Reklama

Z wizytą w parafii

Pod opieką Matki Bożej Szkaplerznej

Niedziela płocka 43/2005

26 września bp Stanisław Wielgus wizytował parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Żmijewie Kościelnym. Parafię erygowano w XVI w. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1411 r. Akta wizytacyjne podają, że parafia posiadała wówczas kościół drewniany i drewnianą dzwonnicę z dwoma dzwonami. Niestety, kościół spłonął w 1863 r. Obecny, murowany, neogotycki prostokątny kościół powstał w latach 1873-74. Konsekrował go w 1885 r. bp Henryk Kossowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Żmijewie

Patron parafii: Najświętsza Maryja Panna Szkaplerzna
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela
Dekanat: mławski
Miejscowości: Bołąki, Borzymy, Gaje, Grzymki, Jeże, Korzybie, Kuce, Młodynin, Piegłowo-Kolonia, Piegłowo Nowe, Piegłowo Wieś, Ponki, Rosochy, Szawły-Trojany, Tyszki, Żmijewo.
Administrator: ks. Wiesław Mordon
Organista: Bogdan Moszczyński
Zakrystian: Jerzy Majewski
W parafii działają: rada parafialna, Akcja Katolicka, asysta procesyjna, koła Żywego Różańca (4), służba liturgiczna (ministranci, lektorzy, komentatorzy)
Współpracują z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna z Rosoch i Piegłowa
Msze św. w niedzielę: 9.00, 11.30

Charakterystyka parafii

Licząca około tysiąca wiernych parafia leży na terenie dwóch gmin: Szydłowo i Stupsk. Parafianie utrzymują się głównie z rolnictwa. W skład parafii wchodzi 16 miejscowości, które są dość oddalone od siebie i, niestety, coraz bardziej się wyludniają. „W znacznej mierze młodsze pokolenie ze względu na przemiany społeczno-gospodarcze opuszcza rodzinne miejscowości i udaje się za chlebem do miast, gdzie widzi swoją przyszłość, w związku z czym w parafii pozostają w większości emeryci i renciści” - mówił w swoim sprawozdaniu administrujący parafią zaledwie od dwóch miesięcy ks. Wiesław Mordon.
Prawie wszyscy mieszkańcy są katolikami, oprócz jednej rodziny należącej do Świadków Jehowy. Niemal wszyscy przyjmują też kapłana z wizytą kolędową. „Parafianie są oddani Bogu i Kościołowi, a także angażują się w życie religijne wspólnoty. Nie brakuje też rodzin przeciętnych pod względem religijnym i obojętnych. Jestem mile zaskoczony frekwencją na Mszach św., która wynosi 40% ogółu parafian” - mówi ks. Mordon. Wiara żmijewskich parafian przejawia się również w konkretnych czynach - od wielu lat organizowana jest zbiórka zboża na Seminarium Duchowne w Płocku.
Parafia przeżywa nie tylko radości, ale także bolączki, do których - jak w wielu miejscach naszej ojczyzny - należy choroba alkoholowa, która zniewala coraz więcej osób. Nowy zarządca parafii ma duże doświadczenie w pracy trzeźwościowej i już zaczął wykorzystywać je na nowej placówce. W sierpniu zorganizował spotkanie z trzeźwiejącymi alkoholikami z Płocka, spośród których jeden złożył świadectwo swojej drogi ku trzeźwości. Planowane są kolejne spotkania.

Życie religijne i duszpasterstwo

Parafianie dość licznie przystępują do sakramentu pokuty i do Komunii św. W rekolekcjach adwentowych uczestniczy 45% parafian, w rekolekcjach wielkopostnych - nieco więcej. Wierni chętnie uczestniczą w nabożeństwach majowych i czerwcowych nie tylko w świątyni, ale także przy figurach na wsiach. „Dużą popularnością cieszą się nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny - myślę, że z tej racji, że jest ona patronką naszej parafii. Nie wystarczały jednak dla serc wiernych dotychczasowe maryjne nabożeństwa pierwszosobotnie i październikowe, stąd też z inicjatywy wiernych od miesiąca są śpiewane Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny, a od dwóch tygodni w każdą środę są odprawiane nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Pragniemy, aby od października w naszej świątyni 13. dnia każdego miesiąca był rozważany Różaniec fatimski połączony z procesją” - dodaje Administrator parafii. Popularnością cieszą się także nabożeństwa poświęcenia pól. „Bardzo mile jestem zaskoczony dożynkami parafialnymi, które są obchodzone uroczyście i z wielkim przeżyciem religijnym” - mówi ks. Wiesław.
Dużą popularnością cieszy się odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej. Parafianie chętnie uczestniczą w Gorzkich żalach, Drodze Krzyżowej i Triduum Paschalnym. Prawie wszystkie dzieci i młodzież uczestniczą w katechizacji szkolnej, którą dla przygotowujących się do bierzmowania uzupełnia katecheza parafialna, odbywają się również spotkania dzieci i rodziców przed I Komunią św. i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Owocem życia duchowego parafii jest między innymi nowe powołanie zakonne, które zrodziło się 2 miesiące temu w sercu jednej z parafianek.
Najbardziej widocznym dowodem włączenia się parafian w życie pastoralne i materialne wspólnoty są poszczególne grupy duszpasterskie i modlitewne.
W parafialnym kole Akcji Katolickiej jest czterech mężczyzn, którzy są także członkami rady parafialnej. Akcja koordynuje pracę poszczególnych grup parafialnych, ponadto obsługuje liturgię, organizuje pielgrzymki, wysyła dzieci i młodzież na kolonie Caritas, wspólnie z Księdzem Proboszczem organizuje fundusze i funduje bożonarodzeniowe paczki dla najbiedniejszych dzieci i ministrantów. Reprezentuje także parafię na zewnątrz, np. podczas Dni Pastoralnych. Jeden z członków Akcji kandydował również na posła RP w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
Rada parafialna spotyka się kilka razy w roku w gronie 33 osób. Sprawozdania z narad są czytane w kościele oraz wywieszane w gablocie. Rada współpracuje z władzami gmin Szydłowo i Stupsk oraz sołtysami poszczególnych miejscowości. Owocem tej współpracy jest propozycja ze strony Rady Gminy Stupsk, aby parafia wykorzystała wyremontowany budynek w Żmijewie dla celów społecznych. „Planujemy, że w niedługim czasie wykorzystamy ten obiekt na świetlicę dla dzieci i młodzieży, gdzie będą mogli spotykać się wspólnie i formować swoją osobowość w duchu chrześcijańskim” - mówił w swoim sprawozdaniu przedstawiciel rady.
Asysta procesyjna liczy 31 osób, w większości kobiet, które biorą czynny udział w procesjach. Przynależność do asysty oprócz uświetniania nabożeństw wiąże się także z formacją podczas kilku w ciągu roku spotkań z opiekunem.
W parafii działają 4 koła Żywego Różańca. Koło w Piegłowie Nowym liczy 20 członkiń w wieku od 20 do 84 lat, a jego tradycja sięga lat 30. XX w. Działalność koła wygasła w czasie wojny, jednak wkrótce po okupacji ponownie zostało założone w latach 50. Koło Piegłowo Wieś połączone z Piegłowem Kolonią liczy 12 członkiń. Istniało w latach 1955-65. Jego działalność została wznowiona w 1992 r. Koło w Rosochach liczy 15 członkiń. Istniało jeszcze przed wojną i zaraz po wyzwoleniu, w pewnym okresie w Rosochach działały nawet 2 koła. Po krótkiej przerwie w działalności założono nowe kółko, które działa do dziś. Koło we wsi Żmijewo, połączone z Trojanami liczy 15 członkiń i również ma długoletnią tradycję.
Ministrantów jest w parafii Żmijewo 32. Oprócz służby przy ołtarzu podczas Mszy i nabożeństw raz w tygodniu gromadzą się na spotkania formacyjne. Ponadto pomagają w dekoracji świątyni, żłóbka, grobu Pańskiego, przy którym także w Wielkim Tygodniu pełnią wartę, uczestniczą także w pielgrzymkach do miejsc świętych, a niektórzy w Forum Młodzieży Mazowsza i w uroczystościach ku czci św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Wśród służby liturgicznej są także lektorzy i komentatorzy.
Z parafią współpracują również druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Rosoch i Piegłowa. „Nasza działalność w parafii Żmijewo polega nie tylko na ratowaniu ludzi i ich mienia, ale również bierzemy czynny udział w uroczystościach kościelnych. (…) Pomagamy także Proboszczowi w pracach porządkowych w obrębie kościoła, plebanii i cmentarzy” - mówił podczas spotkania z Księdzem Biskupem przedstawiciel strażaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Przedstawiając dokonania materialne parafii od ostatniej wizytacji, nowy administrator zastrzegł, że sprawozdanie to może być niepełne z tego względu, że jest tu od niedawna. Ze sprawozdania widać jednak, iż prace rozpoczęte przez poprzedniego proboszcza ks. Krzysztofa Zakrzewskiego nabrały teraz rozmachu, a do nich dołączyły nowe. Za poprzednika zainstalowano dzwony elektroniczne, wyremontowano kancelarię parafialną i jedno pomieszczenie na plebanii, którą także zabezpieczono przed włamaniem. Pomalowano ławki w kościele, powiększono prezbiterium.
Od czasu, gdy parafią administruje ks. Wiesław Mordon, udało się już odnowić figurę św. Jana Chrzciciela, pomalować jej kamienny postument, odnowić wokół niego ogrodzenie, pomalować bramy i furtki przy kościele i na cmentarzu parafialnym, odnowić krzyże, oczyścić z chwastu cmentarz zabytkowy, wyrównać na nim teren, wyciąć krzewy na cmentarzu i wokół plebanii. Usunięto także cztery drzewa zagrażające bezpieczeństwu. Do dziś trwa gruntowny remont na plebanii: jest już zainstalowane ogrzewanie centralne z piecem na paliwo tradycyjne, wybudowano nową łazienkę, wymieniono instalację elektryczną na plebanii, zainstalowano pompę do studni, rozpoczęto gruntowne remonty poszczególnych pomieszczeń na plebanii. „Wierni są życzliwi i ofiarni oraz zaangażowani w życie parafii. Wiele pomogli w remontach, porządkowaniu plebanii i terenu wokół niej, w porządkowaniu cmentarzy” - mówił w swoim sprawozdaniu ks. Wiesław.

Przebieg wizytacji

Wizyta Księdza Biskupa rozpoczęła się o godz. 13.00 spotkaniem z wójtami gmin Szydłowo i Stupsk, na terenie których leży parafia, po czym w kościele parafialnym Pasterz diecezji wysłuchał sprawozdań działających w parafii stowarzyszeń i grup duszpasterskich.
„Dziękuję wam serdecznie, żeście nowego proboszcza tak przyjaźnie i tak serdecznie przyjęli - mówił do zgromadzonych Biskup Stanisław. - Liczę na to, że będziecie współpracować z nim jak najlepiej. Dziękuję za to, co dla niego uczyniliście w tych pierwszych, trudnych dla niego miesiącach, bo dopiero uczy się proboszczowania. Dziękuję za waszą pracę, którą zrealizowaliście w ciągu minionych lat. W Kościele jak w człowieku jest ta strona fizyczna: macie piękną świątynię, macie piękne budynki parafialne, cmentarz, i o to trzeba zadbać. Ale jest jeszcze druga strona Kościoła: tak, jak w człowieku jest dusza, tak w Kościele jest też ten wymiar duchowy i on jest najważniejszy. Niezwykle ważne są więc wasze modlitwy, postępowanie zgodne z przykazaniami, wasze chrześcijańskie życie. Z całego serca wam dziękuję za waszą wierność Chrystusowi” - mówił Ksiądz Biskup.
O 15.00 na cmentarzu Biskup Stanisław modlił się z parafianami za zmarłych z ich rodzin oraz wszystkich, spoczywających na cmentarzu. Wizytę pasterską zakończyła o 16.00 Msza św. ingresowa, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży klas I i II szkół pogimnazjalnych. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła zaproszona specjalnie na tę okazję orkiestra strażacka ze Stupska.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list programowy”

2024-06-16 10:03

Episkopat News

- Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami - napisał do diecezjan bp Artur Ważny. Z okazji swojego ingresu skierował do wiernych list pasterski o charakterze programowym. Pismo odczytywane jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 16 czerwca 2024 r.

Więcej ...

Paulińskie Dni Młodych "Na barkach nadziei"

2024-06-17 10:26

Mat. prasowy

Paulińskie Dni Młodych to coroczne spotkania młodzieży, organizowane przez Zakon Paulinów. Młodzi ludzie z różnych środowisk, głównie należący do duszpasterstw paulińskich, spotykają się w drugim tygodniu lipca, by wspólnie się modlić i spędzać wakacje. Każdego roku Paulińskie Dni Młodych odbywają się przy innym paulińskim klasztorze.

Więcej ...

Finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-06-17 11:04

Mat. prasowy

W dniach 10-11 czerwca 2024 r. w Niepokalanowie miał miejsce finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy