07-29 13:13

Wybrane dla Ciebie

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Droga nawrócenia św. Augustyna

Więcej ...

Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 15:59

Karol Porwich/Niedziela

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna - z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych. Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim