Reklama

Inauguracja w Instytucie Teologicznym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Październik to miesiąc, w którym wyższe uczelnie po wakacyjnej przerwie powracają do swojej pracy. Profesorowie, pracownicy i studenci Instytutu Teologicznego w Częstochowie 8 października br. uroczyście rozpoczęli kolejny - 37 rok akademicki. Tegoroczna inauguracja miała wymowę wyjątkową, bowiem odbyła się na tle wielkich jubileuszy: 350-lecia cudownej obrony Jasnej Góry, 80-lecia powstania diecezji częstochowskiej, kończącego się Roku Eucharystii.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., której w kościele seminaryjnym przewodniczył abp Stanisław Nowak. W słowie skierowanym do wiernych Metropolita Częstochowski, rozważał tajemnicę Eucharystii - tajemnicę Miłości: „Bóg w swojej miłości do człowieka pozostaje z nami, dlatego Najświętszy Sakrament to dar, który trzeba przyjąć i prawda, którą trzeba nieustannie zgłębiać. Rok Eucharystii nauczył nas odkrywania tajemnic Bożych, wskazał kierunek duchowego rozwoju. Instytut Teologiczny jest wspólnotą studentów, którzy pragną zgłębiać tajemnice Boże. Teologia jest wiedzą, która wymaga wiary, zanurzenia się w Eucharystii. Studiujemy po to, aby poznawać Boga i być Jego świadkami”. Kaznodzieja przypomniał również postać sługi Bożego Jana Pawła II - wielkiego czciciela Jezusa Eucharystycznego oraz zachęcił do wzięcia udziału w Diecezjalnym Kongresie Eucharystycznym, który się wkrótce rozpocznie.
Druga część uroczystości miała miejsce w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Po uroczystym odśpiewaniu przez chór Sióstr Nazaretanek Gaude Mater Polonia, głos zabrał ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk - rektor Instytutu Teologicznego, który przywitał gości przybyłych na uroczystość, m.in.: przedstawicieli wyższych uczelni częstochowskich, dyrektorów Studiów działających przy Instytucie (Archidiecezjalnego Studium Życia Rodzinnego, Studium Duchowości Chrześcijańskiej i Studium Katolickiej Nauki Społecznej, przedstawicieli Niższego Seminarium Duchownego, przedstawicieli Zgromadzeń Zakonnych męskich i żeńskich, Kapituł, Kurii Metropolitalnej, władz państwowych i samorządowych.
W dalszej części Rektor uczelni przedłożył sprawozdanie z działalności naukowo-dydaktycznej Instytutu Teologicznego za rok akademicki 2004/2005. W ubiegłym roku studiowało 251 osób, zajęcia prowadzone były przez 38 wykładowców, uczęszczano na 15 seminariów z różnych dyscyplin teologicznych i filozoficznych, 39 studentów otrzymało dyplomy magisterskie, 4 słuchaczy przebywało na urlopie dziekańskim. Obecnie Instytut rozpoczyna rok akademicki liczbą 220 studentów.
Następnie głos zabrał Ksiądz Arcybiskup, który akcentując jubileusz 80-lecia istnienia Archidiecezji Częstochowskiej przypomniał, że Kościołowi (także temu naszemu, partykularnemu) potrzebna jest teologia. Dlatego też dziękował za istnienie Instytutu i życzył Uczelni dalszego rozwoju.
Obecny na inauguracji prezydent Tadeusz Wrona przypomniał niezwykłe chwile, jakie przeżywaliśmy w związku z chorobą i śmiercią Papieża Polaka. Wskazał na złożony przez niego wyjątkowy dar dla Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej z okazji 350-lecia cudownej obrony, jakimi są korony pobłogosławione w przeddzień śmierci. Wszystko to - podsumował Prezydent - stanowi zachętę do studiowania papieskiego nauczania i wprowadzania w życie nauki i wskazań naszego Wielkiego Rodaka. Słowa życzeń dalszego rozwoju Instytutu przekazał także poseł Szymon Giżyński.
Następnie słowo do zebranych skierował ks. prof. dr hab. Stanisław Hałas - prodziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Przekazując pozdrowienia i życzenia od władz krakowskiej uczelni podkreślił, że „Celem Instytutu jest czuwanie nad rozwojem nauk teologicznych. Zdobywanie magisterskiego stopnia niesie ze sobą także zgłębianie myśli Jana Pawła II. Wiemy wszyscy, że nadszedł czas, aby pamiętając o przyszłych pokoleniach zabrać się do systematycznego pochylenia nad życiem i myślą Papieża”.
Szczególnym punktem inauguracji było uroczyste ślubowanie studentów I roku, które prowadził ks. dr Jan Sambor - prorektor Instytutu. W poczet studentów włączonych zostało 30 osób. Po immatrykulacji Rektor Instytutu wręczył absolwentom uczelni dyplomy magisterskie. Słowa wdzięczności pod adresem wspólnoty Instytutu wypowiedziała przedstawicielka studentów VI roku - s. Maria Skwierczyńska (Oblatka Serca Jezusa).
Następnie wszyscy zebrani wysłuchali wykładu inauguracyjnego pt. Starotestamentowe zapowiedzi Eucharystii ks. prof. dr hab. Antoniego Troniny - biblisty z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. „Ofiary dziękczynne Starego Testamentu są prototypami Ofiary Eucharystycznej. Eucharystia buduje Kościół tak, jak ofiary żydowskie budowały wspólnoty naszych starszych braci w wierze - wyjaśniał Prelegent. Podobnie Kościół - karmi się ustawicznie Eucharystią”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Więcej ...

Adam Chmielowski - porzucił sztukę i został św. Bratem Albertem

Św. Brat Albert Chmielowski

Archiwum bp. Mariusza Leszczyńskiego

Św. Brat Albert Chmielowski

Adam Chmielowski do pewnego czasu żył jak prawdziwy artysta. Był gościem na salonach, przyjacielem wielkich postaci, sławnych malarzy i pisarzy. Dążąc do doskonałości artystycznej, odkrył inną doskonałość-służbę ubogim. Zobaczył nędzę człowieka i z ubogimi pozostał do końca życia.

Więcej ...

Diecezja Sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

2024-06-17 13:37

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy