Reklama

Jubileusz 25-lecia obecności Misjonarzy Klaretynów w Krzydlinie Małej

Mówią o Chrystusie na całym świecie

Niedziela dolnośląska 43/2005

O historii i pracy Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów Agnieszce Bugale opowiada superior Domu we Wrocławiu, ks. prof. Piotr Liszka CMF*.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Synem Niepokalanego Serca Maryi jest ten, kto płonie miłością i rozpala nią wszystko na swej drodze. Kto skutecznie pragnie i wszelkimi środkami usiłuje rozpalić wszystkich ludzi ogniem Boskiej miłości. Nic go nie odstrasza, raduje się w niedostatku, podejmuje trudy, chętnie się poświęca, znajduje upodobanie w oszczerstwach i radość w udrękach. Myśli wyłącznie o tym jak naśladować Jezusa Chrystusa w modlitwie, pracy i cierpieniu, zawsze i jedynie starając się o większą chwałę Boga i zbawienie dusz”.
Św. Antoni Maria Klaret, założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów.

Klaretyni w Polsce

Wszystko zaczęło się od czasów I wojny światowej. Ok. 1916 r. klaretyni hiszpańscy zapuścili się na tereny Dolnego Śląska w poszukiwaniu powołań. Tu przyłączyło się do nich ok. 20 ludzi, którzy znali język polski, choć przecież te tereny należały formalnie do Niemiec. W latach 20. i 30. przyszli zakonnicy wyjeżdżali do Hiszpanii i tam miała miejsce ich formacja duchowa (nowicjat). Z czasem zaczęli zakładać domy zgromadzeń na terenie Niemiec. To oni właśnie dali fundament prowincji niemieckiej. Historia Misjonarzy Klaretynów w Polsce rozpoczyna się osiem lat po założeniu w Spaichingen pierwszej placówki w Niemczech. W roku 1932 śląscy klaretyni otworzyli nadgraniczną parafię w Miedarach koło Tarnowskich Gór, która od powojennej zmiany granic znajduje się na terenie Polski. Tam była pierwsza Msza św. sprawowana przez klaretynów w języku polskim. Jednak na tereny II Rzeczpospolitej nie udało się przejść. Dopiero później, gdy w Paczynie powstała druga placówka i po 1945 r. te tereny zaczęły formalnie należeć do Polski, oba domy pozwoliły na utworzenie administracji polskiej z delegaturą zależną od prowincji niemieckich. Po pewnym czasie obie placówki przeszły pod władzę Generalnych Przełożonych w Rzymie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Klaretyni we Wrocławiu

Wspólnota Misjonarzy w Polsce rozrastała się powoli. Dopiero w 1973 r. o. Stanisław Piórkowski kupił dom we Wrocławiu przy ul. Wieniawskiego. Rok później wstąpiła do Zgromadzenia duża grupa młodych ludzi. Spora część tych, którzy wtedy przyszli, w 1981r. przyjęła święcenia kapłańskie. Wśród nich byłem również ja… Tak naprawdę dopiero od tego czasu mogła zacząć powstawać Prowincja Polska. Formalnie powstała w 1993 r. Ta grupa misjonarzy jest o tyle szczególna, że cała ich formacja duchowa odbyła się tu, we Wrocławiu. Nie musieli, jak ich poprzednicy, wyjeżdżać do Hiszpanii, a po wojnie do domów niemieckich. Czas postulantatu, nowicjatu, aż do święceń przebiegał we wrocławskim Domu.

Reklama

Centrum Duchowości Klaretyńskiej

W 1980 r. Misjonarze Klaretyni objęli placówkę w Krzydlinie Małej niedaleko Wołowa. Po kilku latach rozpoczęto budowę plebanii i Domu Rekolekcyjnego. Dziś Centrum Duchowości Klaretyńskiej to połączenie kilku istotnych dla klaretynów „instytucji”: nowicjatu Zgromadzenia, parafii św. Michała Archanioła i domu rekolekcyjnego. Zatem miejsce to służy przede wszystkim rozwijaniu duchowości klaretyńskiej członków Zgromadzenia. Oprócz formacji kandydatów do Zgromadzenia (nowicjat) odbywają się tutaj rekolekcje zakonne dla członków Zgromadzenia, ale na rekolekcje zapraszamy również inne osoby, którym bliski jest nasz misyjny charyzmat. Tutaj zatem odbywają się rekolekcje dla młodzieży męskiej poszukującej swojego powołania, dla różnych grup i ruchów eklezjalnych prowadzonych przez naszych misjonarzy. Do naszego domu rekolekcyjnego zapraszamy także wszystkich członków różnego rodzaju duszpasterstw niepowiązanych z naszym charyzmatem razem z ich opiekunami. Miejsce w naszym domu oferujemy także osobom duchownym i zakonnym, które chcą tutaj zorganizować swoje ćwiczenia duchowne.

Inne placówki i formacja

Oprócz tych wszystkich miejsc, o których do tej pory opowiadałem, klaretyni pracują jeszcze w parafii w Łodzi, to jest miejska parafia, i od 2003 r. w Kudowie-Zdroju, gdzie obecnie jest klaretyński postulantat, czyli czas, w którym kandydat do Zgromadzenia zdobywa ogólne wykształcenie humanistyczne. Jest to czas niezwykle potrzebny, zwłaszcza że dzisiaj ludzie mają ogromne braki ogólnokulturowe. Po tym czasie kandydat odbywa rok nowicjatu, właśnie w Krzydlinie Małej i później rozpoczyna sześcioletnie studia teologiczne we Wrocławiu. Pierwsze dwa lata studiów filozoficznych alumni odbywają u Franciszkanów na Karłowicach, a cztery lata teologii w budynku Metropolitarnego Wyższego Seminarium Duchownego w ramach struktury PWT.

Klaretyni na świecie

W tej chwili jest na całym świecie ok. dwóch tysięcy klaretyńskich kapłanów, w tym czterdziestu, którzy wyszyli z Polski, z wrocławskiego Domu. Pracujemy w dziesięciu krajach. W Niemczech, w Czechach, na Słowacji, Białorusi, Syberii. Nasze Domy są w Birmie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej i na Kubie. W każdym z tych miejsc praca wygląda zupełnie inaczej. Warto zwrócić uwagę, że słowo „misje” ma dziś zupełnie inne znaczenie niż 20 lat temu. Placówki niemieckie obejmują Hindusi, którzy w swoim kraju mają ok. stu pięćdziesięciu kapłanów i tyle samo kleryków. Hindusi, którzy przecież korzystali z pomocy niemieckich i polskich klaretynów. Być może to konkretne owoce tej misyjnej pracy, ale trzeba popatrzeć przez pryzmat tych liczb na to, co dzieje się z Europą, dokąd ona zmierza. Skoro potrzebujemy wsparcia kapłanów z Azji? My, którzy do tej pory sami formowaliśmy ich dla niej? To jest ważne pytanie: Jakie są nasze, misjonarzy, zadania dziś? To trudny problem, musimy podjąć rozmowę o tym, jak ewangelizacja ma dziś wyglądać i dokąd powinniśmy jeździć jako misjonarze.

* Ks. prof. Piotr Liszka CMF - dr hab. teologii dogmatycznej PWT Wrocław i dr teologii dogmatycznej KUL, mgr matematyki UŚl, ur. 19.01.1951 w Chorzowie. Wykłada teologię dogmatyczną.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki dziesięciorga dzieci

2024-06-07 22:02
Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

ks. Andrzej Adamiak

Ostatnie pożegnanie ś.p. Marii Chlipały

Jej dzieciom zabraknie teraz osoby, którą nazywały prawdziwą przyjaciółką, chętną i otwartą do szczerych rozmów, troskliwą i opiekuńczą mamą – powiedział bp Ignacy Dec o Marii Chlipale, mamie kapłana i siostry zakonnej.

Więcej ...

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

2024-06-17 09:22
Krzysztof Zanussi
przed projekcją „Spirali”

Małgorzata Godzisz

Krzysztof Zanussi przed projekcją „Spirali”

Krzysztof Zanussi, jeden z najbardziej utytułowanych polskich twórców filmowych obchodzi dziś, 17 czerwca, 85. urodziny. "Odeszła ode mnie nadzieja na proste recepty, bo wszelka mądrość jest jednak złożona i ukryta, nie daje się zamknąć prostymi sloganami" - powiedział reżyser w rozmowie z KAI. Krzysztof Zanussi jako pierwszy polski reżyser otrzymał w 1984 roku Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Twórca zasiadał w Papieskiej Radzie ds. Kultury, nadano mu trzynaście doktoratów honoris causa.

Więcej ...

Spotkanie Rodzin Wielodzietnych w Jodłówce

2024-06-17 10:34
Wokół bł. Rodziny Ulmów

ks. Piotr Czarniecki

Wokół bł. Rodziny Ulmów

W niedzielę, 16 czerwca 2024 r., przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce po raz 8. odbyło się spotkanie rodzin wielodzietnych. Tym razem towarzyszyła im bł. Rodzina Ulmów, której relikwie wprowadzono w tym dniu do świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy