Reklama

X Pielgrzymka rodzin do sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe w Pabianicach

Chrześcijańska rodzina - ostoja wolności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 64. rocznicę męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Marii Kolbego, który w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w 1941 r. oddał swe życie za ojca rodziny, dobrowolnie zgłaszając się na śmierć głodową - do jego sanktuarium w Pabianicach już po raz dziesiąty pielgrzymowały w niedzielę, 9 października, rodziny z archidiecezji łódzkiej. Przypomnijmy, że przed 23 laty Papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze o. Maksymiliana, franciszkanina, misjonarza, wybitnego twórcę i organizatora katolickich mediów w Polsce, a także w Japonii.
Jubileuszowej 10 Pielgrzymce przewodniczył metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, z którego inspiracji zrodził się przed 10 laty ten rodzinny ruch pielgrzymkowy, mający w intencji godność, trwałość i szczęście chrześcijańskiej rodziny.
W pabianickim sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe uroczystości religijne poprzedził koncert pieśni maryjnych i patriotycznych w ujmującym wykonaniu chórów pabianickich. Po ingresie uczestniczących w uroczystościach biskupów - z plebanii sanktuarium do pobliskiego pomnika Ojca Świętego - modlono się o beatyfikację Jana Pawła II, Wielkiego Papieża i Wielkiego Polaka.
Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski (to w archidiecezji gdańskiej zrodził się przed laty wielki ruch społecznej solidarności, sprzeciwiający się także degradacji polskiej rodziny), a w koncelebrze uczestniczyli abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa i bp Ireneusz Pękalski oraz przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego z archidiecezji łódzkiej i spoza jej granic. Obecni byli także ostatni prezydent Rzeczpospolitej na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski i redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela ks. inf. Ireneusz Skubiś.
Witając wiernych, pielgrzymów, duchowieństwo, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz wszystkich zaproszonych gości, abp Władysław Ziółek przypomniał, że jeszcze w ubiegłym roku Jan Paweł II gorąco dziękował uczestnikom poprzedniej Pielgrzymki Rodzin, dając wyraz ogromnej wadze, jaką przywiązywał do roli rodziny w życiu społecznym, w życiu narodu i trwaniu naszej chrześcijańskiej cywilizacji. Wobec kryzysu rodziny we współczesnym świecie nie wolno zapomnieć o tym, co Ewangelia mówi o rodzinie; trzeba więc umacniać wiarę i przekonanie, że rodzina jest wyrazem woli samego Boga jako związek kobiety i mężczyzny, otwarty na przyjęcie nowych istot ludzkich.
W swej homilii abp Tadeusz Gocłowski silnie podkreślił tę właśnie ewangeliczną rangę rodziny jako podstawowej wspólnoty rodziców - kobiety i mężczyzny - i dzieci. „Gdy rodzina była moralnie silna, cywilizacje rozkwitały, a gdy pogrążała się w kryzysie, następowała cywilizacyjna dekadencja - podkreślił Ksiądz Arcybiskup. - Ta prawidłowość obowiązuje nadal, a poważnym dzisiejszym zagrożeniem rodziny jest szerzący się permisywizm moralny, brak moralnego rygoru”. Metropolita Gdański przywołał także imiona św. Faustyny Kowalskiej i sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, jako przykłady duchowej i heroicznej troski o ochronę życia ludzkiego. „Państwo powinno podjąć politykę prorodzinną - powiedział abp Gocłowski, przypominając, że obecnie rodzi się w Polsce dwukrotnie mniej dzieci niż przed 20 laty. - Chrześcijańska rodzina jest nie tylko fundamentalną ewangeliczną instytucją życia społecznego, ale i tą ważną przestrzenią, w której rozwija się wolność człowieka.
W trudnych i mrocznych czasach - wojen, okupacji opresji komunistycznej - to w rodzinach i w Kościele przechowała się wolność. I dzisiaj Kościół i rodzina, rodzina i Kościół - są przestrzenią wolności duchowej i moralnej”.
Podczas Mszy św. metropolita łódzki abp Władysław Ziółek dokonał uroczystego Aktu zawierzenia rodzin Niepokalanej i św. Maksymilianowi.
Ks. prał. Ryszard Olszewski, kustosz sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach, serdecznie podziękował uczestnikom jubileuszowej Pielgrzymi Rodzin za ich świadectwo, modlitwy i codzienną trudną, ale piękną troskę o chrześcijańską rodzinę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Adobe Stock

8 maja to wyjątkowe święto dla czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej i odmawiających nowennę pompejańską. To dzień poświęcenia Sanktuarium Królowej Różańca Świętego.

Więcej ...

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Więcej ...

Kolejny czarny dym nad Watykanem!

2025-05-08 11:52

Vatican Media

W drugim i trzecim głosowaniu na konklawe w czwartek kardynałowie nie wybrali papieża. Z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się przed południem czarny dym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...