Reklama

12. inauguracja roku w toruńskim Seminarium Duchownym

„In nomine Domini”

Niedziela toruńska 43/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

4 października br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku seminaryjnego. Klerycy rok formacyjny rozpoczęli jednak już nieco wcześniej, bowiem w dniach od 29 września do 2 października odbyły się rekolekcje, prowadzone przez ks. dr. hab. Jana Perszona, dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uwieńczeniem rekolekcji była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem rektora WSD w Toruniu ks. dr. Krzysztofa Lewandowskiego, w trakcie której 7 kleryków III roku otrzymało strój duchowny podczas obrzędu obłóczyn.
Obchody inauguracji roku seminaryjnego rozpoczęły się o godz. 9.30 uroczystą Mszą św. w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego, który skierował do nas następujące słowa: „Do każdego z nas Pan Jezus mówi: «(...) troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona» (Łk 10, 41-42). Nasze życie to pogoń za setkami spraw. Jesteśmy zagonionymi Martami. (...) Próbujemy robić wiele, by zabezpieczyć się przed sprawami, które pewnie nigdy nas nie spotkają. (...) Maria wybrała najlepszą cząstkę.
Wybrała słuchanie Jezusa.
Wybrała to, co pozostanie na zawsze. Skarb ukryty, którego złodziej nie ukradnie a «mól nie zniszczy».(...) Ważnym priorytetem w życiu chrześcijanina, a w szczególności w życiu seminarzysty i kapłana, jest słuchanie słów Chrystusa. (...) Trzeba przychodzić do Chrystusa, siadać u Jego stóp i Go słuchać”.
Druga część uroczystości rozpoczęła się o godz. 11.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego. Na wstępie klerycki chór, prowadzony przez ks. dr. Mariusza Klimka, zaśpiewał pieśń Gaude Mater Polonia. Następnie rektor Seminarium ks. dr Krzysztof Lewandowski uroczyście inaugurował 12. rok formacji. W tym dniu przypadła też 19. rocznica sakry biskupiej pasterza diecezji bp. Andrzeja Suskiego, a także 51. urodziny pierwszego i długoletniego ojca duchownego naszego Seminarium - bp. Józefa Szamockiego.
Na wstępie Ksiądz Rektor przypomniał, że pierwszym etapem w kształtowaniu tożsamości osób powołanych do stanu duchownego jest seminarium. Przywołał także słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, który podczas spotkania z seminarzystami w Kolonii powiedział, iż „seminarium to czas formacji i rozeznania”. Następnie Ksiądz Rektor stwierdził: „Formacja ta, obejmująca konkretnego człowieka, dokonuje się na różnych płaszczyznach: ludzkiej, duchowej i kulturowej. Ma ona przyczynić się do tego, by kandydat do kapłaństwa rozwijał w sobie osobowość spójną i zrównoważoną, będącą «w stanie podjąć i wypełnić do końca, w sposób odpowiedzialny, posługę kapłańską» (Benedykt XVI). (...) Seminarium to także czas rozeznania.(...) Czas pobytu w seminarium naznaczony jest głęboką refleksją: Czy to jest moje miejsce? Takie pytanie stawia sobie każdy alumn. Próbuje rozwiązać w świetle wiary czy powołanie, które w sobie odkrył i które go doprowadziło do tego miejsca, jest czymś autentycznym, trwałym”.
Na koniec Ksiądz Rektor przypomniał, że po raz pierwszy rozpoczynamy rok seminaryjny bez obecności Papieża Jana Pawła II wśród nas. Przywołał także słowa, jakie Ojciec Święty skierował do seminarzystów zebranych na Jasnej Górze w 1979 r.: „Pamiętajcie, że cieszę się każdym powołaniem kapłańskim (...), jako szczególnym darem Chrystusa Pana dla Kościoła, dla ludu Bożego. Jako szczególnym sprawdzianem żywotności chrześcijańskiej naszych diecezji, parafii i rodzin”.
Obecny rok akademicki w toruńskim Seminarium rozpoczęło 93 alumnów. Na roku VI jest - 10 diakonów i 2 akolitów, na V - 9 akolitów, na IV - 17 lektorów, na III - 7 kleryków, na II - 17 kleryków, na I - 29 kleryków oraz 1 kleryk w trybie indywidualnym. Nad ich formacją będą czuwali moderatorzy: rektor ks. kan. dr Krzysztof Lewandowski, wicerektorzy ks. kan. dr Krzysztof Krzemiński i ks. dr Tomasz Tułodziecki oraz ojciec duchowny ks. dr Stanisław Suwiński. Materialną stroną Seminarium zajmuje się dyrektor ekonomiczny ks. kan. Piotr Igielski.
Po przemówieniu nastąpiła uroczysta immatrykulacja kleryków, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury Seminarium. 31 alumnów uroczyście ślubowało: „Pielęgnować w sobie dar powołania kapłańskiego, pilnie zdobywać wiedzę filozoficzną i teologiczną, dbać o dobre imię Seminarium oraz wielkodusznie odpowiadać na potrzeby Kościoła toruńskiego”. Po ślubowaniu odbyło się wręczenie legitymacji kleryckich nowo zaprzysiężonym kandydatom do kapłaństwa, a następnie słowo do zebranych skierował Dziekan alumnów.
Stałym elementem seminaryjnej inauguracji jest wykład, który w tym roku wygłosił ks. dr Tomasz Dutkiewicz. Tegoroczny temat brzmiał: Czy wiara w Boga jest sprawą prywatną? Ksiądz Profesor zauważył, że we współczesnej kulturze „nasila się tendencja, by sprawy związane z życiem religijnym człowieka, z jego odniesieniem do Boga, traktować jako swego rodzaju tabu. Traktować jako coś, o czym publicznie, w eleganckim towarzystwie, mówić nie wypada”. Na koniec Prelegent przywołał słowa Ojca Świętego Benedykta XVI: „Tolerancja, która niejako pozwala na Boga w prywatnej opinii, lecz odmawia Mu miejsca w przestrzeni publicznej - w rzeczywistości świata i naszego życia, nie jest tolerancją, lecz jest po prostu hipokryzją”.
Następnie głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych i uczelni wyższych, m.in.: prezydent miasta Torunia Michał Zalewski, marszałek Sejmiku Samorządowego Waldemar Achramowicz, prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Grzegorz Jarzębski oraz dziekan Wydziału Teologicznego ks. dr hab. Jan Perszon. W tym roku na uroczystość przybyli również: proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Jerzy Molin, poseł Anna Sobecka, rektorzy seminariów duchownych z Bydgoszczy, Pelplina i Włocławka, przedstawiciele wyższych uczelni z Torunia i Bydgoszczy, przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej, duchowieństwo diecezji toruńskiej oraz pozostali goście - przyjaciele Seminarium.
Na koniec pasterskie słowo do zebranych skierował bp Andrzej Suski. „Seminarium jest sercem diecezji - stwierdził Ksiądz Biskup. - Sercem, które zasila diecezję i niejako dostarcza nowego tlenu w postaci przygotowanych, nowych duszpasterzy do pracy w diecezji. (...) Ale seminarium to nie tylko studia akademickie. (...) Chodzi tu o duchowość, formację duchową. Dla tej formacji konieczne jest seminarium. Konieczne do przygotowania duszpasterskiego, bo z seminarium wychodzą duszpasterze”.
Pieśń Gaudeamus zakończyła oficjalną część inauguracji. Dalszą radość wspólnego spotkania kontynuowano przy seminaryjnym stole.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

2024-06-16 23:08

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum.

Więcej ...

RPO: zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości konstytucyjne

2024-06-17 14:34

Karol Porwich/Niedziela

Proponowane zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości związane m.in. z konstytucyjną ochroną prawa do nauki oraz ochroną pracy - uważa RPO. Wskazuje m.in. na trudności w realizacji podstawy programowej w grupach międzyklasowych. Według RPO zmiany spowodują też utratę pracy przez część katechetów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy