Reklama

Dar „Niedzieli”

Niedziela łódzka 43/2005

Tegoroczna pielgrzymka czytelników „Niedzieli” na Jasną Górę była wielkim wydarzeniem dla pielgrzymów łódzkich. Nasza archidiecezja, jako pierwsza z edycji diecezjalnych, otrzymała bowiem kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz dziewiąty na Jasnej Górze zgromadzili się redaktorzy, dziennikarze, czytelnicy i przyjaciele Niedzieli. Ten największy tygodnik katolicki w Polsce ukazuje się w wersji ogólnopolskiej i w 21 wydaniach diecezjalnych. Specjalna edycja skierowana jest także do Polaków w Chicago.
Pielgrzymkę rozpoczęła w Bazylice Jasnogórskiej Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Adam Lepa, a współkoncelebrowali księża redaktorzy odpowiedzialni za poszczególne edycje diecezjalne oraz kapłani zaprzyjaźnieni z redakcją.
Podczas spotkania w Bazylice archidiecezja łódzka, w której edycja diecezjalna Niedzieli ukazała się najwcześniej, bo już 11 kwietnia 1993 r., została wyróżniona w sposób szczególny. Redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś przekazał na ręce bp Adama Lepy kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, wyrażając życzenie „aby obraz był łącznikiem między Łodzią a Częstochową”. Przyjmując obraz w imieniu naszej archidiecezji, bp Adam Lepa powiedział: „Ogromnie się cieszymy, że zostaliśmy w taki sposób wyróżnieni. To nas zobowiązuje, żeby, patrząc w obraz Matki Bożej, głębiej niż dotąd myśleć o zadaniach prasy katolickiej i podjąć to najważniejsze zadanie, jakim jest apostolstwo prasy”.
Redaktorem odpowiedzialnym za Niedzielę Łódzką jest od 1 marca 1996 r. ks. dr Waldemar Kulbat, z którym współpracuje wielu dziennikarzy. Ukazują oni życie Kościoła łódzkiego i poszczególnych wspólnot parafialnych oraz dokonują oceny bieżących zjawisk społecznych, religijnych i kulturowych w świetle ewangelizacji. Rola i znaczenie prasy katolickiej są niebagatelne: prasa skłania do myślenia, pokazuje prawdziwą drogę Kościoła i drogę człowieka do Boga.
Po zakończeniu Eucharystii pielgrzymka była kontynuowana w Auli im. Jana Pawła II. Kulminacyjnym punktem tego spotkania było wręczenie medali „Mater Verbi” osobom najbardziej zasłużonym w rozwój chrześcijańskiej kultury. Z naszej archidiecezji medalem „Mater Verbi” został wyróżniony ks. Jan Wiktorowski, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu. Ksiądz Wiktorowski z wielkim zaangażowaniem odnosi się do sprawy ewangelizacji poprzez propagowanie Niedzieli.
Medal „Mater Verbi” otrzymała też dr Małgorzata Bartyzel, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. „Gdy pod okiem Królowej Polski dostaje się takie wyróżnienie, to znaczy, że warto było się angażować. Jest to także nowe zobowiązanie, że nie można przestać i że to zaangażowanie powinno być coraz pełniejsze” - powiedziała Małgorzata Bartyzel.
Laureatem medalu „Mater Verbi” został również dziennikarz Henryk Tomczyk, współpracujący z Łódzką Niedzielą. „Nagroda jest dla mnie wyzwaniem do służby słowu, poprzez które realizowane jest dzieło ewangelizacji, a także takie wartości jak prawda, dobro, piękno” - powiedział wzruszony Henryk Tomczyk.
Warto wspomnieć o jeszcze jednym łódzkim akcencie spotkania. W trakcie uroczystości Dzieci z Ogniska przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej wręczyły Redaktorowi Naczelnemu Niedzieli kwiaty i wyraziły podziękowania za wielkie serce i ogromną pomoc w działalności Ogniska, zorganizowaną przez Czytelników Niedzieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

2024-06-17 09:22
Krzysztof Zanussi
przed projekcją „Spirali”

Małgorzata Godzisz

Krzysztof Zanussi przed projekcją „Spirali”

Krzysztof Zanussi, jeden z najbardziej utytułowanych polskich twórców filmowych obchodzi dziś, 17 czerwca, 85. urodziny. "Odeszła ode mnie nadzieja na proste recepty, bo wszelka mądrość jest jednak złożona i ukryta, nie daje się zamknąć prostymi sloganami" - powiedział reżyser w rozmowie z KAI. Krzysztof Zanussi jako pierwszy polski reżyser otrzymał w 1984 roku Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Twórca zasiadał w Papieskiej Radzie ds. Kultury, nadano mu trzynaście doktoratów honoris causa.

Więcej ...

Lektura nie tylko dla parafian

2024-06-16 17:01
Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

archiwum parafii św. Józefa

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

W diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole zaprezentowano dzisiaj dwie publikacje dokumentujące dawne i najnowsze dzieje wspólnoty parafialnej na szerokim tle dzielnicy.

Więcej ...

Finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-06-17 11:04

Mat. prasowy

W dniach 10-11 czerwca 2024 r. w Niepokalanowie miał miejsce finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy