Reklama

80-lecie diecezji częstochowskiej i VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny

Eucharystia buduje Kościół

21 października br. w Auli im. Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie miała miejsce inauguracja VIII Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego, który wpisuje się złotymi zgłoskami w jubileuszowe obchody 80-lecia diecezji częstochowskiej oraz stanowi ukoronowanie Roku Eucharystii ogłoszonego przez Ojca Świętego Jana Pawła II, a podsumowanego podczas XI Synodu Biskupów, któremu przewodniczył papież Benedykt XVI. Inauguracyjna sesja naukowa przebiegała pod hasłem „Eucharystia buduje Kościół”. Zebrani usłyszeli prelekcje ks. dr. Jana Koclęgi, ks. dr. Teofila Siudego i ks. dr. Jarosława Grabowskiego. Sesji przewodniczył kierownik Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Częstochowie - ks. dr Jerzy Bielecki. Wśród przybyłych obecni byli: bp Antoni Długosz, wiceprezydent Zdzisław Ludwin, wykładowcy, alumni WSD, studenci Instytutu Teologicznego, których powitał gospodarz miejsca - ks. dr Włodzimierz Kowalik. Po zakończeniu części naukowej adoracja Najświętszego Sakramentu przez uczestników sesji stanowiła urzeczywistnienie kroczenia drogą Niewiasty Eucharystii. Dopełnieniem naukowych wykładów była wystawa „80 lat Kościoła Częstochowskiego” - zorganizowana przez Wyższe Seminarium Duchowne i Archidiecezjalne Muzeum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytanie o Kościół

W wykładzie Pytanie o Kościół 40 lat po Soborze Watykańskim II - odpowiedź na dziś i jutro Kościoła Częstochowskiego ks. dr Jan Koclęga podjął próbę refleksji nad istotą soborowej odnowy Kościoła. Jak zauważył Prelegent, biorąc pod uwagę 40. rocznicę zakończenia obrad Soboru (przypadająca 8 grudnia br.), trwamy w 40-leciu obrad Vaticanum II i żyjemy w świetle tego wydarzenia, które ciągle inspiruje teologię i życie Kościoła. Ks. Koclęga przeanalizował przebieg Soboru Watykańskiego II. Wskazywał na logiczne powiązanie dokumentów Soboru wokół tematu centralnego, jakim jest pytanie o Kościół. Zagadnienie to odnajdujemy w zasadniczych dokumentach Soboru Watykańskiego II, jakimi są Lumen gentium (Konstytucja dogmatyczna o Kościele), i w jej pastoralnym przełożeniu - Gadium et spes (Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym). Konstytucje te są dokumentami, w których Sobór sformułował podstawowe idee i które sprawiają, że Vaticanum II jest soborem eklezjologicznym. Na zakończenie ks. dr Jan Koclęga stwierdził, że Kościół to rzeczywistość daru Trójjedynego Boga dana nam w czasach ostatecznych jako zbawienie i powinniśmy za ten dar Boży - Kościół być odpowiedzialni.

Wpatrzeni w Maryję, Niewiastę Eucharystii

Ks. dr Teofil Siudy, jeden z redagujących dokumenty II Synodu Diecezjalnego, w wykładzie Wpatrzeni w Maryję, Niewiastę Eucharystii - opierając się na tekstach Synodu ukazywał charakterystyczne elementy maryjnego i eucharystycznego oblicza Kościoła Częstochowskiego. Ksiądz Doktor snuł refleksję wokół trzech tematów: Synodalna kontemplacja maryjnego wzoru, Eucharystia u podstaw i u szczytu życia Kościoła Częstochowskiego, Od kontemplacji Niewiasty Eucharystii do życia Eucharystią. Nawiązując do dokumentów II Synodu, powiedział: „Kościół Częstochowski, wpatrując się w Matkę swego Pana, pragnie coraz lepiej Ją naśladować, postępując w wierze, nadziei i miłości oraz szukając we wszystkim woli Bożej”. Ksiądz Prelegent zauważa, że „poprzez Eucharystię Bóg najdoskonalej uświęca świat w Chrystusie, a jednocześnie ludzie oddają w Nim najpełniejszy kult Bogu (…). Eucharystia jako sakrament Ofiara, sakrament Komunia i sakrament Obecność buduje Kościół najgłębiej jednocząc wiernych z Chrystusem i pomiędzy sobą”. Ks. dr Teofil Siudy w swoich rozważaniach wskazał, że: „Duchowość maryjna znajduje się niejako w służbie duchowości eucharystycznej, bowiem duchowość maryjna przyczynia się do autentyczności naszego spotkania z Chrystusem w misterium Eucharystii, które powinno się wyrażać w oblubieńczej więzi, w naśladowaniu, w naszej wewnętrznej przemianie. Autentyczna duchowość eucharystyczna wiąże się ściśle z duchowością maryjną”.

„Instrumentum laboris”

Instrumentum laboris XI Synodu Biskupów w Rzymie inspiracją dla wzrostu życia eucharystycznego w archidiecezji częstochowskiej to wykład, w którym ks. dr Jarosław Grabowski przypomniał historię i cel powstania dokumentu Instrumentum laboris. Był to dokument roboczy, podsumowujący zagadnienia, jakie Episkopaty krajowe uznały za priorytetowe w swych odpowiedziach na wytyczne (Lineamenta) dla Synodu i podstawę dalszych refleksji na temat Eucharystii. W dokumencie, jak mówił Prelegent, zarówno wskazano na pozytywne zjawiska kultu Eucharystii, jak również wyróżniono wiele negatywnych, które zaburzają i ranią komunię Kościoła. Wśród nasilających się problemów zauważa się np.: spadek uczestnictwa, zwłaszcza młodych, w świętowaniu Dies Domini, w niedziele i święta nakazane, spowodowany słabą znajomością treści i znaczenia tajemnicy eucharystycznej, czy obojętnością, zwłaszcza w krajach dotkniętych silną sekularyzacją, gdzie niedziela często jest dniem roboczym oraz zauważa się zatracanie poczucia sacrum wobec sakramentu na skutek osłabienia życia modlitwy, kontemplacji i adoracji Tajemnicy Eucharystycznej. Zauważa się brak spójności między wiarą wyznawaną w sakramencie i wymiarem moralnym, w życiu osobistym, kulturalnym i społecznym. Na koniec Ksiądz Doktor wyraził nadzieję, że prezentowany dokument Instrumentum laboris XI Synodu Biskupów, głosy Ojców synodalnych oraz przyszła adhortacja Benedykta XVI przyczynią się nie tylko do ożywienia życia eucharystycznego w naszej archidiecezji, ale również wzrostu świadomości i wrażliwości eucharystycznej kapłanów i wiernych świeckich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Cyrk, który łączy

2025-02-01 08:25
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Sejmowa komisja śledcza do spraw Pegasusa, formalnie powołana „do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.” łączy Polaków. W dość specyficzny sposób, bo w krytycznej ocenie jej działań.

Więcej ...

Akt oskarżenia w sprawie oszustw - wśród podejrzanych tata ks. Michała Olszewskiego

2025-01-31 22:37
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Prokuratura Okręgowa w Radomiu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom podejrzanym o oszustwa podatkowe i wystawienie nierzetelnych faktur VAT na kwotę znacznej wartości. Wśród osób z zarzutami jest Jan O., tata ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Misje- zmaganie się o człowieczeństwo

2025-02-01 18:32
Ojciec Andrzej Madej OMI

ks. Łukasz Romańczuk

Ojciec Andrzej Madej OMI

Wiele osób nie wie, gdzie ten kraj jest na mapie. Mieszka tam ponad 90% muzułmanów, a wspólnota katolicka liczy ok. 100 osób. W Turkmenistanie jest tylko dwóch kapłanów katolickich: Andrzej Madej i Paweł Kubiak, Oblaci Maryi Niepokalanej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Akt oskarżenia w sprawie oszustw - wśród podejrzanych...

Wiadomości

Akt oskarżenia w sprawie oszustw - wśród podejrzanych...

Przyjmij ster na miłość, a zaczniesz doświadczać...

Wiara

Przyjmij ster na miłość, a zaczniesz doświadczać...

Aleksander Rybak, zwycięzca konkursu Eurowizji: Bóg jest...

Wiara

Aleksander Rybak, zwycięzca konkursu Eurowizji: Bóg jest...

Jest zawiadomienie ws. możliwości popełnienia...

Wiadomości

Jest zawiadomienie ws. możliwości popełnienia...

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Katolicy i Orkiestra

Kościół

Katolicy i Orkiestra

Skandal! Nowacka:

Wiadomości

Skandal! Nowacka: "Na terenie okupowanym przez Niemcy...

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...