Reklama

Pomocnicy kapłana

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z udziałem bp. Tomasza Paprockiego oraz ponad setki członków służby liturgicznej stojącej przy ołtarzach w chicagowskich kościołach, w połowie października miała miejsce Msza św. kończąca Rok Eucharystii. Rok, który dla Kościoła katolickiego miał znaczenie szczególne, gdyż ogłoszony był przez Jana Pawła II. Uroczystość z udziałem kilkunastu księży, zwykle opiekunów ministrantów, miała miejsce w kościele św. Konstancji w Chicago.
Obecność służby liturgicznej była dla wszystkich wiernych doskonałą okazją do zobaczenia jak wielka wspólnotę tworzy młodzież działająca w służbie liturgicznej. Oczywiście, mowa nie tylko o polonijnej młodzieży.
- Wasza postawa służenia samemu Bogu jest godna pochwały i jest doskonałym przykładem do naśladowania przez waszych rówieśników - powiedział w kazaniu bp. T. Paprocki, który w iście młodzieżowym stylu przemawiał do ministrantów nie z ambony, ale stojąc bezpośrednio przy ławkach głównej nawy kościoła. - Patrząc jak wielu z was wybrało niełatwą przecież drogę posługiwania, można mieć pewność, że w chicagowskiej archidiecezji jest wiele prawdziwie katolickiej młodzieży.
Uroczyste zakończenie Roku Eucharystii oraz spotkanie służby liturgicznej sprawiło, że u św. Konstancji w pierwszych ławkach i odświętnych strojach zasiedli ministranci nawet z bardzo odległych chicagowskich parafii. Jedną z nich była zlokalizowana na dalekich południowo-zachodnich przedmieściach Chicago, parafia św. Domityli, gdzie obowiązki proboszcza pełni ks. Piotr Galek.
W Chicago, podobnie jak w całej Ameryce, szeregi służby liturgicznej tworzą nie tylko chłopcy, ale i dziewczęta. Działają na jednakowych prawach i wykonują te same obowiązki, ubogacając swoją obecnością każde nabożeństwo oraz pomagając kapłanowi w czasie celebrowania przez niego Najświętszej Ofiary.
- Zwłaszcza tu w USA pomoc ministranta jest w czasie Mszy św. praktycznie nieodzowna - mówi mi jeden z księży odpowiedzialny za sprawne działanie służby liturgicznej. - Ołtarze w amerykańskich kościołach są często oddalone od zakrystii. Chcąc wziąć wodę lub wino, kapłan maszerowałaby w tę i z powrotem bardzo długo. Również zwyczaj czytania modlitw z mszału trzymanego przez ministranta jest praktycznie powszechny. Bez służby liturgicznej trudno jest dziś sobie wyobrazić właściwą oprawę nabożeństwa.
Spotkanie z bp. Paprockim z pewnością zapadnie wielu młodym ministrantom głęboko w sercu. Tym bardziej, że otrzymali oni od niego pamiątkowe różańce z emblematami chicagowskiej archidiecezji i godłem Bractwa Rycerzy Kolumba. Mamy nadzieję, że grono ministrantów będzie się stale powiększać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous