Reklama

80-lecie diecezji częstochowskiej i VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny

Eucharystia chlebem dla duszy

„Eucharystia jest tym dla duszy, czym jest chleb dla ciała. Przyjmowanie Komunii św. przez wiernych uzdalnia ich do tego, by stali się sługami swoich bliźnich, aby nieść im Ewangelię. Do takiej służby zostaliśmy wszyscy powołani przez Chrystusa, który będąc Synem Bożym i Nauczycielem, służył innym, czego symbolem było umycie przez Niego nóg Apostołom” - te słowa wypowiedział bp Antoni Długosz 25 października br., celebrując Mszę św. - w kościele pw. św. Jana Kantego w Częstochowie, będącą kolejną stacją Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Aby w pełni realizować przesłanie Jezusa, powinniśmy służyć innym, a nawet stać się niewolnikami miłości Boga, którą mamy nieść światu - mówił Ksiądz Biskup. Największym darem Boga dla nas jest Eucharystia. Wtedy właśnie dokonuje się ofiara Syna Bożego, w którą my - ludzie wierzący - powinniśmy się włączyć. Podczas każdej Mszy św. Bóg pragnie, abyśmy ofiarowywali Mu siebie. Eucharystia jest dla naszej duszy Chlebem, bez którego nie mogłaby ona żyć”. Bp Antoni Długosz przypomniał zgromadzonym na Eucharystii ogromną rolę pokarmu, jakim jest chleb dla każdego człowieka. Mówił o wędrówce Narodu Wybranego, który szukał chleba i wolności dla siebie i swoich dzieci. Przypomniał o tym, jak wiele Żydzi potrafili znieść trudności i niewygód, aby dotrzeć do ziemi obiecanej im przez Boga, na której nie musieliby martwić się o chleb.
Studiując historię Narodu Wybranego, docieramy do czasów Chrystusa. On również mówił o chlebie, dlatego po kolejnym rozmnożeniu chleba Żydzi okrzyknęli go królem. Ale Jezus nauczał o Chlebie Żywym - Swoim Ciele. Chrystus ustanowił Eucharystię, polecając Apostołom sprawowanie Najświętszej Ofiary na Jego pamiątkę. Ksiądz Biskup przypomniał jeszcze raz, że udział we Mszy św. i przyjmowanie Komunii św. umacnia nas w służeniu Bogu i bliźniemu.
Wstępem do Eucharystii była konferencja ks. dr. Andrzeja Kuliberdy: Eucharystia tajemnicą wiary. Temat wykładu zaczerpnięto z tytułu encykliki Pawła VI: Misterium fidei, z pierwszego rozdziału encykliki Jana Pawła II: Ecclesia de Eucharistia i fragmentów listu apostolskiego Jana Pawła II: Mane nobiscum Domine. Podczas wykładu pochylano się nad zagadnieniami Eucharystii jako: tajemnicy realnej obecności Jezusa, tajemnicy światła i tajemnicy zbawienia. Pierwsze zagadnienie pozwoliło słuchaczom na przypomnienie sobie, że Eucharystia została ustanowiona przez Chrystusa w Wielki Czwartek podczas wieczerzy paschalnej. Istotą tej uczty stają się słowa Syna Bożego, mówiące o spożywaniu przez uczniów Jego Ciała i Krwi. Wezwanie to, podkreślone przez nakaz: „To czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 22, 19) prowadzi do relacji komunii, którą Bóg nawiązuje z ludźmi. Następnym wymiarem Eucharystii jest jej wymiar ofiarniczy.
W Wielki Czwartek Chrystus przepowiada swoją śmierć na krzyżu, każda kolejna Eucharystia jest uobecnieniem Jego męki dokonanej na Golgocie, choć już jest w niej obecny Jezus Zmartwychwstały. Eucharystia zawiera więc w sobie zapowiedź męki, jej uobecnienie po Golgocie i jednocześnie wskazuje na przyjście Jezusa na końcu dziejów. „Uświadamia nam to aklamacja wypowiadana po konsekracji: «Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale». Pierwszym aspektem misterium Eucharystii jest tajemnica światła, ponieważ w każdej Mszy św. Liturgia Słowa Bożego poprzedza sprawowanie Liturgii Eucharystii - mówił ks. dr Andrzej Kuliberda. - Słowa Zbawiciela, które wypowiada do Apostołów idących do Emaus, powodują «poruszenie» serc uczniów, chronią ich przed mrokiem smutku i rozpaczy, wzbudzają w nich pragnienie pozostania z Nim. Słowa Jezusa dają ich umysłom światło zrozumienia i wiary”. W zagadnieniu Eucharystia tajemnicą zbawienia powiedziano: „Obecność Chrystusa w Eucharystii jest dla nas, dla naszego zbawienia: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam (...) Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym» (J 6, 53-54)”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

2025-02-04 22:04

BP Archidiecezji Krakowskiej

5 lutego w liturgii wspomina się św. Agatę, a w kościołach święci się chleb, wodę oraz sól. Skąd ten zwyczaj? Zapytaliśmy liturgistę i ceremoniarza Archidiecezji Krakowskiej, ks. dr. Ryszarda Kilanowicza.

Więcej ...

Siedemnastolatka, która uciekła z domu

2025-02-07 21:11
Obraz Klary Ludwiki Szczęsnej przechowywany w klasztorze Sercanek w Krakowie

Archiwum Głównego Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego/pl.wikiepdia.org

Obraz Klary Ludwiki Szczęsnej przechowywany w klasztorze Sercanek w Krakowie

Nie chciała wyjść za mąż, dlatego w tajemnicy wyjechała do Mławy, gdzie przez pięć lat utrzymywała się z krawiectwa.

Więcej ...

Katarzyna Kotula przegrała w sądzie z księdzem

2025-02-07 22:30

ratujzycie.pl

Ksiądz Mirosław Matuszny wygrał prawomocnie w sądzie z Katarzyną Kotulą. Sąd Okręgowy w Lublinie cofnął wyrok skazujący z sądu I instancji i umorzył sprawę. Proces, do którego nigdy nie powinno dojść, toczył się z wyłączeniem jawności. Był wynikiem prywatnego aktu oskarżenia złożonego przez minister rządu Donalda Tuska. A trwał niemal 2 lata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

Wiara

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

Katarzyna Kotula przegrała w sądzie z księdzem

Wiadomości

Katarzyna Kotula przegrała w sądzie z księdzem

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?