Reklama

Zaduszki artystyczne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Oni byli i są nadal ważni w naszym życiu - powiedział na Mszy św. poświęconej zmarłym częstochowskim twórcom kultury ks. Grzegorz Ułamek, organizator "Zaduszek artystycznych", które odbyły się w niedzielę 4 listopada o godz. 19.00 w kościele św. Józefa na Rakowie. Spotkanie zgromadziło wokalistów, instrumentalistów, aktorów, którzy przybyli, aby przez przywołanie Słowa Bożego poprzez recytację fragmentów Biblii, śpiew, muzykę modlić się za artystów, którzy wyruszyli już w drogę do domu Ojca. Świątynię wypełniła rzesza wiernych, którzy poprzez swoją obecność, zapalone znicze dali wyraz zjednoczeniu w modlitewnej pamięci.

Na początku Eucharystii odczytano nazwiska zmarłych artystów, którym poświęcona była modlitwa. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych - ks. kan. Stanisław Jasionek, a homilię wygłosił proboszcz gościnnej parafii - ks. prał. Bronisław Preder. Ksiądz Proboszcz podkreślił, że zmarli twórcy kultury zajmowali się tym, co jest Boskie. Zajmowali się pięknem, a prawdziwy artyzm, piękno prowadzą do Boga, bo domagają się dobra. W epoce postmodernizmu, w której nie istnieją pojęcia prawdy i dobra, która zaciera różnice między dobrem i złem, ostatnią deską ratunku jest pojęcie piękna. W oparciu o nie można odrodzić dobro, dojść do Bożej Prawdy, którą jest Jezus Chrystus, i dojść do życia wiecznego.

Po Mszy św. odbył się koncert poświęcony pamięci zmarłych artystów, w którym wystąpili:

Jasnogórski Kwartet Wokalny "Cantus", Chór "Subito" z Liceum Muzycznego, Kapela "Yanina" w składzie: Janusz Yanina Iwański (gitary, voc.), Marcin Lamch (bass), Łukasz Kluczniak (saksofon altowy), Przemysław Pacan (perkusja). Wokalistami koncertu byli: Lidia Pospieszalska, Marzena Lamch i Robert Amirian. Wśród instrumentalistów mogliśmy usłyszeć wspaniałego saksofonistę Mateusza Pospieszalskiego, Janusza Frączka (instrumenty klawiszowe) i Jurka Sojkę (flet). Bogactwo dźwięków wniósł meksykański instrumentalista grający na perkusjonach - Thomas Sanches. Teksty biblijne recytowali aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie - Czesława Monczka, Elżbieta Jabłonka, Agata Hutyra, Marek Ślosarski i Adam Hutyra. Kierownictwo muzyczne, przygotowanie i prowadzenie chórów zawdzięczamy Marcinowi Pospieszalskiemu. Na zakończenie ten ceniony w całej Polsce artysta podziękował z całego serca wszystkim przyjaciołom - muzykom, którzy przybyli m.in. z Częstochowy, Łodzi, Bydgoszczy, Sosnowca, Katowic, a nawet Warszawy, by bezinteresownie włączyć się we wspólną modlitwę za zmarłych częstochowskich twórców kultury, których talent, czyny, dzieła trwają w naszej pamięci. Jak podkreślił, to modlitewne spotkanie było jeszcze jedną okazją do złożenia hołdu Panu Bogu. "On nas stworzył, Jemu zawdzięczamy życie, talenty, muzykę" - powiedział Marcin Pospieszalski i zaprosił wszystkich artystów do wspólnego odśpiewania utworu Surexit Christus - "Wszystkie dzieła Pańskie błogosławcie Pana".

Ukłony należą się nie tylko samym wykonawcom, ale także ks. Grzegorzowi Ułamkowi, dzięki którego inicjatywie i opiece organizacyjnej odbyły się w naszym mieście po raz pierwszy "Zaduszki artystyczne" .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Więcej ...

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

2024-03-27 18:21

Adobe Stock

Prokuratura postawiła w środę zarzuty pięciu osobom w związku ze sprawą wykorzystania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich jest czterech urzędników resortu sprawiedliwości i „beneficjent funduszu” ks. Michał O. W ramach Funduszu ośrodkowi „Archipelag” miała zostać przyznana dotacja na kwotę blisko 100 milionów złotych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Kościół

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Wiara

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...