O obecność prawdy w życiu człowieka, właściwie pojętą wolność, wierność Chrystusowi i odwagę wiary zaapelował abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w Wielki Piątek przewodniczył nabożeństwu drogi krzyżowej na wałach Jasnej Góry. - W drodze krzyżowej, w Obliczu Chrystusa chcemy odnaleźć siebie, własną godność i własne imię- mówił w rozważaniu abp Depo.
Metropolita częstochowski w swoich rozważaniach przypomniał, że „znak krzyża streszcza w sobie miłość Boga do człowieka i zadanie miłości człowieka do Boga, która sprawdza się w jedności i służbie wobec braci.”
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przy stacji pierwszej abp Depo podkreślił, że w naszych czasach jesteśmy świadkami „dramatu źle pojętej wolności, która opowiada się po stronie zła.” - Wybór pomiędzy prawdą a kłamstwem to jest temat wciąż aktualny, w którym my uczestniczymy.- mówił abp Depo.
Czy opowiadamy się za prawdą, którą jest Chrystus?- pytał metropolita częstochowski. - Trzeba prosić,by kryterium naszego życia był On - odpowiedział metropolita częstochowski.
Metropolita częstochowski zaapelował o odwagę wiary - Wcześniej czy później wiara bez odwagi może być zdradą. - przypomniał abp Depo.
Reklama
Abp Depo zwrócił uwagę na dramat grzechu. Za Piusem XII i bł. Janem Pawłem II metropolita częstochowski przypomniał, że „największym grzechem naszego czasu jest zanik poczucia grzechu i nie odnoszenie go do Boga a pozostanie na poziomie psychoterapii.”- Nie przyzwyczajajmy się do zła i grzechu- wołał abp Depo za papieżem Franciszkiem.
Przy kolejnych stacjach drogi krzyżowej metropolita częstochowski zwrócił uwagę na godność kobiety i odpowiedzialność za wychowanie, - Uczyńmy wszystko, ażeby w najwyższym poszanowaniu była kobieta na ziemi polskiej, ażeby w najwyższym poszanowaniu było macierzyństwo na ziemi polskiej. Uczyńmy wszystko, aby w najwyższym poszanowaniu było dziewictwo na ziemi polskiej! - mówił abp Depo przypominając słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie w czerwcu 1979 r.
Metropolita częstochowski zaapelował również o modlitwę „o wierność dla Eucharystii i o wierność dla kapłanów, którzy są dodatkowym człowieczeństwem dla Chrystusa”- Niech na polskie ziemi nie braknie tych, którzy będą świadkami Chrystusa i staną po Jego stronie- wołał metropolita częstochowski.
Nabożeństwo drogi krzyżowej zakończyło się modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia w intencji Benedykta XVI i papieża Franciszka.
W nabożeństwie uczestniczyło wielu wiernych archidiecezji częstochowskiej, kapłanów, biskupi oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego i osoby życia konsekrowanego.
Jasnogórskie stacje drogi krzyżowej, w parku klasztornym, który otacza z trzech stron mury Sanktuarium - dawnej fosy fortecy, zbudowano w latach 1900-1913. Po raz pierwszy wielkopiątkową Drogę Krzyżową na Wałach Jasnej Góry poprowadzono z inicjatywy młodzieży, w 1985 r.