Reklama

Trudne pytania

Czy modlić się za czy do Papieża?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II był dla mnie jedynym autorytetem. Jego śmierć zasmuciła mnie bardzo, ale pocieszam się, że on ogląda Boga twarzą w twarz. Oglądając w telewizji relację z pogrzebu Papieża zrozumiałam, że nie tylko ja tak myślę, ale pojawiły się transparenty: santo subito - święty natychmiast. Od tamtej pory modlę się prosząc Jana Pawła II o wstawiennictwo do Boga w moich sprawach. Moja znajoma uważa jednak, że nie można modlić się do kogoś, kto oficjalnie przez Kościół nie został uznany za świętego i że powinnam modlić się za Papieża. Jak to jest, czy rzeczywiście nie powinnam jeszcze prosić Jana Pawła II o wstawiennictwo u Boga?
Anna z Warszawy

Odpowiada: o. dr Gabriel Bartoszewski, kapucyn, postulator wielu procesów beatyfikacyjnych
Oczywiście może się pani modlić za wstawiennictwem Jana Pawła II, ale prywatnie. Kościół rozpoczął proces beatyfikacyjny Papieża Jana Pawła II w oparciu o powszechne przekonanie wiernych o świętości zmarłego Papieża. Aby odpowiedzieć szerzej na to pytanie, należy zastanowić się, na czym polega w Kościele kult prywatny i kult publiczny. Ten pierwszy przejawia się w prywatnych modlitwach, nawiedzaniu grobu czy zamawianiu Mszy św. o rychłą beatyfikację. Mogą to czynić pojedyncze osoby lub nawet grupy, ale te pobożne akty muszą mieć charakter prywatny. Kult publiczny można oddawać tylko tym sługom Bożym, którzy autorytetem Kościoła zostali zaliczeni w poczet świętych lub błogosławionych (por. kan. 1187). Ten kult Janowi Pawłowi II będzie można oddawać dopiero po beatyfikacji.
Nie ma żadnych przeszkód, by wierni, którzy są przekonani o świętości papieża Jana Pawła II, modlili się do Boga za jego wstawiennictwem, przedstawiając swoje prośby lub dziękczynienia. Taki kult prywatny jest bardzo ważny i pożądany.
Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych, prowadząc proces beatyfikacyjny, zwraca uwagę jak rozwija się kult prywatny kandydata do chwały ołtarzy. Dlatego też Kościół popiera tego rodzaju kult, a nawet stara się go zalecać. Żywotność tego kultu przyczynia się do otrzymywania od Boga łask, które niekiedy noszą znamiona cudownych. Wiadomo przecież, że do beatyfikacji sługi Bożego drogą heroiczności cnót, potrzebne jest udowodnienie cudu. Bóg cuda daje jedynie dzięki gorącej i wytrwałej modlitwie zanoszonej za wstawiennictwem sługi Bożego. Zatem wszyscy, którzy prywatnie modlą się do Boga za wstawiennictwem sługi Bożego Jana Pawła II, postępują bardzo dobrze i niewątpliwie będą przyczyniać się do rychłej Jego beatyfikacji.
Podobne zasady co do kultu prywatnego odnoszą się do osób, wobec których nie toczy się proces beatyfikacyjny, ale istnieje wewnętrzne przekonanie, że po zakończeniu świątobliwego życia są zbawieni. Wówczas za pośrednictwem takiej osoby, np. członka rodziny - znanego kapłana, osoby zakonnej lub świeckiej - można modlić się do Boga i prosić o ich wstawiennictwo. Niekiedy takie modlitwy przyczyniają się do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

(not. mat)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35
Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

Więcej ...

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06
Abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

O niemieckiej zbrodni

2024-03-29 15:23
Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...