Reklama

500 tygodni temu

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 43/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. kan. Eugeniuszem Jankiewiczem, pierwszym redaktorem odpowiedzialnym „Aspektów” jako edycji diecezjalnej „Niedzieli”, obecnie dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej, rozmawia ks. Dariusz Gronowski

Ks. Dariusz Gronowski: - Był Ksiądz Kanonik pierwszym redaktorem odpowiedzialnym diecezjalnego dodatku do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który zaczął się ukazywać pięćset tygodni temu. Jakie uczucia towarzyszyły Księdzu Kanonikowi u początków?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz: - Z chwilą otrzymania upoważnienia do rozmów z ks. prał. Ireneuszem Skubisiem, naczelnym redaktorem Niedzieli (31 stycznia 1996 r.), w sprawie podjęcia współpracy przede wszystkim towarzyszyło mi uczucie troski, by ponaddziesięcioletni dorobek naszego diecezjalnego miesięcznika Aspekty został dobrze zagospodarowany. Stąd propozycja, by dotychczasowy redaktor naszego miesięcznika - Kazimierz Marcinkiewicz uczestniczył w tych rozmowach. Pierwsze spotkanie z redaktorem naczelnym Niedzieli odbyło się w gościnnym domu Sióstr Urszulanek w Pniewach (3 lutego 1996 r.). Owocem tego spotkania było między innymi zachowanie dotychczasowego tytułu dla naszego dodatku. Był to precedens w dotychczasowej praktyce przyłączania do tygodnika Niedziela edycji diecezjalnych, świadczący o docenieniu dorobku, jaki krył się pod tytułem Aspekty.

- W jakim stopniu „Aspekty” jako dodatek do „Niedzieli” były kontynuacją diecezjalnego miesięcznika „Aspekty”?

- Troska o kontynuację diecezjalnego miesięcznika Aspekty w formie dodatku do Niedzieli wyraziła się prócz tego, o czym wspomniałem wcześniej, także w podjęciu ścisłej współpracy z dotychczasowym zespołem redakcyjnym. Okoliczność imienin Kazimierza Marcinkiewicza (3 marca 1996 r.), który objął funkcję mojego zastępcy, była okazją do spotkania tworzącego się zespołu redakcyjnego w Zielonej Górze z zespołem gorzowskim. Spotkanie to nie miało tylko charakteru towarzyskiego i integracyjnego, ale miało także charakter „warsztatowy”. Korzystając z doświadczeń gorzowskich redaktorów naszego miesięcznika, uczyliśmy się pisać felietony.

Reklama

- Kto na samym początku należał do Księdza najbliższych współpracowników?

- Pierwsze spotkanie nowego zespołu redakcyjnego odbyło się 16 lutego 1996 r. w Zielonej Górze, a uczestniczyli w nim wraz ze mną: ks. Andrzej Draguła, Kazimierz Marcinkiewicz, Elżbieta Grudzińska, Dariusz Świdkiewicz, Lilla Wójkiewicz i Zofia Wyrzykowska. Podczas tego spotkania przedstawiona została koncepcja współpracy z redakcją w Częstochowie oraz formy promocji czasopisma w naszej diecezji. Zaplanowano teksty do druku w pierwszych czterech numerach, począwszy od 31 marca 1996 r., oraz ustalony został program konferencji prasowej, która została zaplanowana na dzień 15 marca 1996 r.

- W pierwszym numerze „Aspektów” jako dodatku do „Niedzieli” pisał Ksiądz Kanonik: „Oddając do rąk Czytelników pierwszy numer «Niedzieli zielonogórsko-gorzowskiej», życzymy sobie, by przysłużyła się ona do ożywienia oraz pogłębienia świadectwa chrześcijańskiego życia w naszym Kościele diecezjalnym”. Czy, zdaniem Księdza Kanonika, tak się stało?

- Trudno jest mi oceniać, czy tak się stało. To życzenie jednak zostało wsparte troską, by nakład był możliwie jak największy, a oferta programowa jak najciekawsza i możliwie bliska czytelnikom. Od pierwszego numeru, który ukazał się w Niedzielę Palmową 1996 r., rozprowadzanych było w naszej diecezji 15 tys. egzemplarzy przez siedmiu kolporterów docierających każdego tygodnia do 249 parafii. Niezwykle ważną rolę w realizacji tego zadania odegrał ks. Jan Romaniuk.
Jako zespół redakcyjny edycji diecezjalnej, skupiony w trzech ośrodkach: Gorzowie, Głogowie i Zielonej Górze, troszczyliśmy się od samego początku o możliwie najlepszą jakość naszej pracy, by sprostać oczekiwaniom czytelników oraz powiększać ich grono. Troszcząc się o lokalność edycji zielonogórsko-gorzowskiej, organizowaliśmy dwa razy w roku - jesienią i wiosną - warsztaty dziennikarskie dla korespondentów terenowych, przygotowując ich do sprawnej współpracy z naszą redakcją. W tym dziele, i nie tylko w tym, niezwykle ważną i pomocną rolę odgrywała Barbara Dziadura, która w pierwszych tygodniach naszej działalności podjęła się funkcji sekretarza redakcji. Naszym pragnieniem było, by każdy dekanat posiadał stałego korespondenta, przekazującego do redakcji w Zielonej Górze ważne, ciekawe i gorące informacje ze swojego terenu. Zależało nam nie tylko na tworzeniu wokół tygodnika środowiska stałych czytelników, którzy żywo reagują na treści prezentowane na łamach naszego czasopisma, lecz także bardzo nam zależało na informowaniu o inicjatywach wspierających dzieło ewangelizacji, a podejmowanych w różnych miejscach naszej diecezji. Takie były przed dziesięciu laty nasze plany i marzenia. Korzystając z okazji, pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy w tamten czas na różne sposoby włączyli się w to dzieło.

- Bóg zapłać za rozmowę

W pierwszym numerze „Aspektów”, jako dodatku do „Niedzieli”, ks. Eugeniusz Jankiewicz pisał:

Od Redaktora
„Niedziela” dla naszej diecezji!

Już tylko pięć lat dzieli nas od wielkiego Jubileuszu 2000-lecia Zbawienia, do którego przygotowuje się cały Kościół i którego program został nakreślony przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Tertio millennio adveniente. Głównym celem tego czasu przygotowania jest ożywienie oraz pogłębienie świadectwa chrześcijańskiego życia. Na linii tego ważnego zadania pojawia się nowa inicjatywa diecezjalna, której na imię: diecezjalny dodatek do Tygodnika Niedziela pt. Aspekty.
W dobie środków masowego przekazu, które w sposób decydujący kształtują myślenie i postawy ludzi, prasa katolicka jest niezbędna na wszystkich poziomach, w tym także w Kościele diecezjalnym. Obok radia i telewizji prasa katolicka stanowi istotny element nowej ewangelizacji. Instrukcja duszpasterska Aetatis novae Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu z 1992 r. wymienia utrzymanie i rozwijanie własnej specyficznie katolickiej prasy na pierwszym miejscu wśród głównych zadań pracy duszpasterskiej Kościoła.
Dziesięć lat temu w naszej diecezji podjęte zostało to ważne zadanie Kościoła przez zespół młodych ludzi wywodzących się z duszpasterstwa akademickiego, tworzących redakcję miesięcznika Aspekty z siedzibą w Gorzowie Wlkp. Dzięki tej społecznej inicjatywie od kilku już lat Aspekty były pismem czytanym przez całe rodziny, stając się narzędziem nowej ewangelizacji. 50 lat temu w 1946 r. nasza diecezja wydawała popularny w całym kraju Tygodnik Katolicki.
Potrzebą chwili stało się, by ta forma diecezjalnej pracy ewangelizacyjnej nabrała dziś przyspieszenia, decyzją Księdza Biskupa Ordynariusza została podjęta współpraca ze znanym i cenionym w całej Polsce tygodnikiem Niedziela.
Oddając do rąk Czytelników pierwszy numer Niedzieli zielonogórsko-gorzowskiej, życzymy sobie, by przysłużyła się ona do ożywienia oraz pogłębienia świadectwa chrześcijańskiego życia w naszym Kościele diecezjalnym.

Ks. Eugeniusz Jankiewicz - Redaktor naczelny

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Diecezja bydgoska: zmiany personalne 2024

2024-06-11 14:20

Karol Porwich/Niedziela

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa diecezji bydgoskiej.

Więcej ...

Papież Franciszek: Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość

2024-06-17 13:20

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość” - powiedział Franciszek w rozmowie z Javierem Martínezem-Brocalem, watykanistą hiszpańskiego dziennika ABC. Rzymski dziennik La Repubblica opublikował dziś fragment książki „Il successore. I miei ricordi di Benedetto XVI” (Następca. Moje wspomnienia o Benedykcie XVI), wydanej przez Marsilio i dostępnej od dziś we włoskich księgarniach. Jest ona owocem trzech rozmów między argentyńskim papieżem a autorem, które miały miejsce między lipcem 2023 a styczniem 2024 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy