Reklama

Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Seminarium Duchowne - to współczesny Wieczernik. Jest to wyjątkowe miejsce dojrzewania powołania, modlitwy i oczekiwania na podjęcie misji ewangelizacyjnej, do której powołuje kapłanów sam Jezus Chrystus:
„Nie wyście Mnie wybrali, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał” (J 15, 16).
Seminarium Duchowne jest zawsze postrzegane jako wspólnota osób i instytucja. W tym samym domu seminarzysta mieszka, uczy się i kształtuje swoje sumienie i osobowość kapłańską. Nie ma poza domem rodzinnym takiej instytucji i formy życia, w której te trzy funkcje byłyby tak ściśle związane w tej samej przestrzeni i tym samym czasie. Dlatego każdy alumn tworzy w jakiś sposób historię tej instytucji, wrasta w nią mocą swojego ducha, odwagą podejmowanych i wypełnianych zadań, twórczą inicjatywą w realizacji powołania, skrywając w swoim sercu niejednokrotnie uczucia wdzięczności i wielkiej troski o tę wspólnotę. Powołany do kapłaństwa służebnego jest „z ludzi brany, dla ludzi bywa ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga” (Hbr 5,1). Od początku zatem formacji, a także przez cały czas jej trwania, drogą interakcji oraz przy pomocy innych sposobów i metod, powołany powinien urzeczywistnić swoje człowieczeństwo”. Powołani do posługi kapłańskiej muszą bowiem przebyć tę drogę, jaką przebyli Apostołowie u boku Chrystusa, stając się jak oni „wspólnotą wychowawczą w drodze”.
Historia powstania Seminarium w Łomży sięga roku 1919 r. Seminarium w Łomży w czasie wojny było nieczynne. Naukę wznowiono 15 sierpnia 1945 r., po sześciu latach przerwy. Cały dom seminaryjny składa się z trzech części. Pierwsza część jest najstarsza. Składają się na nią dawne budynki zaborcy rosyjskiego - dziś w większości stanowią one Katolicką Bursę Szkolną. Starą i nowe części łączy kaplica - serce tego domu.
Diecezja łomżyńska była i jest typowo rolnicza, przeto kandydaci rekrutowali się przeważnie ze wsi. W 1952 r. naukę w seminarium rozpoczęli alumni Ojców Kapucynów, którzy studiowali w WSD w Łomży do 1964 r. Początkowo Seminarium łomżyńskie posiadało uprawnienia tylko szkół średnich. Statut Seminarium został zatwierdzony w 1927 r. W 1929 r. bp Stanisław Łukomski wystąpił z petycją do ministerstwa, by zaliczyć Seminarium do uczelni wyższych. Rozporządzenie ministerstwa weszło w życie z dniem 1 września1938 r.
Po złączeniu się Seminarium łomżyńskiego z Uniwersytetem im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego wszyscy alumni kończą studia ze stopniem magistra. Rok akademicki w seminarium trwa od października do czerwca. Alumni mają około trzech miesięcy wakacji. Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego, obecnie skomputeryzowana, została wciągnięta do federacji „Fides”.
Życie w Seminarium to nie przypadkowa przygoda, ale konkretny wysiłek duchowy i naukowy alumnów, poprzez który stopniowo przybliżają się do kapłaństwa. Pierwszą oznakę przynależności do stanu duchownego stanowi sutanna. Kolejnym etapem są posługi lektora i akolity. Święcenia diakonatu i kapłańskie najważniejsze dla alumnów są udzielane w katedrze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: czy królestwo Boże rośnie w Tobie?

2024-06-16 19:08

Archidiecezja Łódzka

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kard. Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

Więcej ...

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

2024-06-17 09:22
Krzysztof Zanussi
przed projekcją „Spirali”

Małgorzata Godzisz

Krzysztof Zanussi przed projekcją „Spirali”

Krzysztof Zanussi, jeden z najbardziej utytułowanych polskich twórców filmowych obchodzi dziś, 17 czerwca, 85. urodziny. "Odeszła ode mnie nadzieja na proste recepty, bo wszelka mądrość jest jednak złożona i ukryta, nie daje się zamknąć prostymi sloganami" - powiedział reżyser w rozmowie z KAI. Krzysztof Zanussi jako pierwszy polski reżyser otrzymał w 1984 roku Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Twórca zasiadał w Papieskiej Radzie ds. Kultury, nadano mu trzynaście doktoratów honoris causa.

Więcej ...

Diecezja Sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

2024-06-17 13:37

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy