Reklama

Gaudeamus igitur na KUL-u w Stalowej Woli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok akademicki 2005/2006 zainaugurowano w Wydziale Zamiejscowym Nauk o Społeczeństwie KUL-u w Stalowej Woli. Modlitwie w kaplicy uniwersyteckiej przewodniczył bp Andrzej Dzięga, natomiast gospodarzem uroczystości w Auli im. „Solidarności” był ks. dr hab. Mirosław Kalinowski - prorektor KUL-u.
Zwracając się do zaproszonych gości, nauczycieli akademickich i studentów, bp Andrzej Dzięga wspomniał papieską liturgię, sprawowaną w Warszawie w 1999 r. Jan Paweł II modlił się wówczas przy ołtarzu, który aktualnie znajduje się w kaplicy akademickiej. Ponadto Ordynariusz Sandomierski nawiązał do 25-lecia „Solidarności”, wyrażając solidarność z mieszkańcami Stalowej Woli. Nie zabrakło także innego akcentu jubileuszowego, dotyczącego 25-lecia stalowowolskich działań o utworzenie filii KUL-u w hutniczym grodzie. Pasterz diecezji poświęcił również nowe togi profesorskie.
Uroczystego otwarcia roku akademickiego 2005/2006 dokonał prorektor KUL-u ks. dr hab. Mirosław Kalinowski. Dziękował lokalnej społeczności za wspieranie działalności WZNoS KUL-u w Stalowej Woli, wyrażając nadzieję, iż przedsięwzięcia uczelni wyjdą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców miasta. Wygłosił także wykład inauguracyjny, którego tematyka dotyczyła wolontariatu w życiu rodziny. Podkreślił, że to właśnie w rodzinie kształtuje się duch bezinteresownego działania na rzecz innych.
Sprawozdanie z działalności Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie KUL-u w Stalowej Woli za rok akademicki 2004/2005 złożył jego dziekan, ks. prof. dr hab. Marian Wolicki. Przypomniał, że stalowowolski Wydział został utworzony 28 września 2004 r. decyzją Senatu Akademickiego KUL-u. Przytaczając wiele danych liczbowych, nadmienił, iż w roku sprawozdawczym WZNoS KUL-u kształcił ponad 2 tys. osób, z których 71 uzyskało tytuł magistra ekonomii, 165 - magistra pedagogiki, a 81 - magistra socjologii. Aktualna liczba studentów wynosi 2284, a kształcenie prowadzone jest na prawie, ekonomii, pedagogice i socjologii.
Została także podkreślona działalność naukowa ośrodka, który rozpoczął wydawanie kwartalnika Społeczeństwo i Rodzina. Artykuły zamieszczane w periodyku poruszają problematykę pedagogiczną, ekonomiczną, socjologiczną, prawniczą, psychologiczną i teologiczną. W nurt życia naukowego wpisały się również konferencje: Czasy katedr, czasy uniwersytetów; Rodzina w szkolnej profilaktyce uzależnień oraz międzynarodowe sympozjum Współczesne zagrożenia wobec rodziny. Ponadto sprawozdawca scharakteryzował działalność samorządu studenckiego, duszpasterstwa akademickiego, kół naukowych i Biblioteki Uniwersyteckiej.
Momentem oczekiwanym przez nowo przyjętych studentów była immatrykulacja. Po złożeniu przyrzeczenia, Prorektor wręczył indeksy przedstawicielom pierwszego roku. Zwrócił się także do nich reprezentant roku piątego Krzysztof Strzyżewski. Prosił, aby studenci pamiętali o przesłaniu patrona uczelni, Jana Pawła II, który bardzo liczył na młodzież. Natomiast prezes Fundacji Uniwersyteckiej Jarzy Kozielewicz apelował, aby wszyscy dbali o dobre imię uniwersytetu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list programowy”

2024-06-16 10:03

Episkopat News

- Nasza diecezjalna wspólnota nie jest wysokim drzewem. Jest drzewem, które trwa mimo licznych wichur i huraganów. Jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami - napisał do diecezjan bp Artur Ważny. Z okazji swojego ingresu skierował do wiernych list pasterski o charakterze programowym. Pismo odczytywane jest we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji sosnowieckiej w niedzielę 16 czerwca 2024 r.

Więcej ...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę zmieniać siebie i świat!

2024-06-13 11:17

BP KEP

Człowiek nadziei króluje razem ze swoim Mistrzem. Nosi w sobie, już teraz, małe nasienie zwycięstwa. W takim człowieku wszystko zorientowane jest na przyszłość i wszystko zmierza ku zmartwychwstaniu.

Więcej ...

RPO: zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości konstytucyjne

2024-06-17 14:34

Karol Porwich/Niedziela

Proponowane zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości związane m.in. z konstytucyjną ochroną prawa do nauki oraz ochroną pracy - uważa RPO. Wskazuje m.in. na trudności w realizacji podstawy programowej w grupach międzyklasowych. Według RPO zmiany spowodują też utratę pracy przez część katechetów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy