Reklama

Tak pisali o sobie we wrześniu 1989 r.

Cztery pierwsze lata „Aspektów”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapewne większość Czytelników po raz pierwszy zetknęła się z naszą redakcją przy lekturze okolicznościowego wydania Tygodnika Katolickiego, poświęconego niemal w całości koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej. Po jego wydaniu, podczas spotkania zespołu redakcyjnego z naszym Biskupem Ordynariuszem, ustalono, że od niniejszego numeru Aspekty stają się gorzowskim pismem katolickim, nawiązującym do tradycji Tygodnika Katolickiego, który w latach 1946-53 regularnie wychodził w diecezji gorzowskiej. Korzystając z okazji, że - w porównaniu z dotychczasowym - nakład tego wydania Aspektów jest znacznie wyższy, chcemy zaprezentować nasze pismo szerszemu gronu Czytelników.
Aspekty wydawane są już piąty rok. Do tej pory ukazało się 37 numerów (27 woluminów). Różne były losy pisma. Zmieniała się objętość, sposób druku, a także skład redakcji. Jednakże, mimo wielu trudności, nie zmienił się charakter pisma; od początku jest ono pismem jawnym, adresowanym głównie do kręgów zaangażowanych katolików, stawiającym sobie za cel formowanie i integrowanie środowiska wokół Kościoła i jego społecznej nauki. Jawność pisma nie oznaczała podawania personalnego składu redakcji. Po raz pierwszy uczyniliśmy to we wspomnianym wydaniu Tygodnika Katolickiego. Jednak do stwierdzenia, że przez cały okres swego istnienia Aspekty były pismem jawnym, upoważnia fakt, iż dla wielu naszych Czytelników było bardziej lub mniej oczywiste, jakie osoby tworzą redakcję i kto kryje się za poszczególnymi imionami czy inicjałami podpisującymi artykuły. Ponadto, w latach 1987-88 nasza redakcja była głównym organizatorem Tygodni Katolickiej Nauki Społecznej, podczas których jej członkowie występowali publicznie, prowadząc panele dyskusyjne albo dokonując wprowadzeń do wygłaszanych wykładów. Od początku skład redakcji był także znany diecezjalnej hierarchii kościelnej. Wielokrotnie spotykaliśmy się z bp. Pawłem Sochą i ordynariuszem Józefem Michalikiem, informując ich o naszych problemach i planach. Biskupi zawsze żywo interesowali się rozwojem pisma, oferując przy tym różną pomoc. Również od początku pismo posiada asystenta kościelnego. W latach 1985-86 był nim ks. Witold Andrzejewski, następnie przez kilka miesięcy ks. Edward Dajczak, a od 1987 r. funkcję tę pełnił ks. Jan Pawlak.
Ponad cztery lata Aspekty ukazywały się z podtytułem:
„Pismo Duszpasterstwa Akademickiego”, chociaż nigdy nie było przeznaczone wyłącznie dla tego środowiska. Z czasem, szczególnie po odejściu ks. Andrzejewskiego, związek osób wchodzących w skład redakcji z Duszpasterstwem Akademickim w Gorzowie stał się bardzo luźny. Ostatni numer w 1988 r. ukazał się już z podtytułem: „Gorzowski Biuletyn Katolicki”. Odtąd pismo ma bezpośredni związek z Wydziałem Duszpasterskim Kurii Biskupiej. Adnotacje przy tytule obecnego wydania są rezultatem wspomnianej wyżej rozmowy z Biskupem Ordynariuszem. Naszym celem jest wznowienie wydawania w przyszłości Tygodnika Katolickiego.
Wśród osób wymienionych w stopce redakcyjnej od początku istnienia pisma w składzie redakcji byli: Jerzy Korolewicz, Jerzy Maciejewski, Kazimierz Marcinkiewicz i Roman Rutkowski. Natomiast w przeszłości, w pracach zespołu redakcyjnego uczestniczyli: Marzanna Korolewicz (Tarułka), Marek Robak i Stanisław Wicik. Grono osób piszących artykuły i „okazjonalnych współpracowników” było liczniejsze i nie sposób wszystkich wymienić.
Pierwszy numer Aspektów ukazał się we wrześniu 1985 r. Liczył 6 stron formatu A4 i zawierał artykuły: o porozumieniach sierpniowych, o pieszej pielgrzymce do Częstochowy, o początkach chrześcijaństwa na ziemiach polskich, fragmenty homilii Prymasa Polski z 26 sierpnia 1985 r. oraz kronikę życia Kościoła naszej diecezji. Podobnie jak wiele następnych, został powielony najprostszą z możliwych technik drukarskich.
Tematyka zaprezentowana w pierwszym numerze pojawiła się również i w następnych. Na przestrzeni prawie pięciu lat wychodzenia pisma trudno jest ściśle określić jego linię. W artykule wstępnym do pierwszego numeru pisaliśmy: „Pragniemy objąć (…) szeroki wachlarz zagadnień, od teologii poprzez treści etyczno-moralne do historii i zagadnień społecznych. Publikować chcemy artykuły dyskusyjne, skłaniające do polemik i żywych reakcji Czytelników”. Dlatego Aspekty nigdy nie identyfikowały się i - jak dotychczas - wciąż nie zamierzają się identyfikować z żadną ideologią czy programem społeczno-politycznym jakiejkolwiek grupy, stowarzyszenia, ruchu bądź partii politycznej. Oczywiście, uwaga ta odnosi się do redakcji jako całości. Poszczególni jej członkowie mogą być i są uczestnikami lub sympatykami różnych struktur społeczno-politycznych. Jeśli chodzi o treść pisma, to uważamy, że nasz potencjalny czytelnik będzie mógł rozwijać swoją osobowość, poszerzać swą wiedzę. Z drugiej strony chcemy, aby publikowane treści kształtowały w nim postawę patriotyczną i katolicką. Preferowaliśmy treści trudno dostępne w oficjalnych publikatorach, chociaż w ostatnim czasie sytuacja w tej dziedzinie znacznie się zmieniła i wiele wskazuje na to, że różnice między wieloma tytułami prasy oficjalnej a czasopismami wychodzącymi poza zasięgiem cenzury stopniowo będą się zacierać.
W 37 numerach Aspektów zamieściliśmy kilkanaście artykułów rocznicowych. Okazjami do ich napisania były m.in. „okrągłe” rocznice Polskiego Października i Poznańskiego Czerwca (trzydziesta), pontyfikatu Jana Pawła II (dziesiąta), odzyskania niepodległości (siedemdziesiąta), Chrztu Litwy (sześćsetna), Chrztu Rusi (milenium). Uważając, iż przypominanie historii narodu i państwa stanowi ważny element w kształtowaniu postaw patriotycznych, publikowaliśmy artykuły historyczne również bez specjalnej okazji, a podejmowane zagadnienia nie dotyczyły tylko naszej najnowszej historii. Obok artykułów o słynnym liście Episkopatu Polski do władz PRL (Non possumus), o Powstaniu Warszawskim, kryzysie bydgoskim z marca 1981 r. czy Grudnia ’70 ukazały się również publikacje o Powstaniu Styczniowym, o obronie Jasnej Góry w 1655 r., o cudownym obrazie Matki Bożej Ostrobramskiej, Walerianie Łukasińskim… Wielokrotnie zajmowaliśmy się problemem losów Polaków na terenach wschodnich Rzeczypospolitej. Ostatnie cztery numery zawierały Szkic do dziejów Polaków w ZSRR w latach 1917-1939 i autoryzowane wspomnienia mieszkanki Żytomierszczyzny z lat 1928-32. Wcześniej, w kwietniu 1988 r., poruszaliśmy sprawę Katynia (w duchu, w jakim wypowiada się obecnie większość oficjalnych gazet), a w listopadzie 1985 r. przedstawione zostały dzieje niektórych polskich zesłańców po Powstaniu Listopadowym.
Bardzo poważnie traktujemy poznawanie i propagowanie katolickiej nauki społecznej. Po każdym Tygodniu KNS w kolejnych numerach Aspektów zamieszczaliśmy wiele materiałów z nim związanych.
Często pojawiają się w naszym piśmie treści etyczno-moralne. Na przykład w pięciu kolejnych woluminach w latach 1986-87 przedstawialiśmy szkice etyczne o. Innocentego Bocheńskiego OP. Były to m.in. rozważania o wierze, charakterze, patriotyzmie. Podejmujemy także problemy alkoholizmu czy zabijania nienarodzonych - współczesne plagi polskiego społeczeństwa.
Stosunkowo rzadko prezentujemy problemy teologiczne. Jednak w minionym okresie ukazały się artykuły o sakramentach św. czy życiu duchowym chrześcijanina. Ponadto sprawy szeroko rozumianej wiary przewijają się również przy omawianiu innych zagadnień. Na szczególną uwagę zasługuje cykl artykułów ks. Andrzejewskiego pt. Rozważania o Eucharystii, który ukazał się w numerach z pierwszej połowy 1987 r. i był związany z II Krajowym Kongresem Eucharystycznym.
Częstotliwość ukazywania się pisma nie pozwala na natychmiastowe reagowanie na sprawy bieżące. Mimo to, jako redakcja lub poszczególni jej członkowie, zabieraliśmy głos m.in. na temat zmian ustawy o szkolnictwie wyższym w 1985 r., „otwarcia się” władz na początku 1988 r., a w ostatnim numerze zamieściliśmy krótkie wypowiedzi członków redakcji dotyczące obrad i rezultatów okrągłego stołu.
Od pierwszego numeru stałą pozycją Aspektów jest kronika życia Kościoła w naszej diecezji. Zamieszczamy w niej informacje o ważniejszych wydarzeniach i uroczystościach kościelnych, o pracy biskupów, omawiamy także działalność KIK-u, duszpasterstw środowiskowych i innych struktur niezależnych. O tych sprawach piszemy również w notach i artykułach przedstawiających różne duszpasterstwa oraz ruchy wspólnotowe w naszym lokalnym Kościele (m.in. Ruch „Wiara i Światło”; Odnowa w Duchu Świętym). Szczególnie wiele materiałów poświęcamy duszpasterstwu ludzi pracy.
Wśród dotychczasowych numerów dwa były monotematyczne. Numer 2. z 1986 r. poświęciliśmy zmarłemu biskupowi Wilhelmowi Plucie, a 3. z 1987 r. zawierał przede wszystkim treści związane z obroną życia nienarodzonego.
Powyższe omówienie dotychczasowych wydań Aspektów może być tylko pobieżne, jego celem jest zachęcenie Czytelników tego wydania do sięgnięcia po poprzednie. Informacje, gdzie je zdobyć (pożyczyć), można zasięgać w redakcji. Jako jej członkowi, nie wypada mi oceniać dotychczasowego dorobku, jednak pismo o takim charakterze jest chyba potrzebne w każdej diecezji. Jak już zaznaczyłem, naszym zamierzeniem na przyszłość, które pokrywa się z planami diecezjalnej hierarchii kościelnej, jest wznowienie wydawania Tygodnika Katolickiego. Chociaż nie wszystkie sprawy dotyczące przyszłości zależą bezpośrednio od nas, to mamy nadzieję, iż redakcja będzie mogła nadal pracować, natomiast tytuł i częstotliwość naszych przyszłych wydań pozostaje sprawą otwartą.

(Tekst jest przedrukiem ze str. 3 miesięcznika Aspekty z września 1989 r.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest Królestwo Boże?

2024-06-15 08:17

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Diecezja warszawsko-praska: Pierwsze parafie neoprezbiterów 2024

2024-06-05 13:28

Karolina Błażejczyk/diecezja.waw.pl

Księża neoprezbiterzy, którzy 1 czerwca przyjęli święcenia kapłańskie, otrzymali nominacje na swoje pierwsze parafie. Dekrety wręczył biskup Romuald Kamiński.

Więcej ...

Papież Franciszek: Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość

2024-06-17 13:20

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość” - powiedział Franciszek w rozmowie z Javierem Martínezem-Brocalem, watykanistą hiszpańskiego dziennika ABC. Rzymski dziennik La Repubblica opublikował dziś fragment książki „Il successore. I miei ricordi di Benedetto XVI” (Następca. Moje wspomnienia o Benedykcie XVI), wydanej przez Marsilio i dostępnej od dziś we włoskich księgarniach. Jest ona owocem trzech rozmów między argentyńskim papieżem a autorem, które miały miejsce między lipcem 2023 a styczniem 2024 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy