Reklama

Temat tygodnia

Głosy dla hospicjów

Termin „hospicjum” pochodzi od łacińskiego słowa „hospes” - „gościnność”, a „opieka paliatywna” od słowa „palium” - „płaszcz”. Chorzy w ostatniej fazie życia korzystający z pomocy hospicjum okrywani są płaszczem opieki medycznej i duchowej. 8 i 9 października na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej. Istniejące w Jaworznie i Sosnowcu hospicja domowe włączyły się w tę ogólnoświatową akcję.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Intencją organizatorów było, aby idea pomocy hospicyjnej odbiła się jak najszerszym echem w społeczeństwie. Dlatego zorganizowano cykl koncertów i występów artystycznych. W całej Polsce odbyło się ponad 500 koncertów. Kilka z nich miało miejsce w naszej diecezji. Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu przygotowało 2 koncerty. 8 października w sosnowieckiej bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wystąpił chór katedralny „Lutnia” pod dyrekcją Tadeusza Pamuły. 9 października w kościele pw. św. Tomasza w Sosnowcu-Pogoni wystąpili Małgorzata Lasota - sopran i ks. dr Paweł Sobierajski - tenor. Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta w Jaworznie włączyło się w akcję, przygotowując przedsięwzięcie „Pola nadziei”, polegające na posadzeniu żonkili na skwerach w centrum miasta. Jednymi z pierwszych osób, które posadziły cebulki kwiatów, byli Paweł Silbert - prezydent Jaworzna i Wojciech Saługa - poseł na Sejm RP. Prezydent Jaworzna zapowiedział budowę stacjonarnego hospicjum, które byłoby rozszerzeniem i usprawnieniem pracy dotychczasowego Hospicjum im. św. Brata Alberta. „Od kilku lat czynimy starania, by w Jaworznie powstało hospicjum stacjonarne. Dlatego deklaracje prezydenta przyjmujemy z ogromną nadzieją. Naszą bazą wyjściową nadal pozostanie hospicjum domowe, jednak coraz częściej zdarza się, że pacjenci wymagają specjalistycznej opieki i to właśnie dla nich powstanie nowy ośrodek” - powiedziała „Niedzieli” Maria Bryła, prezes Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta w Jaworznie. Wcześniej, w kolegiacie pw. Świętych Wojciecha i Katarzyny kanclerz ks. Czesław Tomczyk celebrował Eucharystię w intencji wolontariuszy, pracowników medycznych i podopiecznych hospicjów.
Wyjaśnienia sensu opieki hospicyjnej podjął się ks. prał. Jan Szkoc, długoletni współpracownik Hospicjum św. Tomasza. „Opieka hospicyjna uprzytamnia, że życie zmienia się, ale się nie kończy. Filozofia hospicjum oraz opieki paliatywnej wniosła na powrót do medycyny wartość duchowej i religijnej opieki nad chorym i umierającym człowiekiem oraz udowodniły jej niezbędność. Od niedawna na akademiach medycznych podjęte są wykłady na temat wiedzy hospicyjnej. Hospicja to najskuteczniejszy sposób walki z szerzącą się kulturą śmierci, a zwłaszcza jej opcją, dotyczącą eutanazji” - przekonywał ks. Szkoc. „W Polsce powstało już 420 hospicjów. Na terenie Sosnowca istnieje Hospicjum Domowe św. Tomasza, które funkcjonuje od 8 lat - przypomniał Ksiądz Prałat - w ciągu swojej kilkuletniej działalności pracownicy i wolontariusze hospicjum złożyli ok. 20 tys. wizyt domowych, a z opieki paliatywnej skorzystały 1324 osoby. Chorzy odchodzili do domu Boga Ojca, na wzór Papieża Jana Pawła II, przygotowani i pogodzeni z wolą Bożą” - relacjonował ks. Szkoc.
Zarówno jaworznickie, jak i sosnowieckie, hospicja domowe działają w oparciu o dobrą wolę wolontariuszy i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi w ostatnich chwilach jego życia. Opieka hospicyjna jest dla chorego i jego rodziny bezpłatna, a koszty opieki są pokrywane w części z Narodowego Funduszu Zdrowia, a w części z ofiar darczyńców indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Do opieki hospicyjnej chory może zgłosić się sam, za pośrednictwem rodziny, może być także skierowany przez lekarza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Więcej ...

Budować z Bogiem

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 24

Grażyna Kołek

Więcej ...

Gdańsk: 15-tysięcy uczestników Marszu dla Życia i Rodziny

2024-06-17 13:16

PAP/Paweł Supernak

Około 15 tys. uczestników zgromadził Marsz dla Życia i rodziny, który przeszedł w niedzielę ulicami Gdańska. Obecni byli mieszkańcy Archidiecezji Gdańskiej oraz z całej Polski, a także goście z Londynu, Berlina i Luksemburga. W Marszu uczestniczył metropolita gdański i przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Zaufaj Panu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy