Reklama

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie (1)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adres: ul. Wojska Polskiego 76, Szczecin
tel. (0-91) 423-38- 57,
www.sk.edu.pl
Dyrektor - ks. Andrzej Dymer
Zastępcy dyrektora - Magdalena Biskup, Maciej Muszyński
Prefekt - ks. Wojciech Manelski

W naszym cyklu: „Poznaj archidiecezję” podejmujemy kolejny ważny temat świadczący o szeroko pojętej trosce, dotyczącej kształtowania w człowieku zdrowych wartości i postaw będących odzwierciedleniem wyznawanej przez niego wiary. Tym razem zajmiemy się przedsięwzięciami, które od kilkunastu lat podejmowane są w naszej archidiecezji w wymiarze szkolnictwa katolickiego. historia Kościoła nacechowana jest licznymi świadectwami zaangażowania Kościoła w kształcenie i wychowywanie młodzieży. Była to domena minionych wieków, o czym świadczą uniwersytety, wydziały teologiczne, szkoły katolickie działające w świecie i w Polsce od setek lat, jednak w naszej archidiecezji jest to rzeczywiście całkiem nowa forma oddziaływania duszpasterskiego. Krzewieniem tych form zajmuje się Centrum Edukacyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, w skład którego wchodzi kilka placówek oświatowo-wychowawczych. Jedną z nich, pierwszą powstałą po transformacji ustrojowej, jest Liceum Katolickie. Za merytoryczną stronę placówki odpowiada ks. Andrzej Dymer - dyrektor. Jest on także jednym z dyrektorów Centrum Edukacyjnego, a przez dwie kadencje pełnił odpowiedzialną funkcję przewodniczącego Rady Szkół Katolickich przy Konferencji Episkopatu Polski. Rozpocznijmy więc ten bardzo frapujący edukacyjny spacer od nawiedzenia niezwykle pięknego, zabytkowego budynku przy ul. Wojska Polskiego w Szczecinie.
Niewątpliwie samo miejsce warte jest dostrzeżenia, gdyż w czasach przedwojennych była to jedna z najbardziej ekskluzywnych willi w Szczecinie. Jej powstanie datuje się na lata 1896/97. Kolejnymi właścicielami terenu i samej willi byli szczecińscy przedsiębiorcy: budowlaniec P. Voigt, kupiec F. Hoerder i farmaceuta F. Remter. Po II wojnie światowej budynek został skomunalizowany, a od 1952 r. mieściło się tutaj miejskie przedszkole. Funkcję tę pełnił ten obiekt do 1990 r., kiedy to na krótki czas zagościło tutaj przedszkole, które definitywnie zamknięto w październiku 1991 r. Wtedy to rozpoczyna się nowa historia budowli. Jak wspomina ks. Dymer, miejsce na szkołę zostało wybrane nieprzypadkowo. Ale przed wyborem miejsca najważniejsza była sama decyzja, by w warunkach naszej archidiecezji podjąć to szlachetne zadanie przekazywania wiedzy młodym ludziom na podbudowie wartości chrześcijańskich. Co ciekawe, sama decyzja zrodziła się w górach podczas pobytu Księdza Andrzeja wraz z młodzieżą w podzakopiańskiej Majerczykówce u zaprzyjaźnionego z naszą archidiecezją gazdy Jana Rzadkosza, który później wywarł mocne piętno na myśl przewodnią szkoły (ale o tym nieco później). Otóż w Tatrach Ksiądz Andrzej spotkał grupę młodzieży wraz z nauczycielami z jednej z prywatnych polskich szkół licealnych. Widać było dość liberalny styl wzajemnych odniesień, mocno odbiegający od dobrze pojętej moralności, dlatego też w gronie kilku autorytetów zrodziła się myśl o podjęciu starań, aby młodzież z naszego terenu miała alternatywę w wyborze przyszłej szkoły. Swoim olbrzymim wsparciem w urzeczywistnieniu tej idei służyli ks. Andrzejowi Dymerowi od samego początku Marian Olszewski oraz Magdalena Biskup - pedagodzy z wielkim doświadczeniem i sercem oddanym Kościołowi oraz młodym ludziom. Całemu dziełu pobłogosławił ówczesny ordynariusz diecezji bp. Kazimierz Majdański, a cenną opiekę roztoczył bp Stanisław Stefanek. Tempo podjętych działań musi budzić podziw. W zimie 1992 r. podjęto decyzję, a już 1 września tegoż roku 3 klasy rozpoczęły naukę. W tym miejscu trzeba dodać, że gmach przy ul. Wojska Polskiego 76 w międzyczasie decyzją Rady Miejskiej w Szczecinie został przekazany na użytkowanie nowo utworzonemu liceum wstępnie jako użyczenie na 9 lat, a następnie podjęto decyzję przedłużenia tego użyczenia do 35 lat. Aby przystosować wnętrze do potrzeb edukacyjnych, w ekspresowym tempie wykonano remont konserwatorski w postaci: wymienienia pokrycia dachowego, osuszenia murów, wzmocnienia fundamentów, wyremontowania elewacji, renowacji wnętrz i budowy nowego płotu. W ten sposób dzień 1 września 1992 r. przeszedł na trwałe do historii naszej archidiecezji - swą pionierską posługę podjęła pierwsza katolicka szkoła!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kolejny czarny dym nad Watykanem!

2025-05-08 11:52

Vatican Media

W drugim i trzecim głosowaniu na konklawe w czwartek kardynałowie nie wybrali papieża. Z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się przed południem czarny dym.

Więcej ...

Suplika do Maryi w Pompejach

Adobe Stock

Znasz Nowennę Pompejańską nazywaną „nowenną nie do odparcia”?

Więcej ...

Uwaga! Strona faustyna.pl została zhakowana

2025-05-08 11:20

fot. canva

Oficjalna strona faustyna.pl została zaatakowana przez hakerów - informuje Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...